اکسترودر یک ماشینی می باشد که ترکیبی از لاستیک و پلاستیک را در اثر گرما ذوب کرده و آن را با وارد کردن فشار زیاد از درون یک قالب عبور می دهد و در نتیجه محصول نهایی به دست می آید. ما در این مقاله از سایت ایران کایسا قصد داریم برای شما مطلبی درباره اکسترودر تک ماردون قرار دهیم. اگر شما هم علاقه دارید درباره اکسترودر، اکسترودر پی وی سی، اکسترودر پلی اتیلن بیشتر بدانید ما در این باره برای شما مقاله ای جداگانه زده ایم که می توانید اطلاعات بیشتری در این باره کسب نماید.

اکسترودر تک ماردون:

اکسترودر تک ماردون(One Screw Extruder) از تجهیزاتی مثل گیربکس، دینام اصلی، مارپیچ و سیستم گرمایشی تشکیل شده است که تمام این اجزا در کنار هم قرار می گیرند و اکسترودر تک ماردون را به وجود می آورند. اکسترودر تک ماردون کاربرد زیادی دارند اما اصلی ترین کاربرد اکسترودر ها در بازیافت لاستیک و پلاستیک می باشد.

نوع اکسترودر بسته به نوع کاربرد و کارکردی که شما از آن انتظار دارید انتخاب می شود پس بنابراین زمان خرید اکسترودر باید دقت لازم را داشته باشید. بخش اصلی در تعیین کننده نوع اکسترودر، مارپیچ اکسترودر می باشد.

دستگاه اکسترودر تک ماردون:

اکسترودرها از روش های زیادی برای فرم دهی لاستیک ها و پلیمر ها کمک می گیرند. در بسیاری از حالت ها انتخاب شکل نهایی قطعه به دستگاه اکسترودر تک ماردون بستگی دارد و ما هیچ نقشی در حالت دادن و یا سخت و نرم بودن قطعه نداریم؛ در اخر به این نتیجه می رسیم که اکسترودر تک ماردون شامل یک مارپیچ سرخود و یک سره می باشد که قابلیت تغییر شکل ندارو و فقط می توانیم عمق گام ماردون را تغییر دهیم تا شکل ماردون تغییر کند.

محصولات دستگاه اکسترودر:

·       انواع سیم و کابل؛

·       آج تایر؛

·       درزگیرها؛

·       انواع پروفیل و نوار؛

·       انواع شیلنگ صنعتی و خانگی؛

·       سایدوال تایر.

اجزای اکسترودر تک ماردون:

در حالت کلی اکسترودر ماردون از 6 بخش زیر تشکیل شده است که در این میان قسمت انتقال اکسترودر از یک موتور الکتریکی، یاطاقان و گیربکس تشکیل شده است. سرعت پیچ در اکسترودرها حتما باید در طول فرایند اکستروژن ثابت باشد تا با تغییر میزان بار، پیچ تغییر پیدا نکند.

1.   قسمت انتقال

2.   دستگاه تغذیه

3.   بشکه

4.   سرماشین و مرگ

5.   پیچ

اجزای اکسترودر تک ماردون

مزیت اکسترودر تک ماردون:

همانطور که می دانید اکسترودر ها به دو دسته تک ماردون و دو ماردون تقسیم می شوند که برای تولید مواد های PP , PE , PVCو مواد پلیمری بسیار مناسب می باشند. از مزیت های آشکار دستگاه اکسترودر تک ماردون می توان به ترکیب کامل بدون تغییر رنگ، دانه بندی منظم و با کیفیت، مصرف انرژی پایین و استهلاک پایین اشاره کرد که در این میان مصرف انرژی کم، دانه بندی منظم و یکدست و میکس عالی مواد از بارز ترین مزیت های این دستگاه می باشد که باعث شده مشتریان زیادی این دستگاه را خریداری نمایند.

نواحی مختلف اختلاط در اکسترودر تک ماردون:

در برخی از اکسترودرها یک مکان برای خروج هوا (ناحیه هواگیری) وجود دارد، دلیل وجود این ناحیه این است که برخی از پلاستیک ها جاذب رطوبت هستند این بدین معناست که پلاستیک ها هوای اطراف خود را جذب می کنند و این باعث می شود محصول نهایی کیفیت مطلوبی نداشته باشد به همین دلیل اکسترودرهای تک ماردون اغلب دارای هواگیر هستند.

نتیجه گیری:

اکسترودرهای تک ماردون به اکسترودرهای گازدار، اکسترودرهای سنتی و اکسترودرهای دو گازدار نیز معروف می باشد. ما در این مقاله از سایت ایران کایسا برای شما مطلبی درباره اکسترودر تک ماردون قرار داده ایم. اگر شما علاقه دارید اطلاعات بیشتری درباره اکسترودر پی وی سی، اکسترودر پلی اتیلن و یا اکسترودر چیست بدانید ما برای شما درباره تمام این موارد مقاله زده ایم؛ آن ها را مطالعه نماید.