مواد پلاستیک کریستال از جمله انواع پلی استایرن بوده که از آن برای تولید پلاستیک استفاده می کنند. به طور کلی شیمیدانان در ژاپن و ایتالیا ماده ای بر پایه پلیمر ساخته اند که ساختار کریستالی دارد. انتظار می‌رود این ماده که با اتصالات عرضی بین زنجیره‌های پلیمری به بلورینگی خود می‌رسد، از استحکام مکانیکی بالایی برخوردار باشد که به خوبی برای کاربردهای مهندسی مناسب است. وبسایت ایران کایسا به بررسی کامل کریستال می پردازد. با ما همراه باشید تا پلی استایرن کریستال بیشتر آشنا شوید.

کریستال چیست؟

مواد پلاستیک کریستال به ماده ای گفته می شود که ذرات تشکیل دهنده­اش در سه جهت به صورت منظم در کنار قرار گرفته باشند. در بین اغلب افراد، شیشه های سرب دار به کریستال معروف می باشد. در واقع کریستال شیشه ای است که به جای کلسیم، در آن اکسید سرب اضافه شده است. وزن اکسید سرب در کریستال بین 18 تا 40 درصد از کل وزن شیشه می باشد. توجه داشته باشید که امروزه کریستال بیشتر برای دکوراسیون و زیباسازی محیط خانه مورد استفاده قرار می گیرد.

معرفی مواد اولیه پلاستیک کریستال

مواد پلاستیک کریستال از جمله پرطرفدارترین پلاستیک محسوب می‌شود که از بهترین مواد بوده و استفاده از آن موجب افزایش کیفیت پلاستیک می‌شوند. از جمله مواد تشکیل‌دهنده پلاستیک کریستال، پلی اتیلن سبک و سنگین است. در ضمن ارولیک و پلی کربنات از دیگر موادی بوده که در تولید مواد کریستال نقش ویژه‌ای دارند و کیفیت محصول را ارتفا می‌دهند. استفاده از مواد اولیه پلاستیک کریستال در تولید لوازم خانگی، خودرو و الکترونیک به دلیل کیفیت بالای این مواد، موجب افزایش کیفیت محصولات نهایی تولید شده می‌شود.

استحکام بالای مواد پلاستیک کریستال باعث شده تا دوام و طول عمر پلاستیک تولید شده را افزایش دهند. شکنندگی کم این ماده مشخص کننده مرغوبیت خوب آن است. در داخل کشور تولیدکنندگان زیادی در تلاش برای ساخت مواد کریستال هستند، اما محصول تولید شده در ژاپن دارای بهترین کیفیت است.

مواد پلاستیک کریستالخواص کریستال چیست؟

ساختار مواد الیافدار تأثیر زیادی بر خواص مواد پلاستیک کریستال دارد. به عنوان مثال، ماده با کارایی بالا کولار، استحکام کششی بالای خود را مدیون پلیمرهای تراز شده ای است که با پیوندهای هیدروژنی متعدد به یکدیگر متصل شده اند. به همین دلیل، شیمیدانان مشتاق بودند تا ساختار پلیمرهایی را که به طور طبیعی متبلور نمی شوند، اصلاح کنند.

انواع کریستال:

کریستال که به عنوان یکی از پرکاربرد ترین وسیله های تزئینی و زیبایی در خانه به شمار می رود؛ در طرح ها و نقش های متنوعی در بازار وجود دارد. معمولا از ظروف کریستال برای پذیرایی از مهمان استفاده می کنند. لیوان های کریستالی، قندان، آجیل خوری، شکلات خوری، بستنی خوری، شیرینی خوری، میوه خوری و… همگی از انواع ظروف کریستال هستند.

پلی استایرن (PS) به چه معناست؟

مواد پلاستیک کریستال یکی از مواد پلی استایرن بوده که یک ماده آلی مصنوعی همه کاره است. می تواند یک پلاستیک سخت و جامد یا یک فوم باشد. پلی استایرن از نظر شیمیایی در برابر اسیدها و بازها مقاوم است، اما به راحتی توسط بسیاری از حلال های هیدروکربنی کلردار و معطر حل می شود.

پلی استایرن (PS) به چه معناست؟

7 تا از موارد استفاده پلی استایرن کریستال:

امروزه پلی استایرن کریستال در صنایع مختلفی کاربرد های ویژه خود را دارند که این صنایع عباتند از:

1) پلی استایرن در لوازم خانگی:

یخچال و فریزر، تهویه مطبوع، اجاق گاز، مایکروویو، جاروبرقی، مخلوط کن؛ این وسایل و سایر وسایل اغلب با مواد پلاستیک کریستال (جامد و فوم) ساخته می شوند، زیرا بی اثر هستند (با مواد دیگر واکنش نمی دهند)، مقرون به صرفه و ماندگار هستند.

2) پلی استایرن در خودرو:

پلی استایرن کریستال (جامد و فوم) برای ساخت بسیاری از قطعات خودرو، از جمله دستگیره ها، پانل ابزار، تزئینات، پانل های جذب انرژی درب و فوم مرطوب کننده صدا استفاده می شود. فوم پلی استایرن نیز به طور گسترده در صندلی های محافظ کودک استفاده می شود.

3) پلی استایرن در الکترونیک:

پلی استایرن برای محفظه و سایر قطعات تلویزیون، کامپیوتر و انواع تجهیزات IT استفاده می شود که ترکیبی از فرم، عملکرد و زیبایی شناسی ضروری است.

4) مواد پلاستیک کریستال در خدمات مواد غذایی:

بسته بندی خدمات غذایی پلی استایرن معمولاً عایق بهتری می کند، غذا را طولانی تر نگه می دارد و هزینه کمتری نسبت به جایگزین دارد.

5) پلی استایرن در عایق:

فوم پلی استایرن سبک وزن عایق حرارتی بسیار خوبی را در کاربردهای متعدد مانند دیوارها و سقف ساختمان، یخچال و فریزر و تاسیسات سردخانه صنعتی ارائه می دهد. عایق پلی استایرن بی اثر، بادوام و مقاوم در برابر آسیب آب است.

خواص کریستال

6) پلی استایرن در پزشکی:

مواد پلاستیک کریستال به دلیل شفافیت و سهولت استریلیزاسیون برای طیف وسیعی از کاربردهای پزشکی از جمله سینی های کشت بافت، لوله های آزمایش، پتری دیش ها، اجزای تشخیصی، محفظه های کیت های تست و دستگاه های پزشکی استفاده می شود.

7) مواد پلاستیک کریستال در بسته بندی:

پلی استایرن (جامد و فوم) به طور گسترده ای برای محافظت از محصولات مصرفی استفاده می شود. جعبه های سی دی و دی وی دی، بادام زمینی بسته بندی فوم برای حمل و نقل، بسته بندی مواد غذایی، سینی های گوشت یا مرغ و کارتن های تخم مرغ معمولاً با پلی استایرن ساخته می شوند تا از آسیب یا فساد محافظت کنند.

تفاوت بین استایرن و پلی استایرن چیست؟

تفاوت در شیمی است؛ استایرن مایعی است که می تواند از نظر شیمیایی به هم متصل شود تا پلی استایرن ایجاد کند، یک پلاستیک جامد که خواص متفاوتی را نشان می دهد. پلی استایرن برای ساخت انواع محصولات مصرفی مانند ظروف خدمات غذایی، بالشتک برای حمل و نقل لوازم الکترونیکی ظریف و عایق استفاده می شود.

تفاوت مواد پلاستیک کریستال با هایمپک

در یک دسته‌بندی کلی پلی استایرن به سه دسته پلی استایرن کریستال، پلی استایرن مقاوم یا هایمپک و پلاستوفوم طبقه‌بندی می‌شوند. از تمامی آن‌ها در تولید پلاستیک استفاده می‌کنند که مشخصات هر کدام از آن‌ها با هم متفاوت است. در این میان مواد پلاستیک کریستال نسبت به هایمپک استحکام بالاتری داشته ولی شکننده‌تر است به همین خاطر است که در صنایع بسته بندی از این نوع ماده استفاده نمی‌شود.

فوم پلی استایرن اکسترود شده چیست؟

فوم پلی استایرن اکسترود شده (XPS) یک عایق سفت و سخت است که با پلیمر پلی استایرن نیز تشکیل شده است، اما با استفاده از فرآیند اکستروژن ساخته شده است. این نوع عایق می تواند مصرف انرژی ساختمان را به میزان قابل توجهی کاهش دهد و به کنترل دمای داخل ساختمان کمک کند.

قیمت کریستال و عوامل تاثیر گذار در آن

قیمت کریستال

کریستال و قیمت آن بسته به قیمت پلی استایرن و پلی اتیلن تغییر می کند. به همین دلیل نمی توان قیمتی ثابت را برای آن تعیین کرد. سایت ایران کایسا در این مقاله به برای شما مواد پلاستیک کریستال را شرح داد تا هنگام خرید انواع پلاستیک، با هیچگونه مشکلی مواجه نشوید. امیدوارم که این مطالب مورد پسند شما واقع شده باشد. در صورت رضایت از ما، نظرات خود را با دیگر کاربران به اشتراک بگذارید.