پلی اتیلن

از گروه پلیمرهای معمولی
 • مورد مصرف:انواع لوازم پلاستیک مورد استفاده در آشپزخانه و صنایع غذایی دارد.
 • خواص: ۱) چگالی ۲) نمایهٔ مذاب ۳) توزیع وزن مولکولی
 • موجود است.
پلی اتیلن

قیمت مواد پلی اتیلن

پلی اتیلن چیست؟

قیمت مواد پلی اتیلن: این ماده نوعی پلیمر است که از واحد های منفرد اتیلن تشکیل شده است. واحد های کوچک اتیلن به صورت زنجیره ای به دنبال هم آرایش پیدا می کنند و مولکول بزرگ پلیمری پلی اتیلن (Poly Ethylene) را تشکیل می دهد.

ماده اولیه تولید PE نفت خام است و مهمترین بازار مصرفی آن نیز در صنایع لاستیک و پلاستیک است. این پلیمر از خانواده گرما‌نرم ها هستند و این به این معناست که پلی اتیلن ها در واکنش با دمای بالا بدون تغییر شیمیایی ذوب می شوند و می توان به آنها شکل داد و نکته خوب دیگر اینکه میتوان بار ها و بار ها آنها را ذوب کرد و تغییر داد که این به بازیافت و محیط زیست نیز کمک می کند.

Poly Ethylene یکی از ساده ترین پلیمر های صنعتی جهان است. مولکول آن یک زنجیره بلند از اتم های کربن است که به هر اتم کربن دو اتم هیدروژن چسبیده است. در یک نگاه کلی پلیمر PE یک پلیمر ساده است که از مونومر های اتیلن و به صروت زنجیر های رادیکالی آزاد تولید می شود و در مواردی مانند ترموپلاستیک، الیاف یا لوله های پلی اتیلنی و ورق های از این جنس کاربرد فراوان دارد. زمانی که هیچ شاخه ای بین مولکول ها نباشد پلی اتیلن سبک خطی به وجود می آید که از نوع شاخه ای خود سخت تر است.

به نقل از ویکی پدیا:

پلی‌اتن‌ها یا پلی‌اتیلن‌ها خانواده‌ای از گرمانرمها هستند که از طریق پلیمریزاسیون گاز اتیلن (C2H4) به‌دست می‌آیند. از طریق کاتالیست و روش پلیمریزاسیون این ماده می‌توان خواص مختلفی همچون چگالی، شاخص جریان مذاب (MFI)، بلورینگی، درجه شاخه‌ای و شبکه‌ای شدن، وزن مولکولی و توزیع وزن مولکولی را در آن‌ها کنترل کرد.

 

تاریخچه پلی اتیلن

کلمه پلیمر اولین بار توسط شیمی دانی به نام رنالت در سال 1835 به کار رفت و اولین کاربرد تجاری این ماده در سال 1834 برای تولید کائوچو بود. این چنین بود که اولین پلاستیک مصنوعی جهان با نام لیترات سلولز در سال 1862 و 1868 وارد بازار شد. چندین سال پس از آن نیز نایلون (1938)، پلی اتیلن (1942)، پلی پروپلین (1957) و پلیمر های کریستال مایع در سال 1985 برای اولین بار تولید و رایج شدند.

خصوصیت ویژگی
Melting point 230 °F
Density 1.0 g/cm3
Molecular weight 6,000,000 g/mol
Thermal conductivity 0.4 W/m

پلی اتیلنانواع پلی اتیلن

 • نوع با چگالی بالا (HDPE): پلی اتیلن های با چگالی بالا یا به اصطلاح پلی اتیلن های سنگین دارای زنجیره پلیمری بدون شاخه اند. به سبب بدون شاخه بودن زنجیره، نیروی بین مولکولی در زنجیره بالاست و استحکام کششی آن نسبت به بقیه انواع PE بسیار بیشتر است. یکی از عوامل موثر تولید این نوع نیز شرایط واکنش و نوع کاتالیزور است که معمولا از روش پلیمریزاسیون و با کاتالیزور زیگلر – ناتا تولید می شود.
 • نوع با چگالی پایین (LDPE): این نوع پلی اتیلن که به PE سبک نیز مشهور است برعکس پلی اتیلن سنگین زنجیره های پلیمری شاخه دار هستند بنابراین نمی توانند به خوبی با یکدیگر ارتباط برقرار کنند و از نیروی بین مولکولی و استحکام کششی کمتری دارند و معمولا برای تولید مواد پلیمری انعطاف پذیر استفاده می شوند و از ویژگی هایشان می توان به امکان تجزیه به وسیله میکروارگان ها اشاره کرد. LDPE ها نیز توسط روش پلیمریزاسیون تولید می شوند.
 • نوع خطی یا خطی سبک (LLDPE): این نوع PE یک پلیمر خطی است که تعدادی شاخه کوتاه دارد و معمولا از کوپلیمریزاسیون اتیلن با آلکن های بلند زنجیر ایجاد می شود.
 • نوع خیلی سبک (VLDPE): این پلی اتیلن اساسا نوعی پلیمر خطی با مقدار زیادی شاخه های کوتاه است که توسط روش کوپلیمریزاسیون اتلین با آلفا الفین های کوتاه زنجیر تولید می شوند.
 • نوع با اتصالات عرضی (XLPE): این نوع PE معمولا در ساختن عایق های الکتریکی در کابل های برق به کار میرود و بیشتر نیز برای کابل ها با ولتاژ متوسط و پایین کاربرد دارند.

کاربرد های پلی اتیلن

 • این ماده با چگالی بالا یا به اصطلاح سنگین بیشتر برای تولید لوله های PE و اتصالات و همچنین انواع مختلف مخازن پلی اتیلنی نیز کاربرد دارد. از این پلیمر همیچنین در تولید انواع قطعات پلاستیکی، انواع بطری، جعبه های حمل و نقل، انواع ظروف نگهداری مواد غذایی، کیسه های بسته بندی و … استفاده می شود.
 • از PE های سبک نیز در تولید انواع قطعات پلاستیکی، انواع لوله پلی اتیلنی، ورق های پلیمری، الیاف، ظروف و فیلم های بسته بندی مواد، کیسه های پلاستیکی و … استفاده می شود. از این پلیمر همچنین در ساخت روکش برای کابل های برق و مخابرات، انواع پوشش ها و فیلم های محافظ و قطعات پلاستیکی استفاده می شود.
 • از PEها با وزن مولکولی بسیار بالا نیز برای قطعات خاص ماشین های صنعتی، لباس های مخصوص، کالای ورزشی محکم و پوشش های ضد گلوله استفاده می شود. این نمونه به خاطر استحکام بسیار بالا در برخی موارد در ساخت تجهیزات دفاعی نیز کاربرد دارد.

 

ویژگی های شیمیایی پلی اتیلن

 • عدم جذب آب
 • شکننده در صورت قرار گرفتن در معرض اشعه خورشید
 • حلالیت در میکروکربن ها
 • شکل بلورین
 • سوختن آرام با شعله آبی
 • پایداری شیمیایی بالا
 • هیدروکربن غیرقطبی و اشباع با چرم مولکولی بالا

پلی اتیلنلوله های پلی اتیلن

لوله های PE یکی از معروف ترین و پر کاربردترین محصولات ساخته شده از PE هستند. این نوع لوله ها از کیفیت بسیار زیادی برخوردارند و بسیار مطمئن هستند. از دیگر مزایای آنها می توان به سهولت  حمل و نقل و اتصال و نصبشان به دلیل وزن پایین اشاره کرد. لوله های پلی اتیلنی همچنین مقاومت بسیار بالایی در برابر محیط های اسیدی و بازی دارند و این یکی از مهمترین دلایل برتری لوله های Poly Ethylene نسبت به بقیه لوله هاست.

محصول پیشنهادی: پلی پروپیلن

قیمت مواد پلیمری پلی اتیلن (قیمت مواد پلاستیک)

امروزه پلی اتیلن یکی از مهم ترین و شناخته شده ترین پلیمر های جهان است که کاربرد های بسیار فراوانی در صنایع مختلف دارد و تولید کننده های زیادی برای تولید محصولات خود به این محصول نیاز دارند. اگر شما نیز یک تولیدی یا کارخانه دارید و قصد دارید این محصول را برای تولیدات کارخانه خودتان خریداری کنید؛ می توانید این کار را در فروشگاه اینترنتی پلیمر ایران کایسا انجام دهید. شما می توانید با اطمینان از مناسب بودن قیمت مواد پلی اتیلن، بهترین خرید ممکن را در سایت کایسا انجام دهید.

سوالات متداول

 • پلی اتیلن چیست؟

پلیمر PE از واحدهای منفرد اتیلن تشکیل شده است.

 • کاربرد Poly Ethylene چیست؟

این ماده در صنایع گوناگونی مانند لاستیک سازی، بسته بندی مواد غذایی،ساخت تجهیزات دفاعی و … کاربرد دارد.

مزایای لوله های پلی اتیلن چیست؟ لوله های PE از معروف ترین محصولات این نوع پلیمر است؛ که به دلیل وزن پایین، سهولت در نصب و حمل و نقل آسان پرطرفدار است.

پلی اتیلن سنگین تزریقی چیست؟

پلی اتیلن سنگین تزریقی یک ترموپلاستیک خطی است که درجه انشعاب پایینی دارد. پلی اتیلن سنگین تزریقی یا گرانول سنگین تزریقی جز خانواده گرانول پلی اتیلن می باشند. از این محصول برای فرایند قالب گیری تزریقی استفاده می شود. به طور کلی پلی اتیلن ها دارای مدل های متنوع هستند که بعضی از آن ها انعطاف پذیر می باشند و بعضی دیگر سفت هستند. هر چقدر چگالی پلی اتیلن تزریقی بالا باشد، پلاستیک سفت تر، قوی تر و مقاوم تر در برابر گرما است. در ادامه از این مطلب از سایت ایران کایسا شما را با انواع، کاربرد و قیمت پلی اتیلن 52502 آشنا می کنیم.

این پلی اتیلن سنگین دارای سختی بالا، مقاومت شیمیایی، خواص دی الکتریکی و عدم نفوذپذیری است. این محصول با وجود این که مقاومت ضربه ای کمتری نسبت به گرانول پلی اتیلن سبک تزریقی دارد؛ اما مقاومت خوبی در برابر مواد شیمیایی مانند تنش های شکننده محیطی دارد. در حالت کلی می توان گفت این ماده مقاومت کششی، شیمیایی، گرما، مقاومت در برابر سایش و سختی سطح خوبی دارد.

 

کاربرد گرانول سنگین تزریقی

موارد استفاده پلی اتیلن

کاربرد پلی اتیلن سنگین تزریقی

از پلی اتیلن سنگین، برای فرایندهای تزریقی در تولید قطعات پلاستیکی استفاده می شود. این فرایندها شامل اکستروژن ex3، قالب گیری تزریقی و دورانی می شود که در دیتاشیت گرانول سنگین تزریقی مشاهده می شود. از پلی اتیلن سنگین دارای مصارف زیر است:

 • تولید نوار جهت دار
 • کیسه بافته شده
 • فیلم دمشی
 • لوله

 

موارد مورد استفاده کاربرد گرید پلی اتیلن
LLDPE فیلم دمشی/فیلم ریخته گری/پوشش اکستروژن/قالب گیری  فیلم گرید ضد بلاک برای کاربری های سنگین و خاص/فیلم لایه ای/ریخته گری/بسته بندی خصوصا برای مایعات/مستربچ
LDPE فیلم دمشی/ ریخته گری/فیلم ریخته گری/گرید اکستروژن پوششی مستربچ/فوم/کشاورزی/فیلم لایه ای حرارت و فشار/بسته بندی
HDPE نوار جهت دار/کیسه بافته شده/مستربج/فیلم بسیار براق و کاغذی/کانال کابل های فیبر نوری تک رشته/لوله/فیلم دمشی/پوشش پودری و اکستروژنی/کاربری سنگین

 

در حالت کلی برای کیسه بافته شده و تک رشته ای، قالب گیری لایه نازک و مستربچ، ظروف صنعتی بالای 100 لیتر، لوله معمولی یا تحت فشار، فیلم براق و کاغذی و کانال کابل های فیبر نوری جز استفاده های نهایی از گرانول تزریقی می باشد. در واقع این محصول از گریدهای پرمصرف محصولات پلاستیک است و برای تولید محصولاتی مانند قطعات صنعتی، لوازم آشپزخانه، قطعات دیواره ضخیم و … استفاده می شود.

خواص پلی اتیلن سنگین

بطور کلی پلی اتیلن ها ویژگی های زیر را دارا هستند:

 1. نقطه ذوب HDPE: 120-140 درجه سانتیگراد
 2. تراکم HDPE: 0.93 تا 0.97 g / cm3
 3. سختی بالا
 4. مقاومت شیمیایی بالا
 5. شفافیت
 6. عدم نفوذ پذیری
 7. خاصیت دی الکتریکی

پلی اتیلن سنگین تزریقی؛ ترمو پلاستیک مقاوم

پلی اتیلن سنگین مقاومت شیمیایی بالایی در برابر اکثر حلال ها، الکل ها، اسیدهای رقیق و مواد قلیایی دارد. گرانول تزریقی در برابر روغن و گریس مقاومت متوسطی دارد.

پلی اتیلن سنگین تزریقی

کاربرد گرانول سنگین تزریقی در صنایع

معایب گرانول سنگین تزریقی

 1. این ترموپلاستیک در برابر تنش، مستعد ترک خوردن است.
 2. نسبت به پلی پروپیلن، سختی کمی دارد.
 3. در برابر اشعه ماورا بنفش ضعیف است و مقاومتی ندارد.
 4. امکان اتصال و جوشکاری با فرکانس بالا، برای این نوع مواد وجود ندارد.

انواع گرانول سنگین تزریقی

برای تقسیم بندی این محصول می توان به گرید های مختلف آن اشاره کرد. گرانول سنگین تزریقی در هر کدام از گریدها دارای خواص و کاربردهای گوناگون است. از این دسته بندی می توان به گریدهای 52518، 52505، 5218، 18B52، 62N07UV، پلی اتیلن hi500، پلی اتیلن 0035 و … اشاره کرد. تولید پلی اتیلن سنگین در هر کدام از گرید ها توسط پتروشیمی های مانند جم، لرستان، ایلام، تبریز، باختر و بندر امام صورت می گیرد. در ادامه به توضیح دو نوع آن می پردازیم.

مشخصات پلی اتیلن 52518

این نوع پلی اتیلن سنگین (HDPE) نوعی از کوپلیمر گرید تزریق می باشد. از این ماده برای تزریق قطعاتی که نیاز به تعادل میان جریان پذیری و خواص مکانیکی است، استفاده می شود. تولید محصولاتی مانند اسباب بازی، ظروف اشپزخانه و قطعات تزریقی توسط آن صورت می گیرد. از ویژگی های این پلی اتیلن 52518 می توان به مقاومت مکانیکی بالا، مقاومت شیمیایی بالا، سفتی و سختی خوب و فرایندپذیری آن اشاره کرد. شما برای اطلاع از قیمت پلی اتیلن 52518 می توانید به سایت پلیمر ایران کایسا مراجعه کنید.

پلی اتیلن سنگین تزریقی 52502

پلی اتیلن 52502SU یا مواد 52502 نوعی از گرانول پلی اتیلن سنگین می باشد. این ماده با توزیع وزن مولکولی باریک خود و با سختی و سفتی بالای خود برای تولید درب بطری‌های آب معدنی و نوشابه استفاده می شود.

نمایشگر ویدیو

00:00
00:25

خرید و قیمت پلی اتیلن سنگین تزریقی

همانطور که گفته شد گرانول سنگین تزریقی در گریدهای متفاوت با مشخصاتی مانند سختی بالا، مقاومت در برابر تاب برداشتگی، سختی بالا و استحکام ضربه خوب و … است. از آن در بخش های متفاوت صنایع گوناگون استفاده می کنند و در دسته ترموپلاستیک، پلی اتیلن و پلی اتیلن سنگین قرار می گیرند. شما برای خرید و اطلاع از قیمت روزانه پلی اتیلن سنگین و انواع گریدهای، قیمت گرانول پلی اتیلن، قیمت مواد پلی اتیلن در بورس کالا و Pe 80 و قیمت پلی اتیلن ldpe می توانید به سایت مجموعه پلیمر ایران کایسا مراجعه کنید و اقدام به خرید پلی اتیلن سنگین تزریقی کنید.

سوالات متداول

 • پلی اتیلن سنگین تزریقی چیست؟

پلی اتیلن سنگین تزریقی یک ترموپلاستیک خطی از خانواده گرانول پلی اتیلن است.

 • کاربرد گرانول سنگین تزریقی چیست؟

از این گرانول سنگین، برای فرایندهای تزریقی در تولید قطعات پلاستیکی مثل کیسه های بافته شده استفاده می شود.

 • قیمت روز پلی اتیلن در بورس کالا چقدر است؟

برای اطلاع از قیمت روز پلی اتیلن تزریقی، به وبسایت فروشگاه ایران کایسا مراجعه کنید.

منابع:

rebling.com

en.wikipedia.org

 


محصولات مرتبط