پلاستیک (Plastikos) به معنای شکل و قالب پذیر است. این محصول را کارخانه دارن میتوانند به هر شکل و اندازه با هر درجه سختی از فولاد تا نرمی ابریشم درآورند. پلاستیک ازساخته های بشر است که به راحتی می توان آن را به هر شکلی در آورد. همچنین می توان آن را به هر رنگی مانند: رنگین کمان، روشن یا بی رنگ تبدیل کرد. در این مقاله از سایت پلیمر ایران کایسا می خواهیم به سوال پلاستیک از چه چیزی ساخته می شود؟ پاسخ دهیم.

ماده اولیه پلاستیک از منابعی استخراج می شود که به وفور در طبیعت یافت می شود؛ از این رو روند تولید این محصول بسیار اقتصادی است. این ماده از موادی مانند زغال سنگ، سنگ آهک، نفت، گاز، نمک به دست می آید. این ماده در راحتی و آسودگی کارهای ما نقش مهمی را ایفا کرده است. برای آشنایی با ماده اولیه پلاستیک اینجا کلیک کنید.

مواد تشکیل دهنده پلاستیک

مواد خام و طبیعی تشکل دهنده پلاستیک با نام هیدرو کربن ها شناخته می شود. این ماده شامل مواد معرو ف و شناخته شده ای است مانند گاز طبیعی، زغال سنگ، سنگ آهک و … است. این مواد همگی در طبیعت به راحتی یافت می شوند. مواد و محصولات فرآوری شده از هیدروکربن ها موجب ایجاد زنجیره بلندی از مولکول ها می شود؛ سپس این زنجیرها مواد پلاستیکی را به وجود می آورند که به عنوان پرکاربردترین ماده در جهان شده است.

فرمول شیمیایی پلاستیک و شیمی مواد آن

مولکول های تشکیل دهنده محصولات پلاستیکی مونومر گفته می شود. این مولکول ها توسط پیوندهای با یکدیگر متصل می شوند تا منجر به تشمیل زنجیره ای شوند و در آخر پلیمر را به وجود بیاورند. تعداد زیادی از مواد پلاستیکی از پلیمر به وجود می آیند ولی بسیاری از افراد این گونه فکر می کنند که پلاستیک به تنهایی ساخته می شود. پلی کربنات و پلی استر نمونه ای از آن است. پلیمر ها از کربن و اتم های هیدروژن به وجود می آیند و در بعضی از نمونه های آن کلرین، فلورین و اتم های اکسیژن وجود دارد. هیدروکربن توسط روش ترک برداری به مونر تبدیل می شود که نمونه های از آن شامل: اتیلن، استایرن، اتیلن گلیکول و پروپیلن است. در نهایت مونرها با بقیه مواد شیمیایی و کاتالیزگرها فرآوری شده و یک زنجیره پلیمری را تشکیل می دهند که نوع پلاستیک را مشخص می کند.

برای آشنایی بیشتر با تاریخچه پلاستیک به این مقاله از سایت ایران کایسا مراجعه کنید.

پلاستیک چگونه تولید می شود؟

در فرایند تولیدی پلاستیک روش های مانند قالب گیری تزریقی و ریخته گری شامل حرارت دهی به ماده پلیمری وجود دارد. بعد از این که ماده به خوبی ذوب شود آن را داخل قالب ریخته و به آن فرم می دهند و دمای آن کم می شود. در نهایت ماده پلیمری به صورت جامد در می آید و و شکل متناسب با حالت قالب را می گیرد.

پلاستیک ها در دو گروه ترموپلاستیک و ترموست ها دسته بندی می شوند. ترموپلاستیک قابلیت دارند تا در برابر حرارت قرار گیرند و و بعد آن را خنک کرده و دوباره در معرض حرارت قرار داد. این روش زمانی امکان پذیر است که زنجیره های بلندی از مواد پلیمری با پیوندهای ضعیف به یکدیگر متصل شده باشند. زمانی که ترموپلاستیک در برابر حرارت مجدد و پایین قرار گیرد پیوند های شکسته آن تجدید می شود. پلی اتیلن، پلی پروپیلن، پلی وینیل کلراید و … نمونه ای از آن است.

مراحل ساخت پلاستیک

برای تولید محصولات پلاستیکی از قالب گیری تزریقی، ریسندگی، و ریختگی استفاده می کنند. در متد calendaring مواد پلیمر یبین غلطک های فوق العاده سنگین قرار می گیرد و فشرده می شود. روش روزن رانی با هدف فشرده سازی ماده پلیمری توسط یک افشانک امکان چذیر است که از این طریق محصولاتی مانند لوله و نی به وجود می آید. بقیه روش های فشرده سازی از طریق اسپینرت صورت می گیرد که منجر به تولید محصولات و الیاف نازکی مانند ریشه مسواک ها و محصولات نایلونی می شود. در قالب گیری بادی نیز ماده پلیمر داغ می شود و از طریف افشانک تخت فشار قرار می گیرد؛ نتیجه این روش تولدی بطری های پلاستیکی است.

پلاستیک طبیعی

شاید بیشتر افراد این گونه فکر کنند که پلاستکی فقط ساخته دست بشر است. اما واقعیت امر این است که بعضی از مواد پلاستیکی در محیط طبیعی پیدا می شوند که انسان در ساخت آن دخالتی نداشته است. در این میان سلولز یک پلیمری طبیعی است که در ساخت نوار چسب از آن استفاده می شود. پس در پاسخ به سوال پلاستیک از چه چیزی ساخته می شود؛ می توان عوامل طبیعی را نیز دخیل دانست.