در سری مقالات قیمت انواع گریدهای پلی پروپیلن به موضوع انواع گرید های پلی پروپیلن، مواد الیاف دار و مواد پلاستیک pp خواهیم پرداخت. ابتدا لازم است تعریف مختصری درباره پلی پروپیلن داشته باشیم. پلی پروپیلن، پلیمری از ترموپلاستی بوده که از مونومر پروپیلن ساخته شده است. pp در برابر ضربه مستحکم بوده و دمای کاربری و استحکام کششی بالاتری نسبت به سایر مواد مشابه می باشد. یکی از متنوع ترین پلیمر های در دسترس، پلی پروپیلن ها می باشد که از یک پلیمر خطی هیدروکربنی به دست می آید. در ادامه به معرفی بیشتری دراین باره خواهیم پرداخت. همچنین می توانید برای خرید مواد پلی پروپیلن و بررسی قیمت pp امروز به فروشگاه اینترنتی ایران کایسا مراجعه کنید.

نحوه تولید پلی پروپیلن

در مقاله ی قیمت پلی پروپیلن قصد داریم به نحوه تولید این ماده بپردازیم. تولید pp به این صورت است که با فرآیند فاز دوغابی، تولید گاز یا محلول به وسیله ی  سیستم کاتالیزور منومر های پروپیلن تحت فشار و گرما قرار می دهد، انجام می شود. روند پلیمریزاسیون با حرارت و فشار پایین انجام شده که موجب شده محصول نهایی شفاف بوده و رنگ پذیری بالایی داشته باشد. بنابراین با تغییر شرایط در کاتالیزور، تغییری در خواص مواد پلاستیک  pp ایجاد می کند. با ما همراه باشید تا با مزیت های این ماده آشنا شوید.

مزیت های پلی پروپیلن؛ تاثیر آن بر قیمت مواد pp

در ابتدای مقاله قیمت پلی پروپیلن به معرفی اجمالی این ماده پرداختیم. مزیت های ماده موجب شده تا خرید مواد پلی پروپیلن رونق داشته باشد. از مزیت های پلی پروپیلن می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • چگالی بسیار کم
 • استحکام کششی بالا
 • مقرون به صرفه و در دسترس
 • خمیدگی بسیار بالا
 • مقاوم در برابر رطوبت
 • مقاوم در برابر ضربه و فشار
 • بدون بو
 • عایق مناسبی دربرابر برق و جریان الکتریسیته
 • قالب پذیری مناسب
 • استحکام مکانیکی بالا
 • مقاوم در برابر اسید و باز

انواع پلی پروپیلن (pp)

پلی پروپیلن ها در دو دسته تولید شده که هر کدام دارای تعداد زیادی زیر مجموعه داشته و مزیت و کاربرد متفاوتی با دیگری دارا  می باشند. با ما همراه باشید تا با انواع گرید های پلی پروپیلن آشنا شوید!

 1. هوموپلیمر
 2. کوپلیمر

هوموپلیمرها

از پلیمریزاسیون مونومر پروپیلن، هوموپلیمر ها تولید می شوند که استحکام کششی و مکانیکی بسیار بالایی دارد. همچنین هوموپلیمر ها نسبت به کوپلیمر ها در درمای پایین و زیر صفر بسیار شکننده است که برای ایجاد استحکام در برابر ضربه در دمای پایین از افزودن مونومر اتیلن در حین پلیمریزاسیون انجام می شود.

کوپلیمرها

نتیجه ی پلیمریزاسیون پروپیلن ها به همراه کومونومر اتیلن، تولید کوپلیمر ها می شود. کوپلیمر ها نسبت به هوموپلیمر ها مقاومت بالاتری در برابر ضربه دارد. در جهت بالابردن مقاومت در برابر ضربه، مقدار اتیلن در ساختار پلیمر، تنظیم مور فولوژی کوپلیمر، تنظیم وزن مولکولی و تنظیم نوع کریستالیزاسیون انجام می شود. همچنین در این حین باید توجه داشت که طی کردن مراحل بالا بردن مقاومت ضربه ایی موجب کاهش سختی کوپلیمر ها نشود. کوپلیمر ها در انواع مختلفی تولید شده که در ادامه به دو نوع کوپلیمر ها که اهمیت بسیاری دارند، اشاره می شود.

 • کوپلیمر بلوک

این نوع کوپلیمر ها قسمت های اتیلنی در طول بخش های پلی پروپیلن قرار گرفته شده است و با ترکیب 5 تا 15 درصد اتلین، مقاومت بسیار بالایی در برابر ضربه  تا دمای 20- درجه سانتی گراد ایجاد شده است. همچنین از خاصیت کوپلیمر ها می توان به مقاومت ضربه ایی  و سختی بالا اشاره نمود.  مزیت های کوپلیمر ها موجب شده تا کاربرد زیادی در قالب گیری تزریقی، دمشی فیلم، اکستروژن ها و قسمت های الکتریکی و خودرو دارد. شما می توانید برا بررسی قیمت پلی پروپیلن تزریقی با کارشناسان این مجموعه در تماس باشید.

 • کوپلیمر رندم

در مقاله ی قیمت پلی پروپیلن قصد داریم به معرفی نوع دیگری از کوپلیمر ها بپردازیم. در کوپلیمر رندم، مونومر های اتیلن به صورت نامنظم و جدا از یکدیگر در زنجیره ی پلیمر ها قرار گرفته است. این نوع کوپلیمر در مواقعی که نقطه ذوب پایین و انعطاف پذیری بیشتر نیاز است، انخاب می شود. این مزیت موجب شده تا کاربر زیادی در اکستروژن لوله، قالب گیری، شکل دهی حرارتی، قالب گیری تزریقی برای تولید لوازم خانگی استفاده شود.

قیمت هر کیلو پلی پروپیلن

انواع پلی پروپیلن از لحاظ نظم قرار گیری

پلی پروپیلن ها در مواد پلاستیک pp از لحاظ نظم قرار گیری و فضایی ساختار متفاوتی دارد. که این ساختار در سه دسته قرار می گیرد. که این ساختار عبارت انداز:

 • ایزوتاکتیک (هم نظم)
 • سیندیوتاکتیک (تک نظم)
 • اتاکتیک (بی نظم)

کاربرد های پلی پروپیلن ها

پلی پروپیلن ها به دلیل خواصی که در حین تولید به دست می آورند، موجب شده تا در محصولات مختلفی کاربرد داشته باشد. از کاربرد های پلی پروپیلن می توان موارد زیر را نام برد:

 1. قالب گیری تزریقی
 2. قطعات داخلی خودرو
 3. مصارف بسته بندی
 4. مواد پلاستیک pp
 5.  مواد الیافدار
 6. تولید فیلم
 7. وسایل دکوری
 8. روبان ها
 9. نوار پیچی و تسمه زنی

قیمت انواع گریدهای پلی پروپیلن

در مقاله ی قیمت انواع گریدهای پلی پروپیلن به بررسی قیمت مواد پلاستیک pp، خرید مواد پلی پروپیلن ها، مواد پلاستیک pp و کاربرد های آن پرداختیم. همان طور که قبل به آن پرداختیم پلی پروپیلن  کاربرد و مزیت های زیادی دارد که کاربرد بسیاری در صنعت دارد. برای خرید مواد پلی پروپیلن و بررسی قیمت هر کیلو پلی پروپیلن به فروشگاه اینترنتی ایران کایسا مراجعه فرمایید.

منبع : wikipedia