پلی پروپیلن (pp)

از گروه پلیمرهای معمولی
 • مورد مصرف: در یک بازه گسترده از کاربردها شامل فیلم و ورق، قالب‌گیری دمشی، قالب‌گیری تزریقی، بسته‌ بندی غذایی، نساجی، تجهیزات آزمایشگاهی و پزشکی، لوله، کاربردهای صنعتی و ساختمانی و اجزاء خودرو مورد استفاده قرار می‌گیرد.
 • خواص: شفافیت بالا، مقاومت تخریبی در برابر استرس های محیطی، مقاومت کششی بالا، صلبیت بالا و..
 • موجود است.
پلی پروپیلن (pp)

پلی پروپیلن

پلی پروپیلن الیافدار چیست؟

خرید مواد پلی پروپیلن: مواد پلاستیک PP یکی از انواع پلاستیک است که در انواع ساده و الیافدار موجود است و  مصارف بسیار زیادی در جهان دارد و گاها این پلیمر را؛ همه منظوره می نامند. فرمول شیمیایی این پلیمر –CH2-CH(CH3)n- می باشد و یکی از اساسی ترین پلیمر های جهان است. پلی پروپیلن r40، c30s، r60 و z30s یک ترموپلاست است که از پلیمریزاسیون پروپیلن در دما و فشار نسبتا ملایم و در حضور کاتالیست زیگلر – ناتا تشکیل می شود. وجود کاتالیست ها در این پلیمر باعث بالا رفتن درصد تبلور این ماده می شود. در ادامه به بررسی انواع پلیمر، قیمت مواد PP یا پلیمری، کاربرد های پلی پروپیلن و خرید مواد پلی پروپیلن باکیفیت و الیافدار در ایران کایسا می پردازیم پس در ادامه با ما همراه باشید.

پلی پروپیلن (pp) نوعی پلیمر خطی است و مانند پلی اتیلن و پلی بوتان نوعی پلی الفین و یک پلیمر اشباع شده است. این نوع یکی از چند بعدی ترین پلیمرهاست که هم در حوزه پلاستیک و هم در زمینه الیافدار کاربرد دارد. برای اطلاع از قیمت پلی پروپیلن نساجی و در گریدهای مختلف ما را همراهی کنید.

مشخصات خصوصیت
فرمول مولکولی (C3H6)n
چگالی 0.855 g/cm3 amorphous
0.946 g/cm3 crystalline
دمای ذوب ۱۳۰–۱۷۱ °C (266–340 °F)

به نقل از ویکی پدیا:

پلی‌پروپیلن یک پلیمر گرمانرم می‌باشد که در یک بازه گسترده از کاربردها شامل فیلم و ورق، قالب‌گیری دمشی، قالب‌گیری تزریقی، بسته‌بندی غذایی، نساجی، تجهیزات آزمایشگاهی و پزشکی، لوله، کاربردهای صنعتی و ساختمانی و اجزاء خودرو مورد استفاده قرار می‌گیرد. علاوه بر این، پلیمر تولیدشده از تک‌پار پروپیلن به‌طور معمول در برابر حلال‌های شیمیایی، بازها و اسیدها مقاوم می‌باشد. کد مشخصه این بسپار می‌باشد.

انواع گریدهای Polypropylene

این مواد به طور کلی به دو دسته تقسیم می شود. هموپلیمر که از پلیمریزاسیون مونومر pp به وجود می آید و نوع کوپلیمر که از پلیمریزاسیون به همراه کومونومر اتیلن تشکیل می شود. محصولات پلی پروپیلن در گریدهای متفاوت تشکیل می شود.

 • پلی پروپیلن گرید فیلم: در این نوع یک پلیمر هیدروکربنی خطی است.
 • پلی پروپیلن گرید لوله: تولید لوله های آب سانی تحت فشار
 • پلی پروپیلن گرید پزشکی: تولید تجهیزات پزشکی و وسایل یک بار مصرف در حوزه پزشکی
 • گرید رافیا

پلی پروپیلنانواع مواد پلاستیک PP

 1. ایزوتاکتیک (IPP): در این ساختار، گروه های متیل در یک طرف زنجیره اصلی قرار می گیرند.
 2. سیندیوتاکتیک (SPP): در این ساختار از پلی پروپیلن، گروه های متیل به صورت یکی در میان در بالا و پایین زنجیره قرار می گیرند.
 3. اَتاکتیک (APP): در این نوع از ساختار، گروه های متیل به طور اتفاقی در دو طرف زنجیره اصلی قرار می گیرند.

پلی پروپیلن الیاف دار

PP یک پلیمر خطی است که به دو نوع ساده و الیاف دار وجود دارند. این نوع یکی از چند بعدی ترین پلیمرهاست که هم در زمینه پلاستیک و الیاف در کل بازار مصرف نهایی پلاستیک کاربرد دارد. این نوع پلیمر خیلی زود بین تولیدکنندگان شناخته شد و با قابلیت کریستالیزه شدن یک نوع محصول موفق می باشد. افزودنی ها در تمامی رزین های پلی پروپیلن الیافدار مورد استفاده قرار می گیرد تا در هنگام فرایند، از پلیمر محافظت می کند و موجب نتیجه نهایی آن می شود.

پلی آمید 6 الیافدار

به طور کلی پلی امید الیاف دار یک ماده مرکب از ترکیب یک ماتریس پلی آمید و الیاف است. ماتریس به بخشی از هر مخلوط پلیمری است که بیشترین درصد ترکیب را به خود اختصاص می هد. الیاف مورد استفاده به طور کلی کربن، شیشه و آرامید است البته در بعضی از مواقع کاغذ و چوب نیز مورد استفاده قرار می گیرد. پلی آمید 6 الیاف دار نیز یک پلیمر نیمه بلوری است. الیاف نایلون 6 سخت بوده و مقاومت بالایی نسبت به کشیدگی دارند.

پلی کربنات الیاف دار

این نوع پلی کربنات دارای 10 تا 30 درصد الیاف است و همچنین در صنایع گوناگون مورد استفاده قرار می گیرد. از این محصول به طور گسترده در صنایع شیمیایی مورد استفاده قرار می گیرد.

چسب الیاف دار

این نوع چسب های نواری دارای نخ در میان لایه های چسب بوده و از این رو قابلیت تحمل کشش بسیار بالایی را دارند از این رو از آن ها در بسته بندی و پالت استفاده می کنند.

بتونه الیاف دار

این نوع بتونه درزگیری از ترکیب رزین های پلیمری ضد آب تولید شده و با توجه به الیاف درون خود از مقاومت خمشی بالایی برخوردار است؛ از این رو از آن ها برای پر کردن درزهای انبساط انتخاب خوبی است.

عایق رطوبتی پلیمری الیاف دار

از این محصول به جای قیرگونی و ایزوگام استفاد می کنند. این مواد الیافدار دارای فایبرگلاس بوده و دارای مقاومت چندین برابری نسبت به عایق های رطوبتی پلیمری دارد. از این رو از آن در مخازن تحت فشار استفاده می کنند.

موارد مصرف پلی پروپیلن

 • پلی پروپیلن تزریقی: عمده مصرف محصولات مواد پلاستیک PP در این دسته بوده که شامل تولید بوازم الکتریکی و الکترونیکی، لوازم خانگی، صنایع بسته بندی، صنعت خودرو، درپوش و کلاهک، وسایل پزشکی و … استفاده می شود.
 • الیاف: این گروه در رتبه دوم مصرف پلی پروپیلن قرار می گیرند. پلی پروپیلن ها در صنایع مختلف نساجی نیز کاربرد فراوان دارند و بسیار مورد استفاده قرار می گیرند.
 • بادی: از آندر تولید مخزن های مختلف، قوطی و بطری ها استفاده می شود.
 • فیلم و شیت: شامل فیلم های گرافیک و چاپ شیت های بسته بندی می باشد.
 • پایپ: پلی پروپیلن در تولید لوله های آب و فاضلاب نیز کاربرد فراوان دارند.
 • روکش و محافظ: روکش سیم ها و کابل ها نیز از PP ساخته می شوند.

 

محصول پیشنهادی: پلی استایرن

قیمت مواد PP

یکی از مشکلاتی که امروزه برای همه ما پیش آمده، مبحث گرانی است. در روزگار امروز که همهچیز به صورت روزانه گران می شود و توانایی خرید، لحظه به لحظه پایین می آید، خرید مواد پلی پروپیلن اولیه با قیمت مناسب در انواع ساده و الیافدار یک کار بسیار سخت و طاقت فرساست. اما شما می توانید بدون نگرانی از قیمت و کیفیت این محصول، پلی پروپیلن را از فروشگاه تخصصی پلاستیک و پلیمر ایران کایسا خریداری کنید و در هزینه های زیادی صرفه جویی کنید.

ویژگی های Poly Propylene

 • چگالی پایین
 • شفافیت بسیار بالا
 • مقاومت تخریبی بی نظیر
 • انعطاف پذیر
 • مقاومت در برابر اسید ها و باز ها و حلال ها
 • استحکام مکانیکی خوب
 • خواص خوب قالب گیری
 • بدون بو و غیر سمی و غیر قابل حل در آب

ویژگی پلی پروپیلن

کاربرد های پلی پروپیلن

در نوع تزریقی به دلیل مقاومت ضربه ای بالا برای تولید قطعات مقاوم در برابر ضربه و هوای سرد مانند قطعات خودرو کاربرد دارد. تولید سپر، داشبورد، کنسول، باتری و رودری نمونه های از آن است. بعضی از گریدهای با شاخص ذوب بالا برای تولید ظروف قابل استفاده هستند و گریدهای با شاخص ذوب پایین برای فرایندهای اکستروژن مانند تولید لوله های آب گرم و سرد استفاده می شود.

پلی پروپیلن یک پلیمر همه کاره است و تقریبا در تمام صنایع استفاده های خاصی دارد. این نوع پلیمر در انواع ساده و الیافدار موجود است و دارای مصارفی شامل تولید فیلم و ورق، قالب‌گیری دمشی، قالب‌گیری تزریقی، بسته‌ بندی غذایی، نساجی، تجهیزات آزمایشگاهی و پزشکی، لوله، کاربردهای صنعتی و ساختمانی می باشد.

 

خرید مواد پلی پروپیلن مرغوب از ایران کایسا

اگر شما یه کارخانه دارید و قصد دارید تا بهترین مواد پلاستیک PP را برای تولید محصولات خود نیاز دارید؛ می توانید این کار را از طریق وب سایت فروشگاهی مواد پلیمری ایران کایسا انجام دهید. خرید شما در ایران کایسا، مطمئن و بدون واسطه خواهد بود و به این شیوه در هزینه و زمان صرفه جویی می شود. کیفیت محصولات نیز در ایران کایسا، تضمینی می باشند و توسط کارشناسان خبره و با تجربه ما تست شده اند.

شما همچنین می توانید استعلام قیمت روز انواع پلیمر ها مانند قیمت مواد pp را در این سایت ببینید و در صورت بروز مشکل یا ابهام خاصی، از مشاوران حرفه ای ما استفاده کنید و مشکل بوجود آمده برای خود را حل کنید تا خرید آسان تری در مورد پلی پروپیلن الیافدار و ساده از بزرگ ترین تولیدکنندگان پلی پروپیلن در ایران داشته باشید.

سوالات متداول

 • پلی پروپیلن چیست؟

مواد pp یکی از انواع پلاستیک است که از پلیمریزاسیون پروپیلن در دما و فشار نسبتا ملایم به وجود می آید.

 • انواع پلی پروپیلن چیست؟

انواع مواد pp به ایزوتاکتیک، سیندیوتاکتیک و آناکتیک تقسیم می شود.

 • کاربرد مواد pp چیست؟

از این پلیمر همه کاره در صنایع گوناگونی مانند بسته بندی مواد غذایی، نساجی و در موارد صنعتی و ساختمانی استفاده می کنند.


انواع پلی پروپیلن

این نوع پلیمر در انواع: ساده، الیاف دار و تاکدار آماده ثبت سفارش است.

محصولات مرتبط