پلی پروپیلن چیست؟

پلی پروپیلن (PP) که توسط شیمیدان آلمانی کارل رن و شیمیدان ایتالیایی جولیو ناتا در دهه 1950 کشف شد، یکی از پیشروترین پلاستیک های موجود در بازار امروز است. وبسایت ایران کایسا قصد دارد در این مقاله در مورد مزایا و معایب پلی پروپیلن برای شما توضیح بدهد که با خواندن این مطالب می توانید، اطلاعات خود را قبل از خرید پلی پروپیلن بالا ببرید. با ما همراه باشید.

مزایا و معایب پلی پروپیلن چیست؟

مزایا:

 • مقاوم در برابر آب، مواد شیمیایی و مواد شوینده.
 • در برابر خوردگی و نشت مواد شیمیایی بسیار مقاوم است.
 • انعطاف پذیر و مقاوم در برابر خستگی.
 • در برابر یخ زدگی مقاومت می کند.
 • می توان به هر شکل دلخواه قالب زد و چندین بار بدون تخریب قالب زد.
 • به دلیل عدم هدایت خوب الکتریسیته به عنوان عایق طبقه بندی می شود.
 • استحکام کششی بالا؛ زیرا می تواند 4800 psi را تحمل کند.
 • چگالی کمتر در مقایسه با سایر پلاستیک ها که به دلیل وزن کم باعث صرفه جویی در هزینه می شود.

معایب:

 • پلی پروپیلن بسیار قابل اشتعال است. در صورت قرار گرفتن در معرض گرما ذوب می شود و نقطه اشتعال آن 260 درجه سانتیگراد است.
 • پلی پروپیلن معمولاً تحت تأثیر تخریب UV قرار می گیرد. از این رو، در مناطق مرتفع و جغرافیایی که نفوذ UV زیاد است، ترجیح داده نخواهد شد.
 • پلی پروپیلن کاربرد محدودی در دمای بالا دارد زیرا دارای ضریب انبساط حرارتی بالایی است.
 • سطح پلی پروپیلن خاصیت اتصال ضعیفی دارد و از این رو رنگ آمیزی آن دشوار است. یکی از راه های رفع این مشکل، درمان سطح پلی پروپیلن با مواد شیمیایی خاصی است که می تواند استحکام چسبندگی رنگ ها و جوهرهای مورد استفاده برای رنگ کردن مواد پلی پروپیلن را افزایش دهد.
 • در دماهای بالای 100 درجه سانتیگراد، پلی پروپیلن تمایل به تخریب زنجیره ای دارد که منجر به اکسیداسیون می شود. اکسیداسیون منجر به ترک و ترک خوردگی می شود. این مشکل را می توان با استفاده از تثبیت کننده های پلیمری برطرف کرد.
پلی پروپیلن

مزایا و معایب PP

پلی پروپیلن برای چه مواردی استفاده می شود؟

 1. صنعت خودرو: از آنجایی که پلی پروپیلن بسیار انعطاف پذی، مقرون به صرفه و بادوام است، اغلب برای مواردی مانند روکش، ضربه گیر، اجزای داخلی مانند داشبورد، باتری ماشین و موارد دیگر استفاده می شود.
 2. بسته بندی متنوع: انعطاف پذیری پلی پروپیلن به این معنی است که برای طیف متنوعی از بسته بندی ها یک کاربردی ایده آل است. با ایمن بودن آن برای تماس با مواد غذایی و همچنین مقاوم بودن در برابر مواد شیمیایی، پلی پروپیلن اغلب در سه بخش اصلی مورد استفاده قرار می گیرد: تنباکو، پوشاک و بسته بندی مواد غذایی/شیرینی. برخی از این موارد شامل مواردی مانند جعبه، بطری، شیشه برای مواد شوینده و لوازم بهداشتی و ظروف دیوار نازک برای غذاهایی مانند فنجان ماست است.
 3. مد و ورزش: از آنجایی که پلی پروپیلن نسبت به پشم در برابر آتش مقاوم ‌تر است، صنایع مد و ورزش نیز از این پلاستیک استفاده می‌کنند. علاوه بر این، با توجه به مقاومت آن در برابر عوامل محیطی مانند خورشید، کپک، آب و تأثیر باکتری ها، PP  برای بسیاری از لوازم در فضای باز، تجهیزات لباس ورزشی، لباس های زیر و لوازم جانبی مانند کیف های حمل و نقل استفاده می شود.
 4. کاربردهای پزشکی: با رفتن از مد و غذا به پزشکی، PP  در صنعت پزشکی نیز رشد کرده است. با پلی پروپیلن BASF Ultrasint که توانایی مقاومت در برابر مواد پاک کننده غنی از نظر شیمیایی، ضدعفونی کننده ها، حلال ها و دماهای بالا را دارد، آن را به پلاستیکی قابل اعتماد برای سرنگ ها، ویال های پزشکی، بطری های نمونه و ظروف قرص تبدیل می کند. به طور خلاصه، کاربردهای PP به سه دسته تقسیم می شود: دستگاه های پزشکی، بسته بندی به طور کلی، و سیستم های بسته بندی برای مواد دارویی جامد و مایع.
 5. لوازم منزل: در حالی که ما صحبت می کنیم، احتمال وجود PP در خانه شما بسیار امیدوارکننده است. پلی پروپیلن از آنجایی که مواد مقاوم در برابر حرارت، انعطاف پذیر، بادوام و رنگ ثابت است، در تولید محصولات مصرفی روزمره مانند فرش، فرش، تشک، ظروف مایکروویو، بشقاب، اسباب بازی و چمدان استفاده می شود. علاوه بر این، می توان آن را در بسیاری از لوازم الکترونیکی داخلی دیگر مانند ماشین لباسشویی و ماشین ظرفشویی یافت.

نتیجه گیری

مزایا و معایب پلی پروپیلن را باهم مطالعه کردیم؛ بنابراین امروزه تقریباً در هر بازار پلاستیک از پلی پروپیلن استفاده می شود. از محصولاتی که برای محافظت از محصولات معمولی اجتماعی استفاده می شوند تا تجهیزات پزشکی محافظ، تصور دنیایی بدون این منبع بادوام و همه کاره در آن دشوار است. به طور کلی، پلاستیک پلی پروپیلن مزایای بسیار زیادی دارد، می تواند در هزینه ها صرفه جویی کند و تضمین قابل اعتمادی را ارائه می دهد که پروژه ها نتایج بلندمدت مطلوبی خواهند داشت. امیدوارم که این مطالب از فروشگاه ایران کایسا برای شما عزیزان بسیار مفید بوده باشد تا در هنگام خرید پلی پروپیلن با هیچگونه مشکلی مواجه نشوید.