محلول سود چیست؟ ای پرسشی است که ما در این مقاله از فروشگاه اینترنتی ایران کایسا، همراه با پرسش هایی مانند طرز تهیه سود سوزآوری چگونه است؟ مصارف محلول سود چیست؟ و کاربردهای سود کاستیک پرک در صنعت پرداخته ایم.

سوز آور یا محلول سود کاستیک که به سود مایع 50 درصد نیز معروف است یک نوع مایع بی رنگ و فاقد بو می باشد. این محلول فوق العاده زیاد واکنش دهنده بوده و حالت ناپایداری دارد؛ به صورتی که اگر در مجاورت هوای آزاد باشد گاز کربنیک یا گاز دی اکسید کربن موجود در هوا را جذب می کند و به کربنات سدیم تبدیل می شود.

از این رو محلول سدیم هیدروکسید را باید در ظرف های کاملا در بسته نگهداری کنید. ماده اولیه سود مایع، کاستیک است به صورتی که با تبخیر سود مایع و افزایش خلوص آن، سود پرک 99 درصد به وجود می آید. در ادامه این مطلب از فروشگاه اینترنتی ایران کایسا شما را با قیمت سود مایع، طرز تهیه محلول سود سوزآور زیتون و اینکه سود سوزآور زیتون چیست، آشنا می کنیم.

به نقل از ویکی پدیا:

سدیم هیدروکسید (به انگلیسی: Sodium hydroxide) یا سود سوزآور (به انگلیسی: Caustic Soda) ترکیبی معدنی با فرمول شیمیایی NaOH است. این ماده یک ترکیب یونی جامد سفیدرنگ است که از کاتیون سدیم (+Na) و آنیون هیدروکسید (-OH) تشکیل شده‌ است.

این ترکیب، در تماس با پوست می‌تواند سوختگی شیمیایی شدید ایجاد کند. سدیم هیدروکسید به شدت در آب انحلال پذیر بوده و به راحتی رطوبت و کربن دی‌ اکسید موجود در هوا را جذب می‌کند. سدیم هیدروکسید جامد بیشتر به صورت پرک (فلکس)، دانه‌ای و بلوک‌های قالبی برای فروش عرضه می‌شود.

محلول سود چیست؟

طرز سود سوزآور

محلول سود مایع

به طور کلی محلول سود، یک باز قوی و قلیایی می باشد که پروتئین ها را در دمای محیط معمولی تجزیه می کند و ممکن است موجب ایجاد سوختگی های شیمیایی شدید شود. معادله واکنش سدیم هیدرکسید با آب به این صورت است که به راحتی با هر نسبتی حل می شود. شکل ظاهری آن نیز به صورت مایع روشن و شفاف بوده و هیچ نوع بویی ندارد.

نام ماده سدیم هیدروکسید
ساختار شیمیایی NaOH
شکل ظاهری مایع شفاف و بی رنگ
جرم ملکولی  40g/mol
حلالیت محلول در آب و اتانول و متانول

طرز تهیه سود سوزآوری چگونه است؟

به طور کلی تهیه محلول سدیم هیدروکسید از محلول سلول 10-2 درصد است و دارای کلرید سدیم یا نمک می باشد که از طریق دیافراگم منتقل می شود. این محلول در اثر تبخیر تا مقاومت نهایی محصول 50 درصد سدیم هیدروکسید و حدود 2 درصد کلرید سدیم متمرکز می شود. سلول غشایی از نظر جدا شدن محلول های اطراف هر الکترود با سلول دیافراگم متفاوت بوده و توسط یک غشا نیمه نفوذپذیر که به صورت انتخابی است، فقط مهاجرت یون های سدیم از آند به محفظه کاتد را امکان پذیر می کند. سلول های غشایی نیز 32 درصد محلول سود را تولید کرده، که از طریق تبخیر تا 50 درصد متمرکز می شود.

محلول سود زیتون چیست؟

یکی از روش های موثر در گرفتن تلخی زیتون، استفاده از آب و نمک یا سود زیتون است. از این روش ها برای تهیه انواع زیتون شور و ترش استفاده می کنند. یکی از موثرترین روش های تولید زیتون در مقدار انبوده استفاده از سود پرک است.

برای استفاده از این محلول ابتدا بسته به میزان زیتون مقداری آب ولرم حدود نیم گالن را در یک ظرف مناسب ریخته و ¾ پیمانه را محلول سود ریخته و توسط یک چوب بلند آن را خوب هم بزنید تا محلول هیدروکسید سدیم به وجود آید؛ سپس آن را به ظرف حاوی زیتون خود اضافه کنید. بعد از سپری شدن 8 ساعت آب را خالی کرده و دوباره ¾ پیمانه سود مایع را در نیم گالن آب ولرم ریخته و حل نمایید و به ظرف زیتون اضافه کنید. این کار را باید دو بار در روز به مدت 3 روز انجام دهید تا زیتون ها به رنگ سبز تیره دربیایند.

محلول سود چیست؟

سود سوز آور زیتون

مصارف محلول سود چیست؟

امروزه از هیدروکسید سدیم در صنایع گوناگون استفاده می کنند و خرید و فروش آن در دنیا به صورت یک تجارت گسترده رواج دارد. در ادامه موارد استفاده و صنایع مطرحی که از این ترکیب استفاده می کنند را نام برده ایم. این صنایع عبارتند از:

 • خنثی سازی اسید و باطری سازی
 • صنایع نظامی
 • صنایع رنگرزی، چرم و نساجی
 • تولید کارتن و کاغذ
 • صنایع نفت، گاز و پتروشیمی
 • صنعت پلیمر و PET
 • سود برای شستشو، الکل سازی، آرایشی و بهداشتی و داروسازی
 • صنایع تولید شیشه، روی، آلومینیوم، گالوانیزه و آبکاری
 • صنایع غذایی، شیر، کنسروسازی و تولید زیتون

مقاله پیشنهادی: کاربرد سود مایع

محلول سود چیست؟

سود سوز آور

کاربرد سود کاستیک پرک را بشناسید!

سود پرک، یک ماده به رنگ سفید و بی بو می باشد که شکل ظاهری آن پرک یا گرانوله شده است. این ماده، به آسانسی رطوبت هوا را جذب می کند. به همین جهت، در زمان انتقال آن، باید در پوشش های حفاظتی مناسب قرار گیرند.

کاربردهای سود کاستیک پرک در صنعت بسیار فراوان است. که در ادامه پرسش محلول یود چیست؟ به برترین کاربرد سود کاستیک پرک خواهیم پرداخت.

10 مورد از برترین کاربرد سود کاستیک پرک :

 1. صنایع رنگرزی؛
 2. تولید کارتن و کاغذ؛
 3. صنایع چرم و نساجی؛
 4. صنایع نفت و گاز و پتروشیمی؛
 5. خنثی سازی اسید و باطری سازی؛
 6. چربی گیرها و سایر صنایع وابسته؛
 7. صنایع غذایی مثل: کارخانه روغن، قند و شکر، شیر، نوشابه سازی؛
 8. صنایع نظامی؛
 9. در صنعت داروسازی و الکل سازی؛
 10. خرید و قیمت سود سوزآور.

 

نتیجه گیری:

لازم به ذکر است که؛ این محلول بسیار خورنده بوده و تنها قطره ای از آن می تواند به راحتی پروتئین ها و چربی ها را در بافت زنده توسط هیدرولیز آمید و هیدرولیز اسید تجزیه کند. این نوع فرایند، ممکن است موجب کوری دائم بعد از تماس با چشم و موجب سوختگی شیمیایی شود. به همین جهت، در هنگام کار با آن، بایستی حتما نکات ایمنی را رعایت کنید.

ما در این مقاله، شما را با هیدروکسید سدیم یا محلول سود چیست؟  کاربردهای سود کاستیک پرک در صنعت، مصارف محلول سود چیست؟ و … آشنا کردیم. شما برای خرید سود مایع یا اطلاع از قیمت هیدروکسید سدیم می توانید؛ به وبسایت ایران کایسا مراجعه کنید.

منبع: chlorpars.com

سوالات متداول شما:

1) محلول سود اسید است یا باز؟

محلول سود یا همان سدیم هیدروکسید، یک محلول باز با فرمول شیمیایی NaOH می باشد.

2) سود سوز آور زیتون چیست؟

یکی از روش های رایج، برای گرفتن تلخی زیتون، استفاده از سود سوز آور یا همان سدیم هیدروکسید می باشد.