الاستومر

از گروه پلیمرهای مهندسی
 • مورد مصرف: ضربه گیر، لاستیک خودرو، فیلم ها، نوار ها و پوشش های ضد آب و..
 • خواص: این ماده، تحت تنش، تغییر شکل می‌دهد و زمانی که این تنش حذف شود، به حالت اصلی خود باز می‌گردد
 • موجود است.
الاستومر

الاستومر چیست؟

الاستومر ها از مهم ترین انواع پلیمر ها و پلیمر های مهندسی هستند که شبیه به پلاستیک هستند. این ماده یک پلیمر مهندسی شده است که خاصیت الاستیسیته دارد. در واقع وقتی این ماده تحت تنش «Stress» تغییر شکل می دهد و زمانی که این تنش حذف شود، به حالت اصلی و اولیه خود برمی گردد. واژه الاستومر از ترکیب دو کلمه پلیمر و الاستیک به معنای «پلیمر الاستیک»تشکیل شده است. این ماده در واقع به دسته خاصی از پلیمرهای خطی اطلاق می شود که در زمان وارد شدن نیرو به آن از خود تغییرات الاستیکی نشان می دهند.

از خواص مکانیکی الاستومرها می توان بعضی از انواع آن ها را قابلیت کشیدگی تا چندین متر گفت و بعد از از بین رفتن حالت کششی به حالت اولیه خود برمی گردند. در ضمن این حالت امکان اجرا در چندین بار مانند یک کش پلاستیکی دارد. از این رو از آن ها در تولید محصولات مانند برف پاک کن ها، انواع شلنگ ها، لاستیک اتومبیل و سیل آب بندی مورد استفاده قرار می گیرند.

الاستومر و لاستیک انواع متنوعی دارند که بیشتر آنها از نوع رابر «Rubber» هستند. بقیه الاستومر ها نیز که در برابر حرارت و گرما مقاوم هستند را در دسته ترموپلاستیک ها قرار می دهند. در ادامه این مطلب در وب سایت ایران کایسا؛ قصد داریم تا درباره خواص، ساختار، پلیمریزاسیون، ویژگی ها، کاربرد ها و رزین الاستومر ها، نحوه مهندسی و انواع ترموپلاستیک آن توضیحاتی می دهیم و شما را بیشتر با این پلیمر پرکاربرد آشنا کنیم.

خواص مکانیکی الاستومرها

الاستومر ها، پلیمر های آمورفی هستند که به طور قابل توجهی، «حرکت قطعه ای» دارند. شکل مولکولی این مواد را، شبیه به ماکارونی ها می شناسند که در این ساختار، گوشی های داخل ماکارونی را به صورت اتصال عرضی (کراس لینک) بین رشته های پلیمری یا همان ماکارونی ها قرار دارند. هر زنجیره پلیمری از تعداد بسیاری از زیرواحد «Sub Unit» مونومری تشکیل شده که شامل اتم های هیدروژن، اکسیژن و سیلیکون هستند.

بیشتر این ماده به صورت ترموست هستند و در برابر گرما، بسیار مقاوم هستند، ترموپلاستیک بودن الاستومر ها، به مقاومت آنها در برابر واکنش های شیمیایی و یا پرتودهی نیز بسیار بالاست. از آنجایی که پیوند میان زنجیره های پلیمر، پیوند کووالانسی است و این باعث می شود که پلی الفین الاستومر ها استحکام بسیار بالای نیز داشته باشد. به دلیل استحکام بالا Elastomer ها، نمی توان آنها را ذوب و کرد و دوباره قالب گیری کرد. این ماده بین 5 تا 700 درصد خاصیت الاستیسیته دارند و بسیار انعطاف پذیر هستند.

فرایند پخت و ساختار الاستومر ها

ساختار مولکولی این ماده شامل اشکال تصادفی مارپیچی است که به وسیله اتصالات عرضی یا Crosslink ها به یک دیگر متصل شده اند. این حالت مارپیچی به جلوگیری از بلورینگی یا «Crystallinity» الاستومر nr کمک می کند و اینطوری است که ایزومر های مهندسی به وجود می آیند. در این شرایط، ایزومر های سیس «Cis»، بهترین خواص الاستومری را بدست می دهند. توصیف آماری الاستیسیته پلیمر ها بر اساس توزیع تصادفی اتصالات زنجیری صورت می گیرد که کانفورماسیون پیچیده تصادفی را در درشت مولکول ها تشکیل می دهد.

در سال های 1832 تا 1834، دانشمندان به این موضوع پی بردند که زمانی که رابر را با گوگرد فرآوری می کنند، خاصیت چسبناک بودن خود را از دست می دهد. در نهایت بعد از مدتی تحقیق، باعث که این روش خت رابر بیشتر استفاده شود و در نهایت، توماس هنکوک این روش را ثبت نمود. پخت گوگردی یا «Sulfur Vulcanization»؛ فرایندی شیمیایی به منظور تبدیل کائوچوی طبیعی یا سایر پلیمر ها به موادی با دوام بیشتر است. این فرآیند، در اثر حرارت دادن پلیمر ها با گوگرد یا سایر شتاب دهنده ها (Accelerators) انجام می گیرد. اصلی ترین پلیمر هایی که تحت روش پخت گوگردی درست می شوند و در صنایع مختلف کاربرد های زیادی دارند، عبارتند از:

 • کائوچو طبیعی (NR) : رابر های طبیعی یا سیس ها که گاها آن را کائوچو نیز می نامیم، یکی از الاستومر هایی است که توسط فرآوری عصاره درخت رابر با بخار و ترکیب آن با ولکانیزه، آنتی اکسیدان ها یا پرکننده هاست.

به نقل از ویکی پدیا:

رابر طبیعی دارای خواص دی‌الکتریک مناسب قابلیت ارتجاعی عالی، قابلیت جذب ارتعاش بالا و مقاومت شکست مناسب است. به‌طور کلی، رابرهای طبیعی از نظر شیمیایی در مقابل اسیدهای معدنی رقیق، قلیا و نمکها مقاوم هستند.

 • ترانس – پلی ایزوپرن رابر (PIR): ترانس ها نیز یکی از انواع الاستومر ها هستند که یک نوع رابر مصنوعی با خاصیت های مشابه به NR ها است.
 • استایرن بوتادین رابر (SBR): یک کوپلیمر استایرن و بوتادین است که با نام تجاری Buna S نیز شناخته می شود. این محصول از نظر خواص فیزیک و شیمیایی، تفاوت های زیادی با سایر رابر ها ندارد.

فروش اینترنتی الاستومر در ایران کایسا

فروش اینترنتی الاستومر ها

اگر شما نیز برای تولید محصول خود در کارخانه نیاز به الاستومر ها دارید، می توانید این ماده اولیه خارق العاده و پرکاربرد را در تولید محصولات پلاستیکی را از سایت فروش پلیمر اینترنتی ایران کایسا و با بهترین کیفیت خریداری کنید.

تفاوت پلیمر و الاستومر

ویژگی الاستومر پلیمر
تعریف پلیمری با نیروهای بین مولکولی بسیار ضعیف و خاصیت ویسکوالاستیک که به پلیمرهای الاستیک هم معروف هستند. درشت‌مولکولی است که از واحدهای کوچک‌تری به نام مونومر (تک‌پار) تشکیل شده است.
خواص فیزیکی خواصی از الاستیسیته دارند. خواص متفاوتی دارند.
«ریخت‌شناسی» (Morphology)  ساختار آمورف دارد. ساختاری از آمورف تا بلوری دارند.
انعطاف‌ پذیری دارای طبیعتی الاستیک هستند و فشار وارد شده را به گونه‌ای توزیع می‌کنند که در نهایت به شکل قبلی خود بازگردند. به غیر از الاستومرها، ذاتی سخت و شکننده دارند که اعمال نیرو به آن‌ها می‌تواند تغییر شکل دائمی به همراه داشته باشد.

الاستومر ترموپلاستیک

(TPE) را معمولا به خاطر سختی، مقاومت بالایشان در برابر سایش (Abrasion)، برش، خراش، کرن محلی و فرسودگی می شناسند. روش معمول اندازه گیری سختی به این صورت روش شور «Shore» از A  تا D انجام می شود. شور A یا شور B به این معناست که ترموپلاستیک، سختی بالایی دارد و شور های C و D نیز به معنای کمتر بودن سختی این ماده می باشد. اما سختی الاستومر و لاستیک، نمی تواند مقایسه ی مناسبی میان خواص فیزیکی، مکانیکی، شیمیایی و الکتریکی ارائه دهد. در ادامه قصد داریم تا با انواع مختلف الاستومر ترموپلاستیک آشنا شویم.

استایرنیک

بلوک های کوپلیمر استایرنیک، معمول ترین نوع الاستومر ترموپلاستیک هستند. که حدود 45% مصرف جهانی TPE ها را به خود اختصاص می دهند. این مواد با ساختار مولکولی خود شناخته می شوند و که دارای دو بخش می باشد.

ترموپلاستیک های اُلفین (TPO)

این نوع به طور معمول از اتیلن پروپیلن رابر (EPR) یا اتیلن پروپلین دی ام (EPDM) شناخته می شوند. این دسته، دومین نوع پر استفاده الاستومر ها در دنیا هستند و 25% کل مصرف جهانی را تشکیل داده اند.

ترموپلاستیک های پلی یورتان (TPU)

Elastomer ترموپلاستیک پلی یورتان، سومین نوع از لاستومر های پر مصرف در دنیا هستند که 15% مصرف جهانی را در اختیار دارند. خواص مکانیکی این نوع ازماده ها، باعث می شود تا TPU ها در برابر پارگی و سایش بسیار مقاوم باشند.

 

قیمت الاستومر ها

امروزه خرید مواد اولیه برای شرکت های تولیدی یکی از کار های بسیار سخت و هزینه بر است و به دلیل اینکه قیمت ها روزانه بالا می روند؛ افراد همیشه به دنبال بهترین قیمت برای مواد هستند. شما می توانید بهترین الیاف الاستومر ها را با مناسب ترین قیمت در ایران کایسا خریداری کنید و در هزینه و زمان بسیاری زیادی صرفه جویی کنید.

 

عایق الاستومر چیست؟

عایق این ماده یکی از مهم ترین کاربرد های آن است. این نوع از عایق ها از نوعی فوم الاستومری درست می شود و در برابر حرارت، صوت و عوامل دیگری عایق هستند و از آنها در بسیاری از مکان هایی که به یک عایق نیاز دارند استفاده می شود. یک سیلیکون الاستومری ماده ایست که خواص الاستیکی یا شبه لاستیکی از خود نشان می دهد. از آنجا که انواع بسیار متنوعی از مواد الاستومریک وجود دارد، آگاهی در مورد نحوه کاربرد به منظور تشخیص بهترین ماده برای هر منظور خاص نقشی حیاتی دارد.

کاربرد الاستومر در صنایع

کاربرد الاستومر ها

این ماده به واسطه خواص ویژه و کاربردی که دارند، در موارد زیر بسیار استفاده می شوند:

 • درزبندی و عایق
 • ضربه گیر
 • لاستیک ودرو
 • فیلم ها، نوار ها و پوشش های ضد آب
 • لرزه گیر
 • شلنگ
 • واشر
 • لوله
 • چرم مصنوعی
 • بسته بندی
 • کانوایر

کاربرد الاستومر در پزشکی

از این ماده برای تولید دستگاه های پزشکی که معمولا ضروری هستند، استفاده می شود. از این ماده مصنوعی به این دلیل استفاده می کنند که زیست سازگاری دارد و این نوع مواد برای بدن بیمار ضرری ندارد. محصولاتی مانند کیسه های برای نگهداری محلول ها و اجزای دستگاه های پزشکی و وسایل یک بار مصرف از جمله سرنگ و شیلنگ و همچنین تولید قطعاتی مانند ایمپلنت از این ماده است.

خرید بهترین انواع الاستومر در ایران کایسا

اگر شما یک تولیدی دارید و به پلیمر Elastomer برای تولید محصولات خود نیاز دارید و قصد خرید ارزان قیمت و بدون واسطه آن را دارید؛ می توانید این پلیمر یا هر نوع پلیمر مهندسی یا فوق مهندسی شده را از فروشگاه اینترنتی پلیمر ایران کایسا خریداری کنید. خرید شما در ایران کایسا بدون واسطه و سریع انجام می گیرد و شما می توانید با خیال راحت از صرفه جویی در قیمت و زمان خرید خود را انجام دهید. کارشناسان گروه کایسا با توجه به دانش و تجربه کاری خود، بهترین محصولات را برای شما در نظر می گیرند و کیفیت آنها تضمینی است. شما همچنین می توانید در صورت ابهام یا وجود مشکل نیز از مشاوره رایگان ایران کایسا استفاده کنید و ما به شما در زمینه خرید و آشنایی با خواص مکانیکی الاستومرها کمک خواهیم کرد تا مشکل خود را برطرف کنید.

سوالات متداول:

 • الاستومر چیست؟

این محصول یک پلیمر مهندسی شده است که خاصیت الاستیسیته دارد. در واقع وقتی این ماده تحت تنش «Stress» تغییر شکل می دهد و زمانی که این تنش حذف شود، به حالت اصلی و اولیه خود برمی گردد.

 • خواص مکانیکی الاستومرها چیست؟

بیشتر این ماده به صورت ترموست هستند و در برابر گرما، بسیار مقاوم هستند، ترموپلاستیک بودن الاستومر ها، به مقاومت آنها در برابر واکنش های شیمیایی و یا پرتودهی نیز بسیار بالاست.

 • قیمت Elastomer چقدر می باشد؟

برای اطلاع از قیمت و خرید آن روی لینک کلیک کنید.


محصولات مرتبط