در پاسخ به الیاف پلی پروپیلن چیست باید گفت که الیاف پ پ چهارمین ماده بعد از پلی استر ها، پلی آمید ها و آکریلیک ها بوده که جهت ساخت بتن با مقاومت بسیار بالا مورد استفاده قرار می گیرد. قیمت الیاف پلی پروپیلن با توجه به این که وارداتی یا داخلی و براساس این که از کدام نوع است، متغییر می‌باشد. الیاف pp به دلیل نوع ساختاری که دارند، ویژگی های بسیاری از جمله مقاومت در برابر ضربه و کشش داشته که این امر موجب شده تا کاربرد بسیاری در صنعت نیز داشته باشد. در این مقاله قصد داریم تا درباره سوالاتی از قبیل الیاف پلی پروپیلن چیست؟ کاربرد و مزیت الیاف پ پ چیست؟ بپردازیم. بنابراین اگر تمایل دارید تا درباره این ماده پرکاربرد بیشتر بدانید تا انتهای این مقاله ما را همراهی کنید. همچنین شما می توانید در صورتی که تمایل به خرید الیاف پلی پروپیلن دارید، به فروشگاه اینترنتی ایران کایسا سر بزنید و خرید خود را ثبت کنید.

الیاف پلی پروپیلن چیست؟

الیاف پلی پروپیلن که به اختصار به آن الیاف پ پ و الیاف pp می گویند، الیافی هستند که از پلیمریزاسیون زنجیره ای مونومرهای پروپن و فرایند ذوب ریسی تولید می شوند. الیاف پ پ ایده آل ترین ماده برای بالا بردن استحکام بتن و ملات های ساختمانی می باشد. استفاده از این الیاف در بتن و ملات های ساختمانی، باعث کاهش ترک های انقباضی می شود و عرض ترک ها را کمتر می کند. الیاف pp، آنتی استاتیک بوده و غیر مغناطیسی و نارسانا هستند.

طول عمر بالای و مناسب بودن قیمت الیاف پلی پروپیلن از ویژگی بارز آن ها است. الیاف پلی پروپیلن بی بو هستند و شما می توانید برای صنایع دارویی، غذایی و بهداشتی از آن ها استفاده کنید. همچنین این نوع الیاف با محیط زیست سازگار هستند و هیچ خطر و ضرری برای محیط زیست ندارند.

مشخصات فنی الیاف پلی پروپیلن

مشخصات توضیحات
نوع الیاف
جنس پلی پروپیلن
رنگ سفید
وزن مخصوص 0.91 گرم بر سانتیمتر مکعب
دمای ذوب 165 درجه سانتیگراد
میزان ازدیاد طول 80%
مقاومت کششی 400 مگا پاسکل
شرایط نگهداری به مدت 3 سال در محیط خشک و مناسب

الیاف پ پ چیست؟

ویژگی های الیاف پ پ

الیاف پ پ یکی از جدید ترین الیاف های شیمیایی تولید شده در دنیا می باشد که برای اولین بار توسط گروهی از مهندسین آمریکا در سال 1965 برای ساخت بتن مقاوم به انفجار تولید و مورد استفاده قرار گرفت. این الیاف به مرور زمان بیش از پیش مورد استفاده قرار گرفت و در حال حاضر به یکی از محبوب ترین الیاف ها تبدیل شده است که کاربرد های فراوانی دارد.

الیاف پلی پروپیلن از پیلیمریزاسیون زنجیره ای مونومرها پروپن بوده که با فرایند ذوب ریسی نیز تولید می شود. این نوع الیاف بسیار سخت بوده و در برابر گرما نیز مقاومت بالایی در برابر گرما و حلال ها از خود نشان می دهد. همچنین از دیگر خصوصیات آن، نارسانای الکتریکی و آنتی استاتیک نیز می باشد. از خصوصیات دیگر این ماده که موجب محبوبیت الیاف پلی پروپیلن شده است؛ بدون بو و سازگاری بالای آن با محیط زیست بوده همچنین استفاده از آن در مخلوط بتن ها برای کاهش ترک های انقباضی و ارزان بودن قیمت الیاف پلی پروپیلن هست. بنابراین استفاده از الیاف پلی پروپیلن به افزایش دوام بتن کمک شایانی می کند.

برخی از دیگر ویژگی های الیاف pp:

 1. افزایش مقاومت در برابر چرخه های ذوب و یخ
 2. ارزان قیمت بودن الیاف پلی پروپیلن
 3. مقاوم در برابر گرد و غبار
 4. مقاوم در برابر بازها
 5. استفاده از آن آسان و الیافی ایمن است.

pp چیست

آشنایی با انواع الیاف پلی پروپیلن

این نوع ماده به دو صورت، بازیافتی و غیر بازیافتی یافت شده و نوع بازیافتی آن رنگ سیاه بوده و نسبت به نوع غیر بازیافتی آن عملکرد ضعیفی دارد. قیمت الیاف پلی پروپیلن  در هر کدام از انواع آن متفاوت است.

کاربرد الیاف پلی پروپیلن چیست؟

بیشتر کاربرد الیاف پ پ  در صنعت ساخت و ساز می باشد. هر کجا که نیاز به استحکام سازی و بالا بردن طول عمر و اصلاح مصالح باشد، می توان از الیاف pp استفاده کرد. به دلیل نوع ساختاری که این ماده دارد، موجب شده تا مزیت و ویژگی هایی اعم از سازگاری با انواع فرآیند ها و هزینه مقرون به صرفه داشته و محبوبیت ویژه ای به دست آورد. از کاربرد های الیاف پلی پروپیلن می توان به موارد زیر اشاره نمود:

1) ملات ساختمانی:

اضافه نمودن این ماده به مخلوط بتن، موجب جلوگیری از خوردگی و سایش می شود. همچنین الیاف پلی پروپیلن کنترل کننده ی ترک ها بوده و سبب مقاومت کششی و خمشی نیز می شود. استفاده از الیاف پلی پروپیلن در ملات های ساختمانی باعث کاهش خسارات برجهندگی سازه می شود.

2) سطوح بتنی مستعد خراب شدگی:

افزودن الیاف PP نیز به ترکیب بتن از جداشدگی سنگدانه های بتنی جلوگیری نموده  و به افزایش پیوستگی مخلوط مورد نظر کمک شایانی می کند. همچنین با پر نمودن خلل ها از نفوذ رطوبت نیز جلوگیری می کند.

کاربرد الیاف پلی پروپیلن چیست؟

3) سازه های آبی:

الیاف PP در بتن از نشت آب یا نفوذ آن جلوگیری به عمل آورده و باعث کاهش تخلخل سطوح مخازن سپتیک و سد ها خواهد شد. وجود این ماده در بتن سد ها مقاومت آن را در برابر فشار هیدرواستاتیک بالا برده و مانع شکستگی سازه ها نیز خواهد شد.

4) قطعات بتنی پیش تنیده:

مقاومت بالا در بتن ها بسیار حائز اهمیت بوده  و استفاده از این نوع ماده شیمیایی از ایجاد ریز ترک ها بر اثر پیش تنیدن جلوگیری به عمل می آورد. با توجه به کاربرد گسترده این محصول در صنایع ساختمانی و ساخت، اطلاع از قیمت الیاف پلی پروپیلن برای افراد فعال در این حوزه نیاز است.

5) استفاده از الیاف پ پ  در صنعت کاغذ:

استفاده از الیاف pp در ساخت کاغذ، موجب می شود دوام، صافی و پایداری کاغذ بیشتر شود. همچنین فاکتورهایی مثل استحکام و مقاومت کاغذ افزایش می باید و فاکتورهایی مثل پارگی و خرابی کاغذ کاهش می یابد.

برخی از دیگر کاربرد های الیاف پ پ  در صنایع:

 • ساخت قطعات خودرو
 • فرش
 • مواد بسته بندی
 • طناب ها و کابل ها
 • مبلمان و وسایل زینتی
 • برچسب زنی
 • مواد پلاستیکی
 • وسایل آزمایشگاهی
 • بلندگو.

قیمت الیاف پلی پروپیلن

روش مصرف الیاف pp در بتن چگونه است؟

2 روش برای استفاده از الیاف پلی پروپیلن در ساخت بتن مقاوم وجود دارد؛ روش اول استفاده از دستگاه میکسر می باشد که در این روش کافیست الیاف را به میکسر حاوی بتن و ملات اضافه کنید و حداقل 3 الی 4 دقیقه این ترکیب را هم بزنید تا توزیع الیاف در بتن به درستی انجام شود و بتن یکنواختی به دست آید. روش دوم اختلاط دستی است که شما به صورت دستی الیاف را با بتن و ملات مخلوط می کنید. روش استفاده از الیاف پ پ (PP) به شرح زیر است:

 1. الیاف پلی پروپیلن بتن را با سنگ دانه ترکیب می‌کنند.
 2. مقداری آب به مواد خشک اضافه می‌کنند. البته در اضافه کردن آب باید توجه کنید که این محصول آب را به خود جذب نمی‌کند از این رو از ریختن آب بیش از حد در مخلوط جلوگیری کنید.
 3. سپس شروع به هم زدن برای رسیدن به مخلوطی یکدست کنید.
 4. سپس آرام آرام الیاف پلی پروپیلن را در مخلوط کن ریخته و میزان سرعت میکسر را افزایش داده تا الیاف PP به طور کامل در ملات سیمان اضافه شود.
 5. ملات‌های سیمان تقویت شده را با روش معمولی می‌توان بتن‌ریزی کرد.
 6. اقدام به کاهش و حذف هوای بتن برای داشتن تراکم مطلوب کرد.
 7. برای جلوگیری از تخریب باید هوای بتن به خوبی گرفته شود تا به ملاتی مناسبی با تراکم بالا تبدیل شده و از جدا شدن الیاف پلی پروپیلن خودداری کند.

قیمت الیاف پلی پروپیلن (خرید الیاف پ پ)

در این مقاله از فروشگاه اینترنتی ایران کایسا به الیاف پلی پروپیلن چیست؟ خصوصیات و کاربرد های آن در صنعت نیز پرداختیم. الیاف پ پ به دلیل نوع ساختاری که دارند، بسیار سخت بوده و استفاده از آن در مخلوط های بتنی مقاومت سازه را چندین برابر می کند. شما می توانید برای خرید و اطلاع از قیمت الیاف پلی پروپیلن از طریق فروشگاه ایران کایسا اقدام نمایید.