پلیمرهای معمولی

پلیمرهای معمولی یا پلیمرهای زیست تخریب پذیر نوعی از پلیمر است که از طریق واکنش های باکتریایی تجزیه می شود و از آن فرآورده های فرعی مثل زیست توده، نمک های معدنی، آب و گازها به وجود می آید. این نوع پلیمر به صورت طبیعی و مصنوعی از طریق گروه های عملکردی استر، اتر و آمید ساخته می شود. این ماده از طریق واکنش های تراکم، کاتالیزورهای فلزی و پلیمریزاسیون حلقه باز سنتز می شود. در ادامه در مورد ساختار، خواص و کاربردهای پلیمرهای معمولی یا پلیمر تخریب پذیر مفصل توضیح داده ایم.

ساختار پلیمرهای معمولی

پلیمرهای زیست تخریب پذیر با توجه به ساختار و سنتز به دو شاخه تقسیم می شوند:

 • آگروپلیمرها: این گروه از زیست توده به وجود می آید. مانند ساکاریدها.
 • بیوپلیسترها: این گروه از میکروارگانیسم ها یا به صورت مصنوعی از مونرهای طبیعی یا مصنوعی به وجود می آید. مانند پلی هیدروکسی بوتیرات و اسید پلیلاکتیک.

ویژگی های پلیمرهای سنتزی

در بین انواع پلیمرهای معمولی خواص و ویژگی های وجود دارد که بین انواع مختلف آن مشترک است. در ادامه لیستی از ویژگی این نوع پلیمر آورده شده است.

 • پایدار و دارای دوامی بالا
 • قابلیت تجزیه شدن بعد از دفع
 • دارای کربن بالا و دشوا بودن شکستن آن
 • تبلور کم
 • درجه پایین پلیمریزاسیون
 • آبگریز بودن
 • غیرسمی بودن
 • دارای استحکام مکانیکی مناسب
 • دارای کنترل نرخ تخریب (درصد بلورینگی، آبگریزی و وزن مولکولی)

آشنایی با پلیمر معمولی

کاربردهای پلیمرهای معمولی (زیست تخریب پذیر)

پلیمر های زیستی مورد استفاده در انواع صنایع از جمله داروسازی، کشاورزی و بسته بندی و مواد است. در ادامه با دو کاربرد اساسی آن آشنا می شوید.

بسته بندی و مواد

از پلیمرهای معمولی برای کاهش حجم ضایعات بسته بندی ها استفاده می کنند. در ضمن در چند سال اخیر این پلیمر جایگزین مواد پتروشیمی شده است. در این میان یکی از رایج ترین پلیمرها برای صنعت بسته بندی، پلیمر پلی اتیلن اسید (PLA) است. از این نوع پلیمر (PLA) برای انواع فیلم، بسته بندی و ظروف مانند بطری و لیوان استفاده می شود و داشتن قابلیت خیاطی از خواص فیزیکی پلیمر مهم ترین مزیت آن است.

پزشکی

پلیمرهای معمولی در زمینه پزشکی به خصوص مهندسی بافت و تحویل دارو کاربرد دارد. از مواد بیولوژیکی و پلیمر های زیست تخریب پذیر در مهندسی بافت و ایجاد فرایند بازسازی بافت با کمک مواد مصنوعی است. در این زمینه در شرایط آزمایشگاهی اقدام  به ساخت اندام ها و ساختارهای جدید می کنند.

جدای از مهندسی بافت و ایجاد بافت جدید،از این پلیمر برای مصارف ارتوپدی از جمله تعویض مفصل و استخوان اشاره کرد. در این زمینه از انواع پلیمرهای مانند: پلی اتیلن، لاستیک سیلیکون، رزین های اکریلیک، پلی پروپیلن (PP) و پلی متیل متاکریلات استفاده می شود.

انواع پلیمرهای معمولی

شرکت ایران کایسا با بیش از 30 سال تجربه در زمینه تامین انواع پلیمرها در خدمت تولید کنندگان صنایع مختلف بوده است.هرکدام از این دسته ها به انواع مختلفی تقسیم می شوند. در این میان پلیمرهای معمولی به اتیلن وینیل استات (EVA)، پلی استایرن (EPS)، ABS، کریستال و … تقسیم می شود. در ادامه با بعضی از انواع شناخته شده آن آشنا می شوید.

پلی وینیل کلراید

پلی وینیل کلراید یا PVC یکی از پرکاربردترین و با ارزش ترین محصولات پتروشیمی می باشد. از این ماده بیشتر در صنعت ساختمان سازی مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین از این ماده برای لوله کشی آب و فاضلاب به دلیل پایین بودن قیمت و انعطاف پذیر بودن استفاده می شود.

هایمپک

در میان پلیمرهای معمولی هایم پک یک نوع پلاستیک مقاوم است که در صنایع مختلف به دلیل سبک بودن و انعطاف پذیری کاربرد دارد. این ماده به صورت ورق های با ضخامت 2 میلی متری در بازار ایران عرضه می شود. هایمپک در صنعت خودروسازی، لوازم آشپزخانه، عایق های صوتی و حرارتی و … به طور گسترده کاربرد دارد.

انواع پلیمر های معمولیپلی استایرن

پلی استایرن یک نوع پلیمر مصنوعی است. این نوع پلیمر معطر از مونومر استایرن یک نوع ماده پتروشیمی است که در سه نوع معمولی، مقاوم و انبساطی موجود است.

خرید پلیمرهای معمولی از ایران کایسا

اگر شما هم به عنوان یکی از فعالان حوزه صنعت به یکی از انواع پلیمرها نیاز دارید و به دنبال خرید پلیمرهای معمولی ارزان و با کیفیت هستید می توانید خرید خود را به صورت اینترنتی و بدون واسطه از طریق فروشگاه پلیمر ایران کایسا انجام دهید.

انواع پلیمرهای معمولی

از طریق لینک زیر میتوانید انواع پلیمرهای معمولی را بررسی کنید.
ABS
EPS
EVA
PP
PVC
هایمپک
کریستال
پلی اتیلن