کاربرد سود مایع در صنایع گوناگون بسیار مشهود می باشد. خیلی از افراد سود مایع را با نام های کاستیک سودا مایع، هیدروکسید سدیم، مایع سوز آور، سودای قلیایی، هیدرات سدیم و caustic soda liquid می شناسند. از لحاظ ظاهری نیز مانند مایعی به رنگ روشن و بدون بو می باشد و در ضمن از واکنش سدیم هیدروکسید با آب می توان به قابلیت راحتی حل شدن آن اشاره کرد.

کاستیک سودا مایع جزو بازهای قوی بوده که از لحاظ شیمیایی یکی از نمک های سدیمی می باشد. با توجه به این که این ماده خیلی سریع دی اکسید هوا را جذب می کند، در هنگام واکنش این مواد امکان بروز تغییرات شیمیایی شدیدی وجود دارد و شوک شدید یا گرما موجب انفجار می شود. در این مطلب از سایت ایران کایسا شما را با کاربردهای سود مایع در صنعت، شرایط نگهداری سود مایع و قیمت کاستیک سودا مایع آشنا می کنیم.

کاربرد سود مایع چیست؟

به طور کلی محلول کاستیک سود مایع یک باز قوی بوده که در متانول، اتانول و گلیسیرین به نسبت مساوی حل می شود. با توجه به مشخصات و ویژگی های خاص این ماده، از آن در صنایع گوناگون با اهداف و به دلیل یکی از خصوصیات آن استفاده می کنند. به عنوان نمونع در صنایع فلزی به دلیل پایین بودن قیمت کاستیک سودا مایع، در صنایع پتروشیمی به دلیل کاهش PH گل حفاری و … از آن استفاده می کنند. در ادامه شما را با کاربرد سود مایع در صنعت آشنا می کنیم.

صنعت کاغذ سازی

به طور کلی حدود 20 درصد از کل سود مایع تولید شده در جهان را کاغذ سازی استفاده می کند. در فرایند تولید خمیر کاغذ به عنوان یک ماده کلیدی در جداسازی لیگنین از الیاف سلولزی در مرحله ای فرایند کرافت استفاده می شود. در ضمن caustic soda liquid موجب رنگ بری خمیر کاغذ قهوه ای می شود.

صنعت آلومیینوم سازی و دیگر فلزات

از سودای قلیایی برای تصفیه سنگ معدنی آلومینیوم با نام بوکسیت و تولید فلز خالص آلومینیوم از طریق فرایند الکترولیت استفاده می شود. حالت شدید قلیایی این ماده، موجب عدم حلالیت ناخالصی هایی مانند اکسید آهن می شود. در ضمن فلزات آمفوتر مانند روی و قلع در محلول غلیظ سود مایع انحلال پذیر بوده و در نتیجه زینکات سدیم به وجود می آید.

کاربرد سود مایع در صابون سازی

سود مایع در صابون سازی

سود سوزآور به صورت سنتی برای تولید صابودن استفاده می شود. در قرن 19 میلادی برای اولین بار تولید صابون جامد به جای صابون مایع به وجود آمد؛ زیرا نگهداری از صابون جامد آسان تر بود. به دلیل این که این ماده توانایی تجزیه بافت چربی را دارد، از آن در تولید صابون استفاده می کنند.

سدیم هیدروکسید در تولید سوخت بیولوژیک

سود مایع صادراتی در تولید متانول و تری گلیسیرید به عنوان یک کاتالیزور با هدف تولید سوخت های غیرنفتی عمل می کند. در ضمن این ماده بیش از هیدروکسید پتاسیم در تولید متانول کاربرد دارد و دلیل آن هم ارزان قیمت بودن و حجم کم آن است.

کاربرد سود مایع در صنایع غذایی

کاستیک سودا برای تولید مواد خوراکی با هدف پوست کنی شیمیایی میوه و شستشوی سبزیجات کاربرد دارد. در صنعت مواد غذایی از این محلول با مصارف زیر می شود، استفاده کرد:

  • تولید شکلات
  • تولید کاکائو
  • تولید کارامل
  • تلخی گیری زیتون
  • تولید نوشابه های غیرالکلی
  • تولید بستنی

هیدروکسید سدیم در تصفیه آب

برای میکروب زدایی آب آشامیدنی و افزایش PH آب های اسیدی از این محلول استفاده می شود. کاهش اسیدیته آب موجب کاهش خاصیت خورندگی شده و فلزات موجود در آب مانند قلع و مس و دیگر فلزات سمی می شود.

کاربرد سود مایع به عنوان شوینده

سدیم هیدروکسید خود به عنوان یک شوینده صنعتی ارزان و قوی بوده، با این هدف مقداری از محلول کاستیک را با آب ترکیب کرده و حرارت می دهند. سپس از ان برای شستشوی مخازن نگهداری مواد گوناگون، پاک سازی روغن ها، گریس، چربی و پروتئین ها، رسوب زدایی لوله ها و … استفاده می کنند. در ضمن برای چربی زدایی وسایل فولادی، شیشه ای و اجاق گاز و برای مصارف خانگی و صنعتی برای پاک کردن وسایل مختلف کاربرد دارد.

تولید بتن ترکیبی

از سود مایع کاستیک برای یک دست سازی سیمان و جلوگیری از دو فاز شدن شن و سیمان، کاهش میزان آب مصرفی و افزایش کارایی سیمان استفاده می شود.

کاربرد هیدروکسید سدیم در صنایع دارویی

برای تولید انواع داروها مانند کاهنده های کلسترول خون وآسپرین که از لختگی خون جلوگیری کرده و موجب پیشگیری از بیماری های قلبی و عروقی می شود، استفاده می شود.

کاربردهای سود مایع در صنعت

شرایط نگهداری سود مایع

سود مایع صادراتی یک مایع پایداربوده؛ ولی عمر انبارداری آن به شرایط نگهداری آن بستگی دارد. اگر این ماده در ارتباط با هوا قرار گیرد، در کیفیت محصول در گذر زمان شاهد تغییرات خواهیم بود. دلیل این امر این است که سود مایع دی اکسید کربن را از هوای اطراف جذب کرده و ذرات سدیم کربنات جامد شکل می گیرد.

در ضمن در صورتی که این محلول در مخزن های فولادی پوشش دار که نوع پوشش آن ها آسیب دیده است، نگهداری شود جذب شدن آهن توسط این ماده صورت می گیرد. در این صورت فرایند حداقل سازی تماس آن با هوا و کاهش میزان تماس مستقیم با فلزاتی که دارای آهن است، عمر نگهداری محلول هیدرات سدیم را افزایش می دهد.

خرید و قیمت کاستیک سودا مایع

به طور کلی سودای قلیایی یکی از پرمصرف ترین مواد شیمیایی در دنیاست. بررسی ها نشان می دهد که تولید هیدروکسید سدیم در سال 2013 حدود 80 تن بوده و چین یکی از بزرگ ترین تولید کننده ها و مصرف کننده های محلول کاستیک در سراسر دنیاست. حال که در این مطلب با کاربرد سود مایع در صنعت آشنا شدید، برای اطلاع از قیمت سود پرک در بورس و خرید سود مایع می توانید  به سایت ایران کایسا مراجعه کنید.