الاستومر

از گروه پلیمرهای مهندسی
 • مورد مصرف: ضربه گیر، لاستیک خودرو، فیلم ها، نوار ها و پوشش های ضد آب و..
 • خواص: این ماده، تحت تنش، تغییر شکل می‌دهد و زمانی که این تنش حذف شود، به حالت اصلی خود باز می‌گردد
 • موجود است.
الاستومر

توضیحات:

الاستومر چیست؟

قیمت الاستومر: الاستومر ها از مهم ترین انواع پلیمر ها و پلیمر های مهندسی هستند که شبیه به پلاستیک هستند و به آنها الاستومر می گویند. الاستومر یک پلیمر مهندسی شده است که خاصیت الاستیسیته دارد. در واقع وقتی این ماده تحت تنش «Stress» تغییر شکل می دهد و زمانی که این تنش حذف شود، به حالت اصلی و اولیه خود برمی گردد.

واژه الاستومر از ترکیب دو کلمه پلیمر و الاستیک به معنای «پلیمر الاستیک»تشکیل شده است. الاستومر، در واقع به دسته خاصی از پلیمرهای خطی اطلاق می شود که در زمان وارد شدن نیرو به آن از خود تغییرات الاستیکی نشان می دهند. بعضی از انواع آن قابلیت کشیدگی تا چندین متر دارند و بعد از از بین رفتن حالت کششی به حالت اولیه خود برمی گردند. در ضمن این حالت امکان اجرا در چندین بار مانند یک کش پلاستیکی دارد. از این رو از آن ها در تولید محصولات مانند برف پاک کن ها، انواع شلنگ ها، لاستیک اتومبیل و سیل آب بندی مورد استفاده قرار می گیرند.

الاستومر ها انواع متنوعی دارند که بیشتر آنها از نوع رابر «Rubber» هستند. به همین دلیل؛ معمولا از عبارت الاستومر و رابر به جای یک دیگر استفاده می شود و این دو را با یک دیگر اشتباه می گیرند. بقیه الاستومر ها نیز که در برابر حرارت و گرما مقاوم هستند را در دسته ترموپلاستیک ها قرار می دهند.

در ادامه این مطلب در وب سایت ایران کایسا؛ قصد داریم تا درباره خواص، ساختار، پلیمریزاسیون، ویژگی ها، کاربرد ها و رزین الاستومر ها، نحوه مهندسی و انواع ترموپلاستیک الاستومر ها توضیحاتی دهیم و شما را بیشتر با این پلیمر پرکاربرد آشنا کنیم.

 

خواص و ویژگی های الاستومر

الاستومر ها، پلیمر های آمورفی هستند که به طور قابل توجهی، «حرکت قطعه ای» دارند. شکل مولکولی این مواد را، شبیه به ماکارونی ها می شناسند که در این ساختار، گوشی های داخل ماکارونی را به صورت اتصال عرضی (کراس لینک) بین رشته های پلیمری یا همان ماکارونی ها قرار دارند. هر زنجیره پلیمری از تعداد بسیاری از زیرواحد «Sub Unit» مونومری تشکیل شده که شامل اتم های هیدروژن، اکسیژن و سیلیکون هستند.

بیشتر الاستومر ها، به صورت ترموست هستند و در برابر گرما، بسیار مقاوم هستند، ترموپلاستیک بودن الاستومر ها، به مقاومت آنها در برابر واکنش های شیمیایی و یا پرتودهی نیز بسیار بالاست. از آنجایی که پیوند میان زنجیره های پلیمر، پیوند کووالانسی است و این باعث می شود که الاستومر ها استحکام بسیار بالای نیز داشته باشد. به دلیل استحکام بالا Elastomer ها، نمی توان آنها را ذوب و کرد و دوباره قالب گیری کرد. این ماده بین 5 تا 700 درصد خاصیت الاستیسیته دارند و بسیار انعطاف پذیر هستند.

 

فرایند پخت و ساختار الاستومر ها

ساختار مولکولی یک الاستومر شامل اشکال تصادفی مارپیچی است که به وسیله اتصالات عرضی یا Crosslink ها به یک دیگر متصل شده اند. این حالت مارپیچی به جلوگیری از بلورینگی یا «Crystallinity» الاستومر کمک می کند و اینطوری است که ایزومر های مهندسی به وجود می آیند. در این شرایط، ایزومر های سیس «Cis»، بهترین خواص الاستومری را بدست می دهند. توصیف آماری الاستیسیته پلیمر ها بر اساس توزیع تصادفی اتصالات زنجیری صورت می گیرد که کانفورماسیون پیچیده تصادفی را در درشت مولکول ها تشکیل می دهد.

در سال های 1832 تا 1834، دانشمندان به این موضوع پی بردند که زمانی که رابر را با گوگرد فرآوری می کنند، خاصیت چسبناک بودن خود را از دست می دهد. در نهایت بعد از مدتی تحقیق، باعث که این روش خت رابر بیشتر استفاده شود و در نهایت، توماس هنکوک این روش را ثبت نمود. پخت گوگردی یا «Sulfur Vulcanization»؛ فرایندی شیمیایی به منظور تبدیل کائوچوی طبیعی یا سایر پلیمر ها به موادی با دوام بیشتر است. این فرآیند، در اثر حرارت دادن پلیمر ها با گوگرد یا سایر شتاب دهنده ها (Accelerators) انجام می گیرد.

اصلی ترین پلیمر هایی که تحت روش پخت گوگردی درست می شوند و در صنایع مختلف کاربرد های زیادی دارند، عبارتند از:

 1. کائوچو طبیعی (NR) : رابر های طبیعی یا سیس ها که گاها آن را کائوچو نیز می نامیم، یکی از الاستومر هایی است که توسط فرآوری عصاره درخت رابر با بخار و ترکیب آن با ولکانیزه، آنتی اکسیدان ها یا پرکننده هاست.
 2. ترانس – پلی ایزوپرن رابر (PIR): ترانس ها نیز یکی از انواع الاستومر ها هستند که یک نوع رابر مصنوعی با خاصیت های مشابه به NR ها است.
 3. استایرن بوتادین رابر (SBR): یک کوپلیمر استایرن و بوتادین است که با نام تجاری Buna S نیز شناخته می شود. این محصول از نظر خواص فیزیک و شیمیایی، تفاوت های زیادی با سایر رابر ها ندارد.

فروش اینترنتی الاستومر در ایران کایسا

فروش اینترنتی الاستومر ها

اگر شما نیز برای تولید محصول خود در کارخانه نیاز به الاستومر ها دارید، می توانید این ماده اولیه خارق العاده و پرکاربرد را در تولید محصولات پلاستیکی را از سایت فروش پلیمر اینترنتی ایران کایسا و با بهترین کیفیت خریداری کنید.

 

الاستومر های ترموپلاستیک

الاستومر های ترموپلاستیک (TPE) را معمولا به خاطر سختی، مقاومت بالایشان در برابر سایش (Abrasion)، برش، خراش، کرن محلی و فرسودگی می شناسند. روش معمول اندازه گیری سختی به این صورت روش شور «Shore» از A  تا D انجام می شود. شور A یا شور B به این معناست که ترموپلاستیک، سختی بالایی دارد و شور های C و D نیز به معنای کمتر بودن سختی این ماده می باشد. اما سختی الاستومر های ترموپلاستیک، نمی تواند مقایسه ی مناسبی میان خواص فیزیکی، مکانیکی، شیمیایی و الکتریکی ارائه دهد. در ادامه قصد داریم تا با انواع مختلف الاستومر های ترموپلاستیک آشنا شویم.

استایرنیک

بلوک های کوپلیمر استایرنیک، معمول ترین نوع الاستومر ترموپلاستیک هستند. که حدود 45% مصرف جهانی TPE ها را به خود اختصاص می دهند. این مواد با ساختار مولکولی خود شناخته می شوند و که دارای دو بخش بلوک سخت و نرم الاستومری می باشند.

ترموپلاستیک های اُلفین (TPO)

این نوع از الاستومر های ترموپلاستیک، به طور معمول از اتیلن پروپیلن رابر (EPR) یا اتیلن پروپلین دی ام (EPDM) شناخته می شوند. این دسته، دومین نوع پر استفاده الاستومر ها در دنیا هستند و 25% کل مصرف جهانی را تشکیل داده اند.

ترموپلاستیک های پلی یورتان (TPU)

الاستومر های ترموپلاستیک پلی یورتان، سومین نوع از لاستومر های پر مصرف در دنیا هستند که 15% مصرف جهانی را در اختیار دارند. خواص مکانیکی این نوع از الاستومر ها، باعث می شود تا TPU ها در برابر پارگی و سایش بسیار مقاوم باشند.

 

قیمت الاستومر ها

امروزه خرید مواد اولیه برای شرکت های تولیدی یکی از کار های بسیار سخت و هزینه بر است و به دلیل اینکه قیمت ها روزانه بالا می روند؛ افراد همیشه به دنبال بهترین قیمت برای مواد هستند. شما می توانید بهترین الاستومر ها را با مناسب ترین قیمت در ایران کایسا خریداری کنید و در هزینه و زمان بسیاری زیادی صرفه جویی کنید.

 

عایق الاستومریک

عایق الاستومریک، یکی از مهم ترین کاربرد های الاستومر ها می باشد. این نوع از عایق ها از نوعی فوم الاستومری درست می شود و در برابر حرارت، صوت و عوامل دیگری عایق هستند و از آنها در بسیاری از مکان هایی که به یک عایق نیاز دارند استفاده می شود.

یک فوم الاستومری ماده ایست که خواص الاستیکی یا شبه لاستیکی از خود نشان می دهد. از آنجا که انواع بسیار متنوعی از مواد الاستومریک وجود دارد، آگاهی در مورد نحوه کاربرد به منظور تشخیص بهترین ماده برای هر منظور خاص نقشی حیاتی دارد.

کاربرد الاستومر در صنایع

کاربرد های الاستومر ها

الاستومر ها و محصولات الاستومری یا الاستومریک، به واسطه خواص ویژه و کاربردی که دارند، در موارد زیر بسیار استفاده می شوند:

 • درزبندی و عایق
 • ضربه گیر
 • لاستیک ودرو
 • فیلم ها، نوار ها و پوشش های ضد آب
 • لرزه گیر
 • شلنگ
 • واشر
 • لوله
 • چرم مصنوعی
 • بسته بندی
 • کانوایر

 

خرید بهترین انواع الاستومر در ایران کایسا

اگر شما یک تولیدی دارید و به پلیمر Elastomer برای تولید محصولات خود نیاز دارید و قصد خرید ارزان قیمت و بدون واسطه آن را دارید؛ می توانید این پلیمر یا هر نوع پلیمر مهندسی یا فوق مهندسی شده را از فروشگاه اینترنتی پلیمر ایران کایسا خریداری کنید. خرید شما در ایران کایسا بدون واسطه و سریع انجام می گیرد و شما می توانید با خیال راحت از صرفه جویی در قیمت و زمان خرید خود را انجام دهید. کارشناسان گروه کایسا با توجه به دانش و تجربه کاری خود، بهترین محصولات را برای شما در نظر می گیرند و کیفیت آنها تضمینی است. شما همچنین می توانید در صورت ابهام یا وجود مشکل نیز از مشاوره رایگان ایران کایسا استفاده کنید و ما به شما کمک خواهیم کرد تا مشکل خود را برطرف کنید.