ظروف پلی پروپیلن چیست: ما در دنیای بسیار پلاستیکی زندگی می کنیم. تقریباً هر چیزی که می خوریم، می نوشیم یا داریم حاوی پلاستیک است یا در پلاستیک موجود است. حال وبسایت ابران کایسا قصد دارد این مقاله راجع به اینکه ظروف پلی پروپیلن چیست برای شما بیشتر توضیح بدهد. برخی از پلاستیک ها، مانند آن هایی که حاوی BPA یا سایر مواد شیمیایی مضر هستند، می توانند بر بدن ما یا دنیایی که در آن زندگی می کنیم تأثیر منفی بگذارند. پلی پروپیلن، یک پلاستیک پیچیده، به طور کلی برای انسان بی خطر در نظر گرفته می شود. با ما همراه باشید.

ظروف پلی پروپیلن چیست و چه کاربردی دارد؟

پلی پروپیلن یک پلاستیک است. از میان پلاستیک های تجاری موجود در بازار امروز، پلی پروپیلن یکی از ایمن ترین ها در نظر گرفته می شود. این ماده برای تماس با مواد غذایی مورد تایید FDA است؛ بنابراین پلی پروپیلن را در ظروف غذایی مانند ظروف حاوی ماست، پنیر خامه ای و محصولات کره پیدا خواهید کرد. از آنجایی که تحمل حرارت بالایی دارد، اغلب در بسته بندی مواد غذایی که می توانند در مایکروویو گرم شوند نیز استفاده می شود.

برخی از وسایل جراحی و ایمپلنت ها نیز از پلی پروپیلن ساخته شده اند و از الیاف پلی پروپیلن معمولاً برای بافتن قالیچه ها برای استفاده در فضای داخلی و خارجی استفاده می شود.

آیا ظروف پلی پروپیلن ایمن است؟

پلی پروپیلن، که از نفت مشتق می شود، توسط آژانس حفاظت از محیط زیست (EPA) انتخاب ایمن تری نسبت به سایر انواع پلاستیک ها در نظر گرفته می شود. مشخص نیست که این ماده باعث ایجاد سرطان در انسان می شود و در پارچه ها کمتر از پشم قابل اشتعال است. با این حال، توجه به این نکته مهم است که برخی تحقیقات جدیدتر به سمیت در ظروف پلی پروپیلن خاصی اشاره می کند.

محققان در یک مطالعه در سال 2019 به بررسی انواع پلاستیک در طیف گسترده ای از محصولات پرداختند. آنها دریافتند که سمیت یک پلاستیک خاص به طور چشمگیری از محصولی به محصول دیگر به دلیل فرآیند تولید هر محصول متفاوت است. در این مطالعه، محققان دریافتند که برخی از محصولات پلی پروپیلن بر هورمون های آندروژن تأثیر می گذارد و باعث واکنش سمی یا استرس در سلول ها می شود. تحقیقات بیشتری مورد نیاز است، به ویژه از آنجایی که پلاستیک ها از نظر شیمیایی پیچیده هستند و هر محصول می تواند اثرات متفاوتی داشته باشد. این تحقیق توصیه های FDA یا EPA را برای استفاده از پلی پروپیلن تغییر نداده است.

نکاتی برای استفاده ایمن از ظروف پلی پروپیلن:

 

  • پزشکان گرم کردن غذا در ظروف پلاستیکی را توصیه نمی‌کنند زیرا گرما احتمال نفوذ مواد شیمیایی از ظرف و داخل غذا را افزایش می‌دهد. به جای آن غذا را در ظروف شیشه ای یا فلزی گرم کنید.
  • ظروف پلاستیکی که از قبل از سال 2012 داشته اید را دور بریزید FDA منبع مورد اعتماد استفاده از BPA را در فنجان، شیشه شیر بچه و ظروف شیر خشک ممنوع کرد.
  • از استفاده از کیسه های برشته و بخارپز پلاستیکی یا روکش دار خودداری کنید. گرما ممکن است باعث شود مواد شیمیایی از این محصولات در غذای شما ترشح شود.
  • بطری های پلاستیکی آب که دارای کد 1 بازیافت رزین هستند را دوباره پر نکنید. آنها به عنوان ظروف یکبار مصرف در نظر گرفته شده اند.
  • ممکن است بخواهید به مرور زمان ظروف پلاستیکی سرو و نگهداری خود را با جایگزین های شیشه ای یا فلزی جایگزین کنید. اگرچه پلی پروپیلن جایگزین ایمن تری برای برخی دیگر از انواع پلاستیک است، فرآیند تولید محصولات پلاستیکی ممکن است برای محیط زیست خوب نباشد.

ظروف پلی پروپیلن چیست و چگونه آن را بشناسیم؟

پلی پروپیلن پلاستیکی است که برای ساختن همه چیز از فرش گرفته تا ظروف خامه ترش استفاده می شود. به طور کلی به عنوان یکی از پلاستیک های ایمن در نظر گرفته می شود. FDA استفاده از آن را به عنوان یک ماده ظرف غذا تایید کرده است و هیچ اثر سرطان زایی شناخته شده ای در ارتباط با پلی پروپیلن وجود ندارد. اگر عدد 5 که با یک مثلث احاطه شده است در پایین ظرف باشد، می توانید بگویید که از یک ظرف پلی پروپیلن استفاده می کنید.

اگر در مورد احتمال خروج مواد شیمیایی از بسته بندی پلی پروپیلن نگران هستید، می توانید اقداماتی را برای به حداقل رساندن قرار گرفتن در معرض آن انجام دهید. قبل از گرم کردن غذا، آن را در ظرف شیشه ای یا فلزی قرار دهید و از ظروفی که به عنوان بسته بندی یکبار مصرف در نظر گرفته شده اند، استفاده مجدد نکنید.

کلام آخر…

امروزه ظروف پلی پروپیلن (pp) در میان مردم بسیار مورد استفاده قرار می گیرد. شرکت ایران کایسا در این مقاله به طور کامل برای شما شرح داد که ظروف پلی پروپیلن چیست و چگونه باید از آن استفاده کرد. امیدوارم که این مطالب برای شما مفید واقع شده باشد. در صورت رضایت از ما، نظرات خود را با دیگر کاربران به اشتراک بگذارید.