محلول سود چیست؟

محلول سود سوز آور یا محلول سود کاستیک که به سود مایع 50 درصد نیز معروف است یک نوع مایع بی رنگ و فاقد بو می باشد. این محلول فوق العاده زیاد واکنش دهنده بوده و حالت ناپایداری دارد؛ به صورتی که اگر در مجاورت هوای آزاد باشد گاز کربنیک یا گاز دی اکسید کربن موجود در هوا را جذب می کند و به کربنات سدیم تبدیل می شود.

از این رو محلول سدیم هیدروکسید را باید در ظرف های کاملا در بسته نگهداری کنید. ماده اولیه سود مایع، کاستیک است به صورتی که با تبخیر سود مایع و افزایش خلوص آن، سود پرک 99 درصد به وجود می آید. در ادامه این مطلب از فروشگاه اینترنتی ایران کایسا شما را با قیمت سود مایع، طرز تهیه محلول سود سوزآور زیتون و اینکه سود سوزآور زیتون چیست، آشنا می کنیم.

به نقل از ویکی پدیا:

سدیم هیدروکسید (به انگلیسی: Sodium hydroxide) یا سود سوزآور (به انگلیسی: Caustic Soda) ترکیبی معدنی با فرمول شیمیایی NaOH است. این ماده یک ترکیب یونی جامد سفیدرنگ است که از کاتیون سدیم (+Na) و آنیون هیدروکسید (-OH) تشکیل شده‌ است.

این ترکیب، در تماس با پوست می‌تواند سوختگی شیمیایی شدید ایجاد کند. سدیم هیدروکسید به شدت در آب انحلال پذیر بوده و به راحتی رطوبت و کربن دی‌ اکسید موجود در هوا را جذب می‌کند. سدیم هیدروکسید جامد بیشتر به صورت پرک (فلکس)، دانه‌ای و بلوک‌های قالبی برای فروش عرضه می‌شود.

سدیم هیدروکسید چیست؟

 

طرز سود سوزآور

محلول سود مایع

به طور کلی محلول سود، یک باز قوی و قلیایی می باشد که پروتئین ها را در دمای محیط معمولی تجزیه می کند و ممکن است موجب ایجاد سوختگی های شیمیایی شدید شود. معادله واکنش سدیم هیدرکسید با آب به این صورت است که به راحتی با هر نسبتی حل می شود. شکل ظاهری آن نیز به صورت مایع روشن و شفاف بوده و هیچ نوع بویی ندارد.

نام ماده سدیم هیدروکسید
ساختار شیمیایی NaOH
شکل ظاهری مایع شفاف و بی رنگ
جرم ملکولی  40g/mol
حلالیت محلول در آب و اتانول و متانول

طرز تهیه سود سوزآوری چگونه است؟

به طور کلی تهیه محلول سدیم هیدروکسید از محلول سلول 10-2 درصد است و دارای کلرید سدیم یا نمک می باشد که از طریق دیافراگم منتقل می شود. این محلول در اثر تبخیر تا مقاومت نهایی محصول 50 درصد سدیم هیدروکسید و حدود 2 درصد کلرید سدیم متمرکز می شود. سلول غشایی از نظر جدا شدن محلول های اطراف هر الکترود با سلول دیافراگم متفاوت بوده و توسط یک غشا نیمه نفوذپذیر که به صورت انتخابی است، فقط مهاجرت یون های سدیم از آند به محفظه کاتد را امکان پذیر می کند. سلول های غشایی نیز 32 درصد محلول سود را تولید کرده، که از طریق تبخیر تا 50 درصد متمرکز می شود.

محلول سود زیتون چیست؟

یکی از روش های موثر در گرفتن تلخی زیتون، استفاده از آب و نمک یا سود زیتون است. از این روش ها برای تهیه انواع زیتون شور و ترش استفاده می کنند. یکی از موثرترین روش های تولید زیتون در مقدار انبوده استفاده از سود پرک است.

برای استفاده از این محلول ابتدا بسته به میزان زیتون مقداری آب ولرم حدود نیم گالن را در یک ظرف مناسب ریخته و ¾ پیمانه را محلول سود ریخته و توسط یک چوب بلند آن را خوب هم بزنید تا محلول هیدروکسید سدیم به وجود آید؛ سپس آن را به ظرف حاوی زیتون خود اضافه کنید. بعد از سپری شدن 8 ساعت آب را خالی کرده و دوباره ¾ پیمانه سود مایع را در نیم گالن آب ولرم ریخته و حل نمایید و به ظرف زیتون اضافه کنید. این کار را باید دو بار در روز به مدت 3 روز انجام دهید تا زیتون ها به رنگ سبز تیره دربیایند.

محلول سود چیست؟

سود سوز آور زیتون

مصارف محلول سود چیست؟

امروزه از هیدروکسید سدیم در صنایع گوناگون استفاده می کنند و خرید و فروش آن در دنیا به صورت یک تجارت گسترده رواج دارد. در ادامه موارد استفاده و صنایع مطرحی که از این ترکیب استفاده می کنند را نام برده ایم. این صنایع عبارتند از:

 • خنثی سازی اسید و باطری سازی
 • صنایع نظامی
 • صنایع رنگرزی، چرم و نساجی
 • تولید کارتن و کاغذ
 • صنایع نفت، گاز و پتروشیمی
 • صنعت پلیمر و PET
 • سود برای شستشو، الکل سازی، آرایشی و بهداشتی و داروسازی
 • صنایع تولید شیشه، روی، آلومینیوم، گالوانیزه و آبکاری
 • صنایع غذایی، شیر، کنسروسازی و تولید زیتون

مقاله پیشنهادی: کاربرد سود مایع

محلول سود چیست؟

سود سوز آور

کاربرد سود کاستیک پرک

کاربردهای سود کاستیک پرک در صنعت بسیار فراوان است.

برخی از این صنایع عبارتند از:

 1. صنایع رنگرزی
 2. تولید کارتن و کاغذ
 3. صنایع چرم و نساجی
 4. صنایع نفت و گاز و پتروشیمی
 5. خنثی سازی اسید و باطری سازی
 6. چربی گیرها و سایر صنایع وابسته
 7. صنایع غذایی مثل: کارخانه روغن، قند و شکر، شیر، نوشابه سازی
 8. صنایع نظامی
 9. در صنعت داروسازی و الکل سازی
 10. خرید و قیمت سود سوزآور

 

سود سوزآور از کجا تهیه کنیم : لازم به ذکر است که این محلول بسیار خورنده بوده و تنها قطره ای از آن می تواند به راحتی پروتئین ها و چربی ها را در بافت زنده توسط هیدرولیز آمید و هیدرولیز اسید تجزیه کند. این نوع فرایند ممکن است موجب کوری دائم بعد از تماس با چشم و موجب سوختگی شیمیایی شود.

پس برای کار با آن حتما نکات ایمنی را رعایت کنید. در این مطلب شما را با هیدروکسید سدیم یا محلول سود چیست، آشنا کردیم. شما برای خرید سود مایع یا اطلاع از قیمت هیدروکسید سدیم می توانید به وبسایت ایران کایسا مراجعه کنید.

منبع: chlorpars.com