در پاسخ به الیاف پلی پروپیلن چیست باید گفت که این ماده چهارمین ماده بعد از پلی استر ها، پلی آمید ها و آکریلیک ها بوده که جهت ساخت بتن با مقاومت بسیار بالا مورد استفاده قرار می گیرد.  این ماده به دلیل نوع ساختاری که دارد، ویژگی های بسیاری از جمله مقاومت در برابر ضربه و کشش داشته که این امر موجب شده تا کاربرد بسیاری در صنعت نیز داشته باشد. در این مقاله قصد داریم تا درباره الیاف پلی پروپیلن چیست؟ کاربرد و مزیت های آن بپردازیم. همچنین می توانید در صورت تمایل خرید الیاف پلی پروپیلن را از طربق فروشگاه اینترنتی ایران کایسا انجام دهید.

خصوصیات الیاف پلی پروپیلن

همانطور که در ابتدای این مقاله به آن اشاره شد، الیاف پلی پروپیلن از پیلیمریزاسیون زنجیره ای مونومرها پروپن بوده که با فرایند ذوب ریسی نیزز تولید می شود. این نوع الیاف بسیار سخت بوده و در برابر گرما نیز مقاومت بالایی در برابر گرما و حلال ها از خود نشان می دهد. همچنین از دیگر خصوصیات آن، نارسانای الکتریکی و آنتی استاتیک نیز می باشد.

از خصوصیات دیگر این ماده که موجب محبوبیت الیاف پلی پروپیلن شده است؛ بدون بو و سازگاری بالای آن با محیط زیست بوده همچنین استفاده از آن در مخلوط بتن ها از ترک های انقباضی نیز می کاهد. بنابراین استفاده از الیاف پلی پروپیلن به افزایش دوام بتن کمک شایانی می کند.

pp چیست

آشنایی با انواع الیاف پلی پروپیلن

این نوع ماده به دو صورت، بازیافتی و غیر بازیافتی یافت شده و نوع بازیافتی آن رنگ سیاه بوده و نسبت به نوع غیر بازیافتی آن عملکرد ضعیفی دارد.

کاربرد الیاف پلی پروپیلن چیست؟

به دلیل نوع ساختاری که این ماده دارد، موجب شده تا مزیت و ویژگی هایی اعم از سازگاری با انواع فرآیند ها و هزینه مقرون به صرفه داشته و محبوبیت ویژه ای به دست آورد. از کاربرد های الیاف پلی پروپیلن می توان به موارد زیر اشاره نمود:

ملات ساختمانی

اضافه نمودن این ماده به مخلوط بتن، موجب جلوگیری از خوردگی و سایش می شود. همچنین الیاف پلی پروپیلین کنترل کننده ی ترک ها بوده و سبب مقاومت کششی و خمشی نیز می شود.

سطوح بتنی مستعد خراب شدگی

افزودن الیاف PP نیز به ترکیب بتن از جداشدگی سنگدانه های بتنی جلوگیری نموده  و به افزایش پیوستگی مخلوط مورد نظر کمک شایانی می کند. همچنین با پر نمودن خلل ها از نفوذ رطوبت نیز جلوگیری می کند.

سازه های آبی

الیاف PP در بتن از نشت آب یا نفوذ آن جلوگیری به عمل آورده و باعث کاهش تخلخل سطوح مخازن سپتیک و سد ها خواهد شد. وجود این ماده در بتن سد ها مقاومت آن را در برابر فشار هیدرواستاتیک بالا برده و مانع شکستگی سازه ها نیز خواهد شد.

قطعات بتنی پیش تنیده

مقاومت بالا در بتن ها بسیار حائز اهمیت بوده  و استفاده از این نوع ماده شیمیایی از ایجاد ریز ترک ها بر اثر پیش تنیدن جلوگیری به عمل می آورد.

کاربرد الیاف پلی پروپیلنسخن نهایی

در این مقاله از فروشگاه اینترنتی ایران کایسا به الیاف پلی پروپیلن چیست؟ خصوصیات و کاربرد های آن در صنعت نیز پرداختیم. این ماده به دلیل نوع ساختاری که دارد، بسیار سخت بوده و استفاده از آن در مخلوط های بتنی مقاومت سازه را چندین برابر می کند. شما می توانید برای خرید الیاف PP از طریق فروشگاه ایران کایسا اقدام نمایید.