محلول سود چیست : محلول سود سوز آور یا سود کاستیک مایع که به سود مایع 50 درصد نیز معروف است یک نوع مایع بی رنگ و فاقد بو می باشد. این محلول فوق العاده زیاد واکنش دهنده بوده و حالت ناپایداری دارد؛ به صورتی که اگر در مجاورت هوای آزاد باشد گاز کربنیک یا گازی دی اکسید کربن موجود در هوا را جذب می کند و به کربنات سدیم تبدیل می شود.

از این رو محلول سدیم هیدروکسید را باید در ظرف های کاملا در بسته نگهداری کنید. ماده اولیه سود مایع، کاستیک است به صورتی که ب تبخیر سود مایع و افزایش خلوص آن سود پرک 99 درصد به وجود می آید. در ادامه از سایت ایران کایسا شما را با قیمت، طرز تهیه سود سوزآور زیتون چیست، آشنا می کنیم.

سدیم هیدروکسید چیست؟

به طور کلی محلول سود یک باز قوی و قلیایی می باشد که پروتئین ها را در دمای محیط معمولی تجزیه می کند و ممکن است موجب ایجاد سوختگی های شیمیایی شدید شود. معادله واکنش سدیم هیدرکسید با آب به این صورت است که به راحتی با هر نسبتی حل می شود. شکل ظاهری آن نیز به صورت مایع روشن و شفاف بوده و هیچ نوع بویی ندارد.

طرز تهیه سود سوزآوری چگونه است؟

به طور کلی تهیه محلول سدیم هیدروکسید از محلول سلول 10-2 درصد است و دارای کلرید سدیم یا نمک می باشد که از طریق دیافراگم منتقل می شود. این محلول در اثر تبخیر تا مقاومت نهایی محصول 50 درصد سدیم هیدروکسید و حدود 2 درصد کلرید سدیم متمرکز می شود. سلول غشایی از نظر جدا شدن محلول های اطراف هر الکترود با سلول دیافراگم متفاوت بوده و توسط یک غشا نیمه نفوذپذیر که به صورت انتخابی است فقط مهاجرت یون های سدیم از آند به محفظه کاتد را امکان پذیر می کند. سلول های غشایی نیز 32 درصد محلول سود را تولید کرده که از طریق تبخیر تا 50 درصد متمرکز می شود.

طرز سود سوزآور

محلول سود زیتون چیست؟

یکی از روش های موثر در گرفتن تخلی زیتون، استفاده از آب و نمک یا سود زیتون است. از این روش ها برای تهیه انواع زیتون شور و ترش استفاده می کنند. یکی از موثرترین روش های تولید زیتون در مقدار انبوده استفاده از سود پرک است.

برای استفاده از این محلول ابتدا بسته به میزان زیتون مقداری آب ولرم حدود نیم گالن را در یک ظرف مناسب ریخته و ¾ پیمانه را محلول سود ریخته و توسط یک چوب بلند آن را خوب هم بزنید تا محلول هیدروکسید سدیم به وجود آید؛ سپس آن را به ظرف حاوی زیتون خود اضافه کنید. بعد از سپری شدن 8 ساعت آب را خالی کرده و دوباره ¾ پیمانه سود مایع را در نمیم گالن آب ولرم ریخته و حل نمایید و به ظرف زیتون اضافه کنید. این کار را باید دو بار در روز به مدت 3 روز انجام دهید تا زیتون ها به رنگ سبز تیره دربیایند.

مصارف محلول سود چیست؟

امروزه از هیدروکسید سدیم در صنایع گوناگون استفاده می کنند و خرید و فروش آن در دنیا بهص ورت یک تجارت گسترده رواج دارد. در ادامه موارد استفاده و صنایع مطرحی که از این ترکیب استفاده می کنند را نام برده ایم. این صنایع عبارتند از:

  • خنثی سازی اسید و باطری سازی
  • صنایع نظامی
  • صنایع رنگرزی، چرم و نساجی
  • تولید کارتن و کاغذ
  • صنایع نفت، گاز و پتروشیمی
  • صنعت پلیمر و PET
  • سود برای شستشو، الکل سازی، آرایشی و بهداشتی و داروسازی
  • صنایع تولید شیشه، روی، آلومینیوم، گالوانیزه و آبکاری
  • صنایع غذایی، شیر، کنسروسازی و تولید زیتون

مقاله پیشنهادی: کاربرد سود مایع

خرید و قیمت سود سوزآور

سود سوزآور از کجا بخریم : لازم به ذکر است که این محلول بسیار خورنده بوده و تنها قطره ای از آن می تواند به راحتی پروتئین ها و چربی ها را در بافت زنده توسط هیدرولیز آمید و هیدرولیز اسید تجزیه کند. این نوع فرایند ممکن است موجب کوری دائم بعد از تماس با چشم وموجب سوختگی شیمیایی شود. پس برای کار با آن حتما نکات ایمنی را رعایت کنید. در این مطلب شما را با هیدروکسید سدیم یا محلول سود چیست، آشنا کردیم. شما برای خرید سود مایع یا اطلاع از قیمت هیدروکسید سدیم می توانید به سایت ایران کایسا مراجعه کنید.