احتمالا همه ما خاطراتی از زمان تحصیل خود و مطالبی که در کتاب های علوم و شیمی خوانده ایم داریم. دانسیته یا چگالی، برای نشان دادن میزان فشردگی جرم در عنصر های مختلفی مورد استفاده قرار می گیرد. ما در این مقاله از سایت ایران کایسا، قصد داریم برای شما علاوه بر پاسخ سوالات معنی دانسیته چیست؟ چگالی چیست؟ مطالبی درباره فرمول دانسیته، واحد دانسیته، دانسیته در ماموگرافی، دانسیته در پزشکی، دانسیته آب و… قرار دهیم. پس تا انتهای مقاله همراه ما باشید.

دانسیته چیست؟

دانسیته (Density)، به بررسی مقدار جرم بر حجم مواد مختلف و محاسبه آن می پردازد. در مقایسه چگالی سه حالت مواد، باید بگوییم که به ترتیب ابتدا گاز ها از density پایین تری برخوردار می باشند و پس از آن، مایعات دارای دانستیه کمتری نسبت به جامدات هستند. علت پایین بودن دانسیته مایعات نسبت به جامدات، متراکم بودن ذرات جامد می باشد. در واقع، ذرات مایع و گاز، حرکات آزادانه تری دارند و پراکنده تر می باشند.

کاربرد دانسیته چیست؟

همانطور که گفتیم، دانسیته یعنی همان چگالی. چگالی رابطه مستقیمی با جرم جسم دارد. در واقع شما از طریق بررسی چگالی یک ماده می توانید تشخیص دهید این جسم در سیال فرو می رود یا خیر. شما می توانید به راحتی از طریق فرمول موجود در تصویر زیر چگالی تمام اجسام را بررسی کنید و به اطلاعات بسیاری از آن جسم دست یابید.کاربرد دانسیته چیست؟

 

دانسیته در ماموگرافی چیست؟

دانسیته پستانی، یکی از موارد مورد توجه در ماموگرافی می باشد. دانسیته پستانی همان تراکم بافت پستان است که در ماموگرافی نشان داده می شود. متخصص رادیولوژی، با توجه به نتایج به دست آمده از تست ماموگرافی، میزان بافت متراکم به بافت غیر متراکم را در پستان بررسی می کند تا اندازه density پستان را مشخص کند.

معنی دانسیته در پزشکی چیست؟

متراکم بودن بافت پستان در پزشکی، ممکن است منجر به بیماری هایی همچون سرطان شود. به همین جهت، در ماموگرافی پس از مشاهده بافت متراکم، تست دوباره تکرار می شود تا از صحت جواب ها مطمئن شوند. به طور کلی، خانم های بین 40 الی 50 سال، دچار توده های پستانی متراکم می شوند و پس از آن با افزایش سن، این میزان کاهش می یابد.

تفاوت دانسیته و چگالی چیست؟

density به نسبت جرم به واحد حجم گفته می شود که برای بدست آوردن آن، باید مقدار جرم و حجم را به دست آورد. از طرف دیگر، چگالی، نسبت دانسیته دو جسم می باشد که یکی از دو جسم مبنای جسم دیگر است. به طور کلی؛ مبنای میعات و جامدات را دانسیته اب در نظر می گیرند. حالا شاید برای شما سوال شده باشد که دانسیته آب چیست؟ که در ادامه به توضیح کامل آن خواهیم پرداخت.

دانسیته آب چیست؟

دانسیته آب به این معناست که kg/m3  1000 در 4 در جه سیلسیوس می باشد. چگالی در مهندسی مکانیک با نام density شناخته شده است. از ساده ترین کارایی چگالی، می توان به بررسی شناور بودن یک ماده روی یک سیال مانند آب اشاره نمود. حال، یک مثال می زنیم تا بهتر متوجه شوید. یک قطعه فلز را درون آب می اندازیم.

دانسیته آب چیست؟

 

می بینید که در آب فرو رفته است پس چگالی آن بیشتر از آب است. حال، یک تکه چوب کبریت را داخل آب بی اندازید. چه مشاهده می کنید؟ مسلما چوب به علت دانسیته کمتر، روی آب شناور است. کمیت چگالی، علاوه بر آزمایش های ساده ای مانند نمونه گفته شده، در موارد تخصصی تری مانند محاسبه جهش ها، محاسبات اصطکاک سیالات با مسیر حرکت و محاسبات جریان کاربرد دارد.

واحد دانسیته چیست؟

همانطور که در تعریف دانسیته چیست؟ گفته شد؛ density به رابطه بین جرم مخصوص هر ماده و حجم اشغال شده توسط مواد گفته می شود. در ادامه به واحد های آن می پردازیم:

واحد دانسیته در یکای SA:

کیلومتر بر متر مکعب (kg/m3).

واحد density متری خارج از SA:

 • کیلوگرم بر لیتر(Kg/L)؛
 • کیلوگرم بر دسی متر مکعب(Kg/dm3
 • گرم بر میلی لیتر(g/ml)؛
 • گرم بر سانتی متر مکعب (g/cm3 یا g/cc).

فرمول دانسیته چیست؟

density، به نسبت جرم (M) بر حجم مواد(V) می گویند که با نام چگالی آن را می شناسید. شما با بدست آوردن حجم و جرم مواد؛ می توانید میزان چگالی آن را اندازه گیری کنید.

فرمول دانسیته مواد:

چگالی چیست؟

نسبت جرم به حجم یک ماده را چگالی آن می گویند. چگالی را معمولا بر حسب گرم بر سانتی متر مکعب بیان می کنند. در واقع چگالی یک فرمول یا یک ابزار مناسب برای به دست آوردن جرم یک جسم نسبت به حجم آن یا بلعکس می باشد. در واقع دانسیته، چگالی و فشردگی همگی به یک معنا و مفهوم اشاره می کنند. نکته قابل توجهی که شما باید بدانید این است که هر چقدر دانسیته یا چگالی یک مواد بیشتر باشد، در نتیجه وزن آن سنگین تر و مقاومت آن بالاتر خواهد بود.

چگالی مواد مختلف را بشناسید!

دانسیته گاز ها در هوای اطراف اجسم گرم مانند شوفاژ، موجب ایجاد فاصله بین مولکول های هوا و کاهش density هوا می شود. کاهش چگالی هوا، موجب سبک تر شدن هوای گرم می شود که جایگزین هوای سرد سایر محیط می شوند. این انتقال حرارت با نام همرفت شناخته می شود. در ادامه ، لیستی از چگالی مواد مختلف را بر حسب کیلوگرم بر متر مکعب، برایتان آورده ایم:

 1. هیدروژن = 0.0898
 2. هلیم = 0.179
 3. چوب = 700
 4. یخ = 916
 5. پلاستیک = 1175
 6. نقره = 10500
 7. طلا = 19320
 8. جیوه = 13546
 9. آهن = 7870
 10. روی = 7000

نتیجه گیری:

در اخر، در مقایسه دانسیته اجسام با آب، باید بدانید که سختی آب و چگالی آن باهم رابطه مستقیم دارند؛ یعنی، در صورتی که مقدار کلسیم و منیزیم آب، بالا باشد؛ چگالی آن نیز افزایش می یابد. ما در این مقاله از سایت ایران کایسا، به بررسی پرسش هایی چون دانسیته چیست؟ فرمول دانسیته، دانسیته در ماموگرافی، واحد دانسیته و… پرداخته ایم. امیدواریم که مطالب این مقاله، برای شما مفید بوده باشد.