فرایند تولید پلی اتیلن ترفتالات(pet) موضوعی است که سایت ابران کایسا قصد دارد به بررسی آن بپردازد. پلی اتیلن ترفتالات یک ترکیب شیمیایی است که رایج ترین و رزین پلیمری ترموپلاستیک از گروه پلی استر است. از این ماده در الیاف لباس، تولید ظروف مایعات و مواد غذایی و … استفاده می شود. این محصول در گرید های مختلف الیاف، بطری، الیاف و … تولید می شوند.

پلیمری است که در بیشتر کشورها برای تولید پلی استر (70 درصد)، رزین بطری (22 درصد)، فیلم (6 درصد) و رزین های پلی استر مهندسی (2 درصد) استفاده می شود. اما در ایران برای تولید انواع بطری های آشامیدنی های به دلیل مقاومت در برابر شکستگی، وزن کم، ارزان قیمت بودن و مقاومت در برابر دما و نفوذ گازها از این پلیمر استفاده می کنند. این مقاله در مورد پلی اتیلن ترفتالات گرید الیاف، بازیافت و … می باشد؛ با ما همراه باشید.

پلی اتیلن ترفتالات چیست؟

Polyethylene terephthalate یک نوع پلیمر ترموپلاستیک است که به روش پلیمرایزاسیون مرحله ای از واکنش بین اسید ترفتالیک خالص و مونو اتیلن گلیکول تولید می شود. دمای انتقال شیشه این نوع پلیمر حدود 80 درجه سانتی گراد است.

به نقل از ویکی پدیا:

پلی‌اتیلن ترفتالات (به انگلیسی: Polyethylene terephthalate) یک ترکیب شیمیایی است که رایج‌ترین رزین پلیمری ترموپلاستیک از خانواده پلی استر است و در الیاف لباس، ظروف مایعات و مواد غذایی، و ترموفرمینگ برای تولید، و در ترکیب با الیاف شیشه برای رزین‌های مهندسی کاربرد دارد.

این ماده به اختصار PETE، PET ، PETP،PET-P نیز شناخته شده است. تنوع بالای در این پلیمر با توجه به کاربرد و نحوه ساختار پلی اتیلن ترفتالات وجود دارد. پت از جمله مواد پلاستیکی  قابل بازیافت است که در دمای 255 درجه سانتی گراد ذوب می شود و در صورت سرد شدن به شکل آمورف با چگالی gr/cm31.33 در می آید. به دلیل حرکت های مولکولی آرام، بلورینگی در حدود دمای 80 درجه سانتی گراد آغاز می شود. در جدول زیر با مشخصات آن بیشتر آشنا شوید.

نقطه ذوب Cº255
چگالی gr/cm31.33
فرمول مولکولی (C10H8O4)n
ضریب شکست 1.57–1.58 1.5750
رسانندگی گرمایی 0.15 to 0.24 W m-1 K-1
انحلال پذیری در آب practically insoluble

 

 

کاربرد پلی اتیلن ترفتالات

در حال حاضر PET از ترکیب اتیلن گلیکول با اسید ترفتالیک با کمک گرما و کاتالیزور به دست می آید و پلیمری خطی مقاوم در برابر حلال ها می باشد. از ویژگی های آن می توان به استحکام مکانیکی بالا، شفافیت، وزن سبک، بی خطر بودن در سمیت و نفوذ ناپذیری آن در برابر CO2 اشاره کرد. از لینر و از این ماده برای تولید فیلم های عکاسی، الیاف و بطری های نوشیدنی استفاده می کنند و از استفاده پلی اتیلن ترفتالات نساجی می توان به تولید الیاف پیوسته BCF و نخ صنعتی و POY اشاره کرد. در ضمن به دلیل پایداری این نوع پلی اتیلن در برابر گرما و مزه از آن در بسته بندی مواد غذایی استفاده می کنند.

فرایند تولید پلی اتیلن ترفتالات (PET)

رزین های این ماده به صورت تجاری از اتیلن گلیکول، دی متیل ترفتالات یا ترفتالیک اسید به وجود می آید. DMT و TPA هر دو جامد بوده که DMT  در دمای 140 درجه سانتی گراد ذوب می شود و TPA تصعید می شود. هر دو فرایند ابتدا مونومر واسطه بیس –2 هیدروکسی اتیل ترفتالات، متانول و آب را تولید می کنند. در این صورت در واکنش تولید پلی اتیلن ترفتالات، مونومر BHET تحت فشار کم و در خدمت کاتالیست و حرارت پلیمریزه می شود تا PET تولید می شود.

فرایند تولید پلی اتیلن ترفتالات(pet)

فرایند تولید پلی اتیلن ترفتالات در ایران (pet)

پلی اتیلن ترفتالات بازیافت

به طور کلی مواد پلاستیکی زیست تخریب پذیر نیستند و برای مقابله با آلودگی ناشی از پسماند آن ها، بهترین راه بازیافت آنان می باشد. بازیافت یک شیوه ساده و با سوددهی بالاست. از PET بازیافت شده می توان در تولید بعضی از پارچه ها، کیسه خواب و مواد عایق استفاده می کنند. در بخضی از موارد می توان از آن ها برای تولید دوباره بطری ها استفاده کرد ولی این کار نیازمند فرایند فوق تمیز برای بازیافت دارد. تولید پلی اتیلن ترفتالات در ایران توانسته است بسیار گسترش پیدا کند.

مزایای PET

این محصول به دلیل داشتن ویژگی های عالی در صنایع مختلف کاربرد دارد. از پت برای ذخیره سازی، حمل و نقل و جلوگیری از آلودگی استفاده می شود. از مزایای آن می توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • کریستال های شفاف آن موجب تولید بطری های شیشه ای شفاف می شود.
 • بی خطر بودن بطری های PET به دلیل غیر قابل تخریب بودن
 • در برابر آب، دی اکسید کربن و اکسیژن نفوذناپذیر است.
 • داشتن مقاومت شیمیایی بالا در برابر الکل، نفت، گریس و اسید
 • پلی اتیلن ترفتالات قابل بازیافت است. این نوع پلیمر از پرکاربردترین پلاستیک قابل بازیافت دنیاست.
 • داشتن مقاومت شیمیایی متوسط در برابر آروماتیک، هیدروکربن های هالوژنه و بازهای رقیق
 • عایق الکتریکی فوق العاده
 • انعطاف پذیری بالا
 • سبک وزن بودن

ورق پلی اتیلن ترفتالاتمعایب Polyethylene terephthalate

 • این محصول از نفت خام به وجود می آید که جز منابع تجدید ناپذیر است.
 • برای تولید آن انرژی زیادی صرف می شود.
 • در فرایند تولید PET گاز دی اکسید کربن تولید می شود که موجب گرم شدن زمین می شود.
 • برای دفن ظروف پلی اتیلن ترفتالات بی فایده، زمان زیادی لازم است. بنابریان عدم بازیافت آن موجب آلودگی بصری محیط زیست می شود.

PET چگونه ساخته می شود؟

PET یک پلی استر آلیفاتیک است. این ماده از واکنش پلی تراکم مونومرهای بدست آمده توسط:

 • واکنش استرینگ بین اسید ترفتالیک و اتیلن گلیکول، OR
 • واکنش استری شدن ترانس بین اتیلن گلیکول و دی متیل ترفتالات

این واکنش PET را به صورت توده ذوب شده و چسبناک تولید می کند که می تواند به راحتی مستقیماً به الیاف چرخانده شود یا تقریباً به هر شکل خارج شده یا قالب گیری شود.

خرید و قیمت اتیلن ترفتالات در بورس (pet)

در حل حاضر چین با تولید حدود 9 درصد این محصول به عنوان بالاترین کشور در زمینه تولید این ماده فعالیت دارد. در حال حاضر مجموعه صنعتی پلیمر ایران کایسا با سایقه چند ساله در زمینه فروش انواع محصولات شیمیایی از برندهای معتبر فعالیت دارد. شما برای خرید پت و اطلاع از قیمت پلی اتیلن ترفتالات گرید بطری، گرید الیاف و در بورس می توانید به سایت این مجموعه مراجعه کنید. امیدوارم فرایند تولید پلی اتیلن ترفتالات(pet) را به خوبی آموزش داده باشیم، در صورت رضایت از این مطالب، نظرات خود را با دیگر کاربران اشتراک بگذارید.

سوالات متداول

فرایند تولید پلی اتیلن ترفتالات (pet) به چه صورت می باشد؟

رزین های این ماده به صورت تجاری از اتیلن گلیکول، دی متیل ترفتالات یا ترفتالیک اسید به وجود می آید. DMT و TPA هر دو جامد بوده که DMT  در دمای 140 درجه سانتی گراد ذوب می شود و TPA تصعید می شود.

پلی اتیلن ترفتالات چیست؟

پلی اتیلن ترفتالات یک ترکیب شیمیایی است که رایج ترین و رزین پلیمری ترموپلاستیک از گروه پلی استر است.