کاربرد پلی اتیلن در پزشکی: پلی اتیلن یا پلی اتن یکی از پلاستیک های مهم در دنیاست که هر ساله بیش از 80 میلیون تن تولید می شود. به دلیل وجود انواع پلی اتیلن این نوع پلیمر دارای کاربردهای زیادی است. از گذشته ترکیبات متفاوت سرامیکی و فلزی به منظور ترمیم، جایگزینی و بهبود عملکرد بافت های بدن استفاده می شود. اما در چند دهه اخیر، با گسترش پلیمرها؛ متخصصان این حوزه توجه بیشتری به در استفاده از این مواد در پزشکی داشته اند. در این مطلب از سایت ایران کایسا شما را با کاربرد پلیمر در مهندسی پزشکی و دندان پزشکی و همچنین در مورد کاربرد پلی استایرن در پزشکی و پلی یورتان پزشکی توضیح می دهیم.

پلیمر چیست و کاربرد آن در زیست مواد پلیمری:

زیست مواد پلیمری به دو دسته تقسیم می شوند که هر کدام کارکردی متفاوت در بدن دارند و این پلیمر ها بخش عظیمی از صنایع گوناگون، همچون پزشکی را فرا گرفته اند. در ادامه ما به بیان کاربرد پلی اتیلن در پزشکی پرداخته ایم که ابتدا بهتر است با مفهوم زیست مواد پلیمری بیشتر آشنا شوید. دسته اول زیست سازگار هستند و پایدار و دسته دیگر زیست سازگار و زیست تخریب پذیر هستند، یعنی آهسته تجزیه شده و از بین می روند.

زیست مواد ها چه تخریب پذیر باشند و یا پایدار، باید زمانی که به صورت یک قطعه با بافت بدن و محیط زنده تماس پیدا می کنند باید یکسری ویژگی های فیزیکی و یا مکانیکی نیز داشته باشند. از مهم ترین ویژگی هایی که مواد زیست پلیمری دارند عبارتند از: استحکام کششی، توان خمشی، تراکم پذیری، ضربه پذیری، خستگی، خزش، پارگی و ترک برداری در اثر ضربه و عوامل دیگری مانند اینکه سمی یا بیماری زا نباشند، سبب واکنش های ایمنی و خون لختگی نشوند.

کاربرد پلیمر پلی اتیلن در پزشکی:

Poly Ethylene یکی از پلیمرهای پرکاربرد از انواع پلیمر مصنوعی است. از آن در صنایع گوناگون استفاده می شود، به عنوان مثال از آن در ساخت انواع کیسه های پلاستیکی، بطری های آب، اسباب بازی، لوازم بهداشتی و … استفاده می شود. این نوع پلیمر را پرمصرف ترین پلاستیک در جهان می دانند. به دلیل داشتن ویژگی های زیر می توان از PE در مصارف پزشکی استفاده کرد:

 • استحکام کششی بالا
 • مقاوم در برابر سایش
 • ضریب اصطکاک بالا
 • خزش پایین
 • خصوصیات فیزیکی _ مکانیکی عالی
 • انعطاف پذیری بالا

پس خواص خاص این نوع پلیمر موجب شد که از آن در علوم پزشکی استفاده کنند. از آن در کاشتنی های ارتوپدی مانند مفاصل ران و زانو استفاده کردند. همچنین یک جایگزین عالی برای استخوان ها می باشند که از کامپوزیت های پلی اتیلنی و ترکیبات سرامیکی مانند بتاتری کلسیم فسفات یا هیدروکسی آپاتیت برای آن استفاده می کنند. تحقیقات نشان داده است که ذرات پلی اتیلنی جدا شده از کاشتنی موجب افزایش حجم استخوان ها می شود که این مسئله در علوم پزشکی بسیار مهم است.

کاربرد پلی اتیلن گلیکول در پزشکی:

پلی اتیلن گلیکول یک نوع ترکیب اتر با انواع استفاده های صنعتی و پزشکی است. از این نوع PE به عنوان ملین در درمان یبوست استفاده می شود. در ضمن از آن قبل از عمل جراحی روده و کولونوسکوپی برای پاک کردن روده استفاده می شود. از آن به عنوان حلال در محصولات دارویی تزریقی استفاده می کنند که قطره چشمی آن نیز بسیار پرکاربرد است. در حال حاضر اسپری های ترمیمی و ضد دردی با ترکیب پلی اتیلن گلیکول ساخته شده که بسیار عالی عمل کرده است.

پلیمر چیست و کاربرد آن در پزشکیهمچنین کاربرد پلیمر ها در دارورسانی نیز بسیار بوده است که در مقاله ای دیگر از سایت ایران کایسا به کاربرد پلی اتیلن گلیکول در دارو سازی نیز پرداخته ایم تا بتوانید بیشتر با آن آشنا شوید، چرا که پلی اتیلن گلیکول کاربرد های بسیار زیادی در صنایع غذایی، ساخت خمیر دندان و صنایع چوبی دارند که در هر کدام از این موارد پلی اتیلن گلیکول ویژگی های مختص و مخصوص به خود را دارد.

کاربرد پلیمر در دندان پزشکی:

در میان انواع پلیمرها، از پلی متیل متاکریلات به دلیل داشتن شفافیت بالا، سختی سطحی بالا، خواص مکانیکی مناسب و زیست سازگاری مناسب در تولید قطعاعت پزشکی و دندان مصنوعی استفاده می کنند. همچنین از آن در ساخت انواع لنزها، قرنیه مصنوعی و خمیر ساخت مفصل نیز استفاده می کنند.

کاربرد پلیمر در مهندسی پزشکی:

به طور کلی مهندسی پزشکی علمی است که با هدف گرد هم آوردن متخصصان حوزه علوم مهندسی و پزشکی برای برطرف کردن تجهیزات پزشکی به وجود آمده است. مواد استفاده شده در این رشته با نام بیومتریال ها برای درمان، جایگزینی و بازسازی اعضا می باشد. در این میان پلیمرها به دلیل داشتن خواص شیمیایی و فیزیکی و نزدیک بودن به بافت های بدن به طور گسترده استفاده می شود. از کاربرد پلیمرهای هوشمند در پزشکی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • سامانه رهایش دارو؛
 • ساخت تجهیزات قلبی و عروقی؛
 • پوست مصنوعی؛
 • مهندسی غشا؛
 • چسب های جراحی؛
 • رگ های مصنوعی؛

کاربرد پلی استایرن در پزشکی:

امروزه تجهیزات پلی استایرن در آزمایشگاه بسیار به چشم می خورد. از این نوع پلیمر به دلیل داشتن ویژگی های چون سخت بودن، شکننده بودن، داشتن دمای ذوب پایین و شفافیت بالا در ساخت قطعات پزشکی و آزمایشگاهی مورد استفاده قرار می گیرد. لوله های آزمایش، درپوش ها، بطری ها، لوله های نگهداری خون و ظروف نگهداری سرم نمونه ای از کاربردهای این نوع پلیمر است.

تجهیزات پزشکی پلیمری و مواد آنپلی یورتان پزشکی:

پلی یورتان ها به دلیل داشتن ویژگی های فوق العاده در تولید انواع قطعات پزشکی استفاده می شود. این نوع ویژگی ها شامل موارد زیر می شود:

 1. شفاف بودن: استریل کردن با اشعه و گاز اکسیداتین
 2. مقاوم در برابر چربی ها: تولید ظروف آزمایشگاهی، پروتزهای جراحی و دستگاه های پمپ خون
 3. استحکام بالا نسبت به سایر الاستومرها: تولید رگ های مصنوعی

کلام آخر:

همانطور که می دانید تجهیزات پزشکی پلیمری و همچنین بیوپلیمر در پزشکی این روز ها بسیار رایج شده است که در این مطلب شما را با کاربرد پلی اتیلن در پزشکی، کاربرد پلی اتیلن گلیکول در پزشکی، کاربرد پیلمر در مهندسی پزشکی و در دندان پزشکی و در ضمن در مورد کاربرد پلی یورتان و پلی استایرن در پزشکی توضیح دادیم. شما برای خرید و اطلاع از قیمت مواد پلی اتیلن می توانید به سایت ایران کایسا مراجعه نمایید و بهترین محصولات را از این سایت معتبر خریداری کنید.