امروزه کاربرد پلی اتیلن گلیکول در داروسازی بسیار گسترده است. این پلیمر مورد تایید USFDA به دلیل ویژگی‌های قابل تنظیم و مشخصات ایمنی تثبیت‌شده‌اش محبوب است. شرایط اولیه در هنگام انتخاب هر ماده جانبی در توسعه فرمولاسیون در نظر گرفته می‌شود. خواص و کاربردهای منحصر به فرد پلی اتیلن گلیکول (PEG) به طور طولانی در جهان موجود مورد بحث قرار گرفته است. با این حال، راهنمایی مناسب در مورد انتخاب درجه PEG برای برآوردن هدف وجود ندارد. این مقاله از سایت ایران کایسا دستورالعمل‌های اولیه‌ای را برای فرمول‌ سازان در مورد انتخاب گرید مناسب PEG ارائه می‌کند، که معمولاً بر اساس ویژگی‌های فیزیکی و شیمیایی آن و کاربرد عملکردی مبتنی بر نقش در داروسازی است.

پلی اتیلن گلیکول چیست؟

پلی اتیلن گلیکول پلیمری از اتیلن اکسید است که از برهمکنش اتیلن اکسید با آب تولید می شود. نوعی مایع یا جامد کم ذوب است که از پلیمریزاسیون اکسید اتیلن به دست می آید. پلی اتیلن گلیکول ها در طیف وسیعی از کاربردها از جمله کاربردهای تجاری، پزشکی، بیولوژیکی و همچنین صنعتی استفاده می شوند. این پلیمر در طیف وسیعی از وزن‌های مولکولی موجود هستند. بسته به وزن مولکولی آنها، گلیکول ها با وزن های مولکولی متفاوت در کاربردهای مختلفی استفاده می شوند. گلیکول ها محصولات محلول در آب هستند که کاربردهای وسیعی در قالب سورفکتانت ها، سورفکتانت های اتوکسیلات و مواد پاک کننده دارند. اینها در کاربردهای مرتبط با مواد غذایی، آرایشی، دارویی و غیره قابل استفاده هستند.

کاربرد پلی اتیلن گلیکول در داروسازی چیست؟

پلی اتیلن گلیکول که به آن PEG گفته می شود به عنوان یک ماده غیر فعال در صنعت داروسازی به عنوان حلال، نرم کننده، سورفکتانت، پمادها و پایه شیاف و روان کننده قرص و کپسول استفاده می شود. PEG دارای سمیت کم با جذب سیستمیک کمتر از 0.5٪ است.
PEGylation زمانی اتفاق می‌افتد که PEGs به داروهای پروتئینی مختلف متصل می‌شوند و امکان حل‌پذیری بیشتری را برای داروهای خاص فراهم می‌کنند. همچنین به عنوان یک آماده سازی روده برای روش های کولونوسکوپی و به عنوان یک ملین در دسترس است.

کاربرد پلی اتیلن گلیکول در پزشکی

کاربرد پلی اتیلن گلیکول در پزشکی

پلی اتیلن گلیکول پایه تولید یک سری ملین‌ها بوده که پاکسازی کامل روده با پلی اتیلن گلیکول و الکترولیت‌های افزوده شده برای قبل از جراحی یا کولونوسکوپی از خواص و کاربردهای پلی اتیلن گلیکول در حوزه پزشکی و داروسازی محسوب می‌شود.

  1. به عنوان یک ماده انعطاف پذیر و اتصال دهنده در بسیاری از محصولات دارویی کاربرد دارند.
  2. استفاده از ماده PEG در داروها برای درمان کودکان مبتلا به یبوست کمک زیادی می‌کند.
  3. از بارزترین کاربرد پلی اتیلن گلیکول در پزشکی به عنوان اتصال به داروهای پروتئینی است که کمک زیادی در عبور آرام از خون را به پروتئین حمل شده می‌کند.
  4. این احتمال وجود دارد که اتصال سلول‌های عصبی به همدیگر به واسطه PEG وجود دارد.
  5. هیدروژل‌های پلی اتیلن گلیکول برای مقابله با پریودنتیت به واسطه کپسوله‌سازی سلول‌های بنیادی در ژل که موجب بهبود در لثه می‌شوند، استفاده دارند.
  6. پلی اتیلن گلیکول در تولید قطره‌های چشمی استفاده می‌شود و در بسیاری از اسپری‌های بی حسی و ضد درد و همچنین اسپری‌هایی که نقش ترمیم کنندگی داشته کاربرد دارند.

دیگر کاربردهای صنعتی پلی اتیلن گلیکول

صنابع غذایی:

پلی اتیلن گلیکول های با کیفیت بالا به صورت عوامل پخش کننده، حلال ها، پمادها، در پایه های شیاف و به عنوان ملین در صنایع پزشکی، دارویی و آرایشی استفاده می شود. آنها می توانند از تشکیل کف جلوگیری کنند؛ بنابراین در آماده سازی هایی که نیازی به کف کردن در صنایع غذایی نیست استفاده می شود.
پلی اتیلن گلیکول‌های با وزن مولکولی کم، محصولات ارجح برای تشکیل حلال‌های جوهر و روان‌کننده‌ها برای چاپ هستند. اینها همچنین برای لوازم آرایشی مهم هستند و در تهیه کرم‌های پوستی، روان‌کننده‌ها و پایه‌های پماد به دلیل دوستی با پوست ترجیح داده می‌شوند. پلی اتیلن گلیکول ها هیچ گونه تحریکی برای پوست ایجاد نمی کنند و حتی به دلیل حلالیت عالی در آب به راحتی با آب پاک می شوند.

کاربرد پلی اتیلن گلیکول در داروسازی

خمیر دندان ها:

جدای از کاربرد پلی اتیلن گلیکول در پزشکی از این ماده برای تولید خمیردندان استفاده می‌کنند. در خمیردندان ها، پلی اتیلن گلیکول ها به عنوان عوامل اتصال دهنده آب عمل می کنند که صمغ زانتوم را به طور یکنواخت در خمیر دندان پخش می کند. ضخامت این گلیکول ها آنها را به مواد مهمی برای استفاده در پر کردن پینت بال تبدیل می کند.

صنایع چوبی:

بسته به خواص شیمیایی این گلیکول ها، چندین کاربرد شیمیایی دیگر نیز دارند. به دلیل حلالیت در آب، از آنها در اعمال فشار اسمزی در بیوشیمی و آزمایشات بیوممبران استفاده می شود. این الگوی تکه تکه شدن مشخصه این گلیکول ها است که برای آزمایش های طیف سنجی جرمی مواد ارجح هستند. آنها به جلوگیری از تاب برداشتن یا چروک شدن چوب کمک می کنند و بنابراین برای حفظ اشیایی مانند چوب که تحت تأثیر آب قرار می گیرند استفاده می شود.

نتیجه:

بنابراین پلی اتیلن گلیکول ها مواد با ارزشی برای کاربرد در بسیاری از صنایع از جمله داروسازی، پزشکی، آرایشی و بهداشتی، مواد غذایی و غیره هستند. این از مجموعه ایران کایسا مقاله به خواننده کاربرد پلی اتیلن گلیکول در پزشکی و داروسازی آموزش می دهد. شما عزیزان می توانید برای خرید مواد پلی اتیلن به فروشگاه ما مراجه نمایید. در صورت رضایت از این مطالب، می توانید نظرات خود را با دیگر کاربران به اشتراک بگذارید.