پلی آمید

از گروه پلیمرهای مهندسی
 • مورد مصرف: در ساخت انواع قطعات اتومبیل، کیسه هوا، پوشاک، الیاف فرش، ساخت سی دی و..
 • خواص: نیمه کریستال بودن، قابل اشتعال بودن، دارای قابلیت پخت و استریل شدن، جذب رطوبت بالا و..
 • موجود است.
پلی آمید

توضیحات:

قیمت مواد پلی آمید: PolyAmide یا همان نایلون یکی از پلیمر های شناخته شده در صنعت هستند که هم به طور طبیعی در طبیعت و هم به طور مصنوعی در کارخانه ها تولید می شوند. PA اسمی کلی برای گروهی از خانواده های پلیمر های مصنوعی است که توسط شرکت DuPont تولید شده است. به دلیل این که این نوع پلیمر از اتصال واحدهای تکرار شونده پیتامید به وجود می آید آن را با این نام می شناسند. نخ، پلی فتال و الیاف پلی آمید نیز از محصولات این خانواده پلیمر است. پلی آمید اکستروژن گرید از نمونه های پرکاربرد این محصول است.

اما براستی این نوع پلیمر چیست؟ انواع مختلف آن کدامند؟ اولین بار چه زمانی تولید شد؟ چه ویژگی ها و خواصی دارد؟ و اصلا کاربرد آن در چیست؟ما در این مقاله از وب سایت ایران کایسا، قصد داریم تا سوال های بالا را بررسی کرده و تا پایان مطلب به همه سوالات بالا پاسخ دهیم.

 

پلی آمید چیست؟

PA یا به اصطلاح نایلون، یک ابر مولکول است که با تکرار واحد های مرتبط در زنجیره های آمید به دست می آید. Polyamide ها؛ در اصل پلیمرهای نیمه کریستالی از گروه ترموپلاست ها هستند، که در ساختار زنجیر پلیمری آنها گروه های آمیدی (یک اتم نیتروژن”N”  و یک عامل اتم کربنیل “C=O”) وجود دارد.

همه انواع مختلف نایلون ها، از پیوند دو مولکول مونومر با یک تابع آمید تشکیل می شوند. این دو مونومر در ترکیب می توانند خود آمید ها، آمینو اسید ها یا مخلوطی از یک استوکیومتری دی آمین و یک دی اسید باشند؛ که هر دو این پیش ساز ها، هموپلیمر را تشکیل می دهند. با وجود این نوع ترکیب شیمیایی پیچیده و خاص قیمت جهانی پلی آمید نسبت به بقیه محصولات مشابه خود مناسب است. این محصول در انواع مختلف در بازار موجود است.

پلی امید اکستروژن گریددر حال حاضر بسیاری از کالاها با گرید های مختلف این محصول ساخته می شود. پلی آمید اکستروژن گرید نوعی از این نایلون است که برای تورهای ماهیگیری استفاده می شود. الیاف پلی آمید را ابتدا به روش اکستروژن تولید می کنند و سپس به صورت تور و شبکه ای بافته می شوند و بعد از انجام مراحل رنگرزی و ایجاد کشش روی الیاف، تور ماهیگیری آماده می شود. لازم به ذکر است این محصول به وسیله پلی اتیلن نیز تولید می شود.

 

تاریخچه تولید نایلون ها

این پلیمر مصنوعی برای اولین بار در فوریه سال 1935، توسط والاس کاروترز در شرکت DuPont تولید شد. نام آن را نیز به خاطر اینکه از اتصال واحد های تکرار شونده پیتامید تولید شده بود؛ پلی آمید گذاشتند.

اولین استفاده تجاری PA نیز در سال 1938 رخ داد و در تولید رشته های مسواک از آن استفاده شد! پس از آن نیز در سال 1940، الیاف این ماده در تولید برخی از انواع لباس ها مثل جوراب زنانه استفاده قرار گرفت. از سال 1950 نیز کاربرد و مصرف این پلیمر به شدت افزایش داشت و امروزه در صنایع مختلف زیادی مورد استفاده قرار می گیرد. شما اگر به دنبال خرید این نوع نایلون برای تکمیل فرایند تولید خود هستید می توانید با توجه به ارزان بودن قیمت مواد اولیه پلاستیک پلی آمید در ایران کایسا اقدام به خرید کنید.

مزیت پلی امیدساختار شیمیایی نایلون

پلی آمید ها با توجه به مونومر های سازنده خود به دو دسته مهم تقسیم می شوند:

1- پلی آمید های بر پایه دی آمین با فرمول زیر:

n(-NH-(CH2)a-CO-)

نام گذاری این پلیمر ها بر حسب تعداد اتم های کربن در مولکول اولیه می باشد. a در این فرمول، از حاصل جمع a(C+1) بدست می آید و بیانگر تکرار گروه CH2 می باشد.

2- پلی آمید های بر پایه دی آمین و اسید دی کربن با فرمول زیر:

n(-NH-(CH2)6-NH-CO-(Ch2)b-CO)

نام گذاری این دسته از نایلون ها نیز بر اساس تعداد اتم کربن، در هر یک گروه است. b عدد دوم فرمول نیز طبق b(C+2) بدست می آید.

کاربرد پلی امیدخواص و ویژگی های PA

برای اینکه بخواهیم از ویژگی های مثبت و منفی PA ها خبردار شویم؛ ابتدا نیاز داریم تا خواص فیزیکی و شیمیایی این پلیمر را بشناسیم. از خواص فیزیکی و مکانیکی PolyAmide ها می توان به مقاومت کششی بالا، استحکام بسیار زیاد، دمای ذوب بالا، شکل کریستالی و در نهایت به مقاومت شیمیایی بینظیر اشاره کرد. با وجود این نوع ویژگی های عالی، قیمت نایلون پلی آمید مناسب و مقرون به صرفه است.

پلی آمید ها به واسطه خواص خوب و کاربردی که دارند، ویژگی های مثبت و منفی برایشان بوجود می آید که در ادامه آن را بررسی می کنیم. نکته دیگر درباره ویژگی های PA، این است که محدوده ذوب شوندگی، جذب رطوبت یا خواص دیگر آن به درجه کریستالی بودن نایلون بستگی دارد.

نقات قوت و ویژگی های خوب PolyAmide:

 1. مقاومت خوب در برابر حلال ها و مواد نفتی
 2. استحکام و چقرمگی بالا
 3. ضربه پذیری
 4. مثاومت در برابر ساییدگی
 5. مقاومت عالی در برابر خستگی
 6. قابلیت انعطاف پذیری

نقات ضعف PA ها

 1. گران بودن
 2. جذب مقدار زیاد آب
 3. عدم مقاومت در برابر اسید های قوی

قیمت ورق و نایلون پلی آمید مرغوب

قیمت مواد پلی آمید

محصولات نایلونی ، معمولا در کیسه های 25 کیلویی تولید و عرضه می شوند. اگر شما برای تولیدی خود نیاز به این ماده اولیه دارید؛ می توانید خرید خود را با بهترین قیمت و مشاوره در فروشگاه آنلاین پلیمر ایران کایسا انجام دهید و در هزینه های اضافی صرفه جویی کنید.

 

انواع پلی آمید و کاربرد های هر کدام

این نوع پلیمر در دسته های متفاوتی تقسیم می شوند.

از نظر تولید PA ها به دو دسته طبیعی و مصنوعی تقسیم می شوند. برای مثال پلیمر های طبیعی می توان پروتئین ها را مثال زد. پروتئین ها یکی از شناخته شده ترین پلیمر های طبیعی هستند که از پلی آمید ها می باشند. پروتئین ها در یک روند پلیمریزاسیون طبیعی، مونومر ها و آمینو اسید ها به پروتئین تبدیل می شوند.

اما نایلون های مصنوعی، که به اصطلاح به آنها پلی آمید آلیفاتیک یا نایلون نیز گفته می شود؛ به دسته های زیر تقسیم می شوند که هر کدام کاربرد های خاصی دارند. شما برای اطلاع از قیمت ورق پلی آمید در هر نوع می توانید با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

 • نایلون 6 یا PA 6: این PA نمیه بلورین است و بر اساس انعطاف و مقاومت به سایش طبیق بندی می شود. این محصول درخشان است و در صنایع برای تولید محصولات غیر پارچه ای از آن استفاده می شود.
 • پلی آمید 6.6 یا PA 6.6: این نوع دارای نقطه ذوب بالا و مقاومت زیادی در برابر سایش دارد. بنابراین در ساخت قطعات ماشین مورد استفاده قرار می گیرد.
 • نایلون 6.10 یا PA 610: این نوع از نایلون، قوی تر از اکثر نایلون هاست که در برابر مواد شیمیایی و اسید معدنی نیز مقاومت نشان می دهد. از این پلیمر د ساخت رشته های برس، عایق های الکتریکی، جوراب بافی و ساخت زیپ استفاده می شود.
 • پلی آمید 11 یا PA 11: نایلون 11 یکی از نایلون هایی است که در مقابل حرارت، مقاومت کمتری دارد. ولی با این وجود مدت کارکرد آن بالاست و این توانایی را دارد که خودش را حفظ کند. از این نایلون در ساخت قطعات الکتریکی، خطوط سوخت ودرو، کفش های ورزشی، دسته ابزار آلات یا موارد دیگر کابرد دارد.
 • نایلون 6.12 یا PA 612: این نوع از PA نسبت به بقیه کمی گران تر است. این پلی آمید، انعطاف بالا دارد، در مقابل حرارت ساییده نمی شود اما مقاومت ضعیفی نسبت به اسید ها و باز ها دارد.
 • پلی آمید 12 یا PA 12: این نایلون نیز در اندازه ها و اشکال مختلف تولید شده و مقاومت آن نسبت به فرسودگی نیز بالاست. از این نوع Polyamide در ساخت اتصال دهنده های کابل، واشر های ورقه، پوشش محافظ، دیافراگم ها و چکمه های اسکی استفاده می شود.
 • نایلون 6.9 یا PA 69: این PA نیز از نقطه ذوب پایین و جذب رطوبت پایین تری نسبت به بقیه نایلون ها برخوردار است. از این رو در ساخت اتصالات الکتریکی، بنر ها، کیف های چمدان، مبلمان و لوازم داخلی ماشین ها از این نایلون استفاده می شود.
 • پلی آمید 6.4 یا PA 46: دارای بالاترین مقاومت حرارتی است و در حرارت های بالا نیز خواص خوود را از دست نمی دهد که به این خاطر از آن در خودرو سازی، برق و الکترونیک کاربرد دارد.

کاربرد پلی امیدضایعات PA

یکی از جالب ترین نکات درباره PA ها این است که ضایعات آن نیز می تواند در ساخت محصولات مختلف مورد استفاده قرار بگیرد؛ از این رو، ضایعات آن را نیز می توانید بخرید و در با بازیافت پلی آمید، دوباره آن را در روند تولید مورد استفاده قرار دهید.

 

تولید PolyAmide

کشور هایی همچون چین، کره جنوبی، انگلستان و آلمان از کشور های تولید کننده عمده این محصول هستند. PA یا نایلون همچنین در کشور خودمان ایران در برخی شهر ها مانند تهران و مشهد تولید می شود و در اختیار تولید کنندگان و کارخانه های مختلف قرار می گیرند. همچنین بعضی از شرکت ها اقدام به وارادات پلی آمید از دیگر کشورها می کنند.

پلی امید چیست

خرید و فروش الیاف پلی آمید با بهترین شرایط از ایران کایسا

اگر شما هم یک تولیدی یا کارخانه دارید و برای تولید محصولات خود نیاز به نایلون دارید؛ می توانید بهترین نایلون را از فروشگاه اینترنتی ایران کایسا خریداری کنید. خرید شما در ایران کایسا به عنوان مرکز فروش پلی آمید در تهران و در سرار ایران سریع و بدون واسطه خواهد بود. با وجود مناسب بودن قیمت مواد پلی آمید، در زمان و هزینه ها صرفه جویی کنید. محصولات ما توسط کارشناسان خبره ما تست شده اند و کیفیتی تضمینی دارند. شما همچنین می توانید در صورت وجود اشکال یا ابهام، از مشاوره رایگان سایت که توسط کارشناسان باتجربه ما انجام می گیرد؛ مشکل یا ابهامات خود را حل کرده و خرید خود را با خیالی راحت انجام دهید.

هم اکنون شما با خواندن این مطلب اطلاعات خود را درباره این نوع پلیمر، تاریخچه آن، ساختار شیمیایی، خواص و ویژگی ها، ضایعات و همچنین انواع مختلف PA ها و کاربرد هر نوع آن آشنا شدید و متوجه کاربرد پلی آمید اکستروزن گرید شدید.

محصولات مرتبط