فوم پلی یورتان یکی از انواع عایق های حرارتی ساختمان بوده که جهت بهینه سازی انرژی مورد استفاده قرار می گیرد. این عایق ها نقش بسیار مهمی در کاهش مصرف انرژی و هزینه های مرتبط با آن ایفا می کند. همچنین استفاده از پلی یورتان در سقف و دیوار موجب جلوگیری از هدررفت انرژی های حرارتی شده و این امر موجب شده تا در صنایع مختلف اعم از صنایع پتروشیمی، گاز، مخازن صنعتی، خطوط لوله کشی و سقف های فلزی کاربرد دارد. در ادامه ی این مقاله از فروشگاه اینترنتی ایران کایسا به توضیحی درباره فوم پلی یورتان، مزیت، کاربرد و قیمت فوم پلی یورتان نیز خواهیم پرداخت.

تاریخچه پلی یورتان

صنعت پلاستیک در گذشته با فرایندهای پلیمریزاسیون جهت تولید پلاستیک صورت گرفته است. این نوع فرایند چند افزایشی بوده و در طول آن ایزوسیانات با یک دی ال همراه با کاتالیست مخلوط شده است و محصول نهایی پلی یورتان نام دارد. همچنین در گذشته از فوم سخت پلی یورتان و الاستومرها در صنایع مختلفی مورد استفاده قرار گرفته بود.

طریقه استفاده از فوم پلی یورتان

ترزیق این نوع فوم به صورت دستی یا توسط دستگاه ها صورت می گیرد. دو ماده ایزوسیانات و پلی ال به عنوان ماده اولیه ساخت فوم پلی یورتان به صورت مجزا در مخزن هایی که مجهز به پمپ و شیر کنتزل فشار است، نگهداری خواهد شد.
جهت عایق کاری، این نوع ماده فشار و نسبت معین با استفاده از دستگاه های مخصوص در محل مشخص تزریق می شود. واکنش بین ایزوسیانات و پلی ال منجر شده تا فوم پلی یورتان تولید می شود.

انواع پلی یورتان

پلی یورتان در انواع مختلفی تولید شده که هر نوع از آن ویژگی و مزیت های گوناگونی دارد. در ادامه با انواع مختلف این ماده آشنا می شوید. از انواع پلی یورتان عبارت اند از: سخت، نرم، نیمه سخت یا نیمه نرم بوده که در ادامه به توضیحی درباره هر نوع از آن می پردازیم.

عایق فوم سخت

عایق سخت پلی یورتان متشکل از درصد زیادی از سلول بسته با ویژگی های منحصر به فرد بوده که می تواند مقاومت بسیار بالایی در برابر حلال های غیر قطبی و نفت دارد. این نوع فوم دانسیته پایینی داشته و در نتیجه خواص حرارتی بسیار بالایی دارا می باشد. همچنین این ماده می تواند به موادی از قبیل چوب، رزین ترموست، فیبر و فوم چسبیده و بهینه ساز مناسبی در مصرف انرژی است.

کاربرد فوم سخت

این نوع فوم در صنعت ساختمان سازی، دیواره فلزی، پلاستیک یخچال ها و پشت کاغذ مورد استفاده قرار می گیرد. علاوه بر این در صنعت خودروسازی جهت تولید داشبورد ها و ضربه گیر های خودرو نیز مورد کاربرد قرار گیرد.

کاربرد فوم پلی یورتانعایق فوم نرم

فوم نرم دارای سلول باز بوده که می توان هوا به سهولت از میان آن عبور کند. فلکس نرم کاربرد بسیاری داشته و به دلیل درجه سفتی متفاوت و وزن بسیار سبک می توان در تولید محصولات مختلف از ان استفاده نمود.

فوم نیمه سخت

این نوع فوم در بازه میایی فوم سخت و نرم قرار گرفته و به این صورت که بخشی از فوم نیمه سخت از فوم پلی یورتان نیمه سخت بوده و بخش دیگر از فوم سخت می باشد.

مزیت استفاده از فوم پلی یورتان

  • مقاومت بسیار بالا در برابر قارچ ها و باکتری ها
  • عدم خوردگی و ساییدگی
  • مقاوم در برابر رطوبت
  • وزن بسیار سبک
  • پر کننده شکاف ها و درزها
  • انعطاف پذیری و شکل پذیری بالا

سخن نهایی

در این مقاله به توضیحی درباره فوم پلی یورتان، مزیت و انواع این ماده پرداختیم. این ماده به دلیل نوع ویژگی و مزیت هایی که دارد، بسیار کاربردی بوده و می توان در صنایع مختلف استفاده نمود. برای خرید فوم پلی یورتان می توانید از طریق فروشگاه اینترنتی ایران کایسا اقدام کنید.