اکسترودر؛ دستگاهی منحصر به فرد برای مواد گرانولی!

اکسترودر (Extruder) یک نوع دستگاه صنعتی محفظ و ماردون شکل است که مواد گرانولی را با یک نیروی حرکتی و حرارتی به داخل هدایت می کند و در زمان خروج با فشار از انتهای دستگاه، محصولی خمیری یا نوار شکل خارج می شود. این دستگاه دارای سه بخش اصلی مانند ناحیه تغذیه، قسمت تراکم و فشردگی و بخش اندازه گیری به وجود می آید. از این دستگاه در قسمت های گوناگون صنایع لاستیک و پلاستیک استفاده می کنند. در ادامه از این مقاله و مقالات گذشته از سایت ایران کایسا در مورد اکسترودر پلی اتیلن، زغال، دوماردون، تک ماردون، لاستیک، گیربکسی، تفاوت اکسترودر و اکستروژن برای شما مطالبی را قرار می دهیم.

دستگاه اکستروژن پلاستیک از دسته دستگاه های هستند که در آینده نزدیک دنیا را از زباله ها پاک کرده و کره زمین پاکی را برای ما به وجود می آورند. این نوع نسبت به بقیه روش های بازیافت بهتر عمل می کند و در زمان به وجود آمدن به یک فناوری بزرگ تبدیل شده است و حتی برای تولید انواع پلاستیک از آن استفاده می کنند که اکسترودر پلاستیک نمونه ای از آن است.

به نقل از ویکی پدیا:

اکستروژن پلاستیک (به انگلیسی: Plastics Extrusion) روشی رایج برای شکل‌دهی پروفیل‌ها از مواد پلاستیکی است. ماده خام پلاستیک توسط مارپیچ‌ به جلو رانده میشود المنتهای گرمایشی دور محفظه مارپیچ موجب گرم شدن و ذوب شدن مواد شده و به مواد را بصورت مذاب به حرکت در می‌آورد.

اکسترودر چیست؟

اکسترودر یا دستگاه اکستروژن پلاستیک دستگاهی است که برای تولید محصولات پلیمری و اشیا مختلف استفاده می شود. دستگاه اکسترودر پلیمر می تواند مواردی مانند ذوب کردن، اعمال نیرو و شکل دهی مواد اولیه پلیمر را انجام دهد. سازنده دستگاه Extruder پلیمر آقای چارلز هنکوک و همکارانش در سال 1820 هستند؛ که اولین دستگاه اکسترودر لاستیک و ماردون را تولید کردند. این نوع تکنولوژی مانع از تخریب پلاستیک ها شد و باعث تولید محصولات متنوعی از نوع ترموپلاستیک شد. این نوع فرایند برای تولید محصولاتی مانند لوله بسیار محبوب است.

آموزش کار با دستگاه اکسترودر:

در قسمت extruder چیست، با این وسیله به طور کلی آشنا شدید. کار با این دستگاه زیاد پیچیده نیست و به راحتی قابل آموزش است.

اکسترودر سفالگری:

این وسیله به عنوان دستگاه ورز گل سفالگری استفاده می شود. در این صنعت اکستروژن عبارت است از شکل دادن به یک ماده پلاستیک چسبنده به داخل یک راهگاه، که با عنوان قالب از آن خارج می شود. در این صورت یک شمش ماده شکل یافته ممتد، با مقاطع یکسان به دست می آید. در حلت کلی اکستروژن یک عمل موثر برای شکل دادن اشیا است که با آن قطعاتی را از جهت وزن تا یک تن و حتی تا 1 گرم تولید کرد. در جریان اکسترودر گل رس برای سفالگری ممکن است مشکلات زیر به وجود آید:

 • لایه لایه شدن گل؛
 • پاره شدن لبه های سطحی؛
 • جدا شدن دانه ها و آب؛
 • جهت یابی ترجیهی ذرات.

برای حل مشکلات زیر می توان روش های زیر را انجام داد:

 • کاهش میزان درصد ماسه؛
 • استفاده از ماسه های با نرمی بیشتر؛
 • اضافه کردن مواد کمکی برای افزایش میزان چسبندگی؛
 • استفاده از مواد روان ساز برای کاهش اصطکاک گل؛
 • افزایش درصد رطوبت گل.

اکسترودر زغال:

دستگاه زغال ساز یکی از مهم ترین دستگاه های خط تولید زغال است که برای تولید بریکت و انواع زغال های فشرده از آن استفاده می کنند. در حال حاضر تولید و استفاده از زغال فشرده رو به افزایش است و از بالاترین روش های کسب درآمد تولید زغال های قالبی است. این دستگاه شامل دو نوع گیربکسی و تسمه ای می شود.

اکسترودر گیربکسی:

دارای سرعت پایین در تولید بریکت است که از عیب های آن است و این عامل باعث شده است که بریکت ها با استحکام کم تولید شود. صدای بالا که موجب غیر قابل تحمل کردن آن برای زمان های طولانی می شود از دیگر مشکلات آن است. البته پرس بالای بریکت ها از مزایای آن می باشد.

اکستروژن تسمه ای:

این نوع به هیچ وجه نمی تواند پرس و فشرده سازی دستگاه گیربکسی را داشته باشد و این عامل موجب شده است که در زمان ساخت بریکت و ساختار زغال تولید شده به وجود می آورد. در حالت کلی طراحی و مشکلات ساختاری آن موجب شده است که از این نوع دستگاه زغال ساز کمتر استفاده شود.

انواع دستگاه اکستروژن پلاستیک:

در حالت کلی دستگاه های Extruder در دو دسته تک ماردونه و دو ماردونه تقسیم می شوند؛ اما در یک طبقه بندی دیگر از لحاظ دمای تغذیه و ماده اولیه در انواع دیگر نیز تقسیم بندی می شوند. در ادامه شما را با خدمات دستگاه اکسترودر پلاستیک آشنا می کنیم.

Extruder تک ماردون:

یکی از رایج ترین روش ها برای شکل دهی پلاستیک، اکستروژن است که به وسیله یک ماردون این کار را انجام می دهد. این مدل می تواند فرایند اکستروژن مواد را بدون تلورانس را انجام دهد و از این طریق می تواند مصرف مواد و انرژی را بهینه کند. از مشخصات این نوع می توان به طول عمر بالا، ظرفیت تولیدی بالا و کیفیت فوق العاده محصولات آن اشاره کرد.

اکسترودر دو ماردون:

این نوع را حتی با نام ماردونه دوقلو نیز می شناسند ولی اندازه ابعاد آن یکسان نیست. در بعضی از موارد این دستگاه ها از حرکت ماردون ها در دو جهت متضاد و در بعضی از نمونه ها در یک جهت موافق استفاده می کنند. در ضمن احتمال این که ماردون ها به شکل جفت شده و جفت نشده باشند. این مدل دارای ظرفیت تولیدی سه برابری نسبت به مدل تک ماردونه است. ظرفیت تولید 6 تن بر ساعت از ویژگی فوق العاده آن است. قیمت انواع اکسترودر با توجه به کارایی و عملکردشان متفاوت است.

هر دو مدل دارای مزایای خاص خودش است که موجب شده است استفاده از آن را رایج کند. از مدل های دو ماردونه برای شکل دهی پلی وینیل کلراید سخت و از مدل های تک ماردونه برای اهداف کامپاندینگ استفاده می کنند که به آن اکسترودر کامپاند می گویند.

در مدل دوماردن کنترل زمان اقامت و دمای مواد یکسان است؛ اما حبس شدن هوا، تولید فشار بالا، خروجی محصول پایین و سرعت پایین مارپیچ ها از معایب آن است. در مقابل مدل تک ماردونه برای پلیمرهای مانند پلی اتیلن که به دما حساس نیستند، استفاده می شود.

مزایای اکسترودرهای دو ماردون:

 • اگر بخواهیم در مقایسه با ماردون ساده بگویم این است که، ماردون ساده باید از ماده اولیه کامل غنی باشد تا عمل کند اما در اکسترودر دوماردون می توان میزان مواد اولیه ورودی به آن را مستقل از میزان ماده اولیه ورودی و نوسانات میزان تولید داخل ماردون تنظیم کرد.
 • برای کنترل فشار در مخزن در این نوع دستگاه، از جابه جایی به جلو و عقب استفاده می شود.
 • این نوع دستگاه انعطاف پذیری بیشتری نسبت به اکسترودر تک ماردونه دارد؛ این دستگاه مواد با رطوبت بالا که در دستگاه های تک ماردونه می لغزند و به خوبی منتقل نمی شوند را جا به جا می کند.
عکس دستگاه اکسترودر

عکس دستگاه اکسترودر

اکسترودر در پرینتر های سه بعدی؛ اکسترودر mk8:

کاربرد اکسترودر mk8 در پرینتر های سه بعدی می باشد. وظیفه این نوع اکسترودر، هدایت مقدار مناسب فیلامنت به هات اند به منظور ذوب و بیرون آمدن نازل آن به صورت لایه های نازک برای ساخت قطعه مورد نظر است.

فرآیند تولید اکستروژن پلاستیک:

 به طور معمول ، اکسترودر شامل قسمت های زیر است:
 1. قیف: که در آن مواد خام پلاستیکی نگه داشته است؛
 2. دهانه قالب: که در آن پلاستیکی وارد بشکه از محفظه؛
 3. یک بشکه گرم: حاوی یک پیچ که توسط موتور پیچ محرک رانده می شود و مواد را به سمت لوله خروجی منتقل می کند؛
 4. یک صفحه شکن: مجهز به صفحه نمایش برای فیلتر کردن مواد و حفظ فشار؛
 5. یک لوله خروجی: جایی که مواد مذاب اکنون از بشکه خارج شده و به قالب منتقل می شود؛
 6. قالب: که مواد را به شکل مورد نظر مشخصات اکستروژن؛
 7. یک سیستم خنک کننده جداگانه: که به جامد شدن یکنواخت اکستروژن کمک می کند.

به نقل از ویکی پدیا

حفره های توخالی درون مواد اکسترود شده نیز که به آن “فلنجینگ سوراخ” نیز گفته می شود، نمی توانند با استفاده از قالب اکستروژن تخت ساده تولید شوند، زیرا هیچ راهی برای حمایت از مانع مرکزی قالب وجود نخواهد داشت. در عوض، قالب شکل یک بلوک با عمق را به خود می گیرد و ابتدا با یک نمایه شکلی شروع می شود که از بخش مرکزی پشتیبانی می کند. سپس شکل قالب به طور داخلی در طول خود به شکل نهایی تغییر می‌کند و قطعات مرکزی معلق از پشت قالب پشتیبانی می‌شوند. مواد در اطراف تکیه گاه ها جریان یافته و فیوز می شوند تا شکل بسته مورد نظر را ایجاد کنند.

نحوه کار دستگاه؛ اجزای دستگاه اکسترودر:

کار با دستگاه اکستروژن پلاستیک با پر کردن قیف از مواد اولیه جامد به شکل گلوله یا پوسته شروع می شود. مواد جاذبه ای از طریق گلوگاه تغذیه می شود و به بشکه اکسترودر منتقل می شود. به محض ورود مواد به بشکه ، از طریق سه یا چند ناحیه حرارتی شروع به گرم شدن می کند. (ممکن است مناطق گرما در نزدیکی دهان خنک تر و در نزدیکی قالب گرمتر باشند ، تا ذوب تدریجی امکان پذیر شود.) همانطور که در حال گرم شدن است ، مواد به طور همزمان توسط یک پیچ رفت و برگشت ، که توسط یک موتور پیچ و فشار نیز گرما تولید می کند ، بنابراین خود مناطق گرمایی لازم نیست به اندازه دمای اکستروژن مورد نیاز گرم باشند.
پلاستیک مذاب از طریق صفحه تقویت شده توسط صفحه شکن از بشکه خارج می شود. این صفحه آلاینده های موجود در مواد را از بین می برد و فشار را در داخل بشکه حفظ می کند. این مواد از طریق یک لوله ورودی به درون قالب ساخته شده سفارشی عبور می کنند که با دهانه ای به شکل پروفیل اکستروژن مورد نظر تراش خورده است تا یک اکستروژن پلاستیکی سفارشی ایجاد شود.
هنگامی که از طریق قالب مجبور می شود ، مواد شکل دهانه قالب را می گیرد و روند اکستروژن را به پایان می رساند. پس از عبور کامل از قالب ، مشخصات اکستروژن در یک حمام آب یا از طریق مجموعه ای از رول های خنک کننده خنک می شود و باعث جامد شدن آن می شود.
اکسترودر لاستیک

اکستروژن پلاستیک

لاستیک اکستروژن:

اکستروژن پلاستیک با تعدادی از ترموپلاستیک ها به صورت مختلف کار می کند. این مواد تا دمایی به حدی گرم می شوند که مواد را ذوب کنند اما آنقدر زیاد نیستند که باعث تجزیه حرارتی شوند. این دما از یک پلاستیک اکستروژن به دمای دیگر متفاوت است. پلاستیک های اکستروژن معمولاً به صورت گلوله های پلاستیکی به اکسترودر خورانده می شوند ، مشابه نمونه هایی که برای قالب گیری تزریقی استفاده می شود. اشکال دیگر شامل پودر ، پوسته و گرانول است. در موارد خاص ، پلاستیک اکستروژن مورد نظر ممکن است به جای ترموپلاستیک ، الاستومر یا ترموست باشد. پلاستیک های اکستروژن معمولا شامل موارد زیر است.
نام درجه حرارت 
پلی اتیلن 400-600درجه سانتی گراد
پلی استایرن 450 درجه سانتی گراد
نایلون 450-520 درجه سانتی گراد
پلی پروپیلن 450 درجه سانتی گراد
pvc 350-380 درجه سانتی گراد

کاربرد دستگاه اکستروژن پلاستیک:

در حالت کلی محصولات خروجی از این نوع دستگاه را می توان در گروه های زیر دسته بندی کرد:

 • تک رشته ها؛
 • فیلم و ورق؛
 • لوله؛
 • میله و پروفیل؛
 • پوشش سیم و کابل؛
 • پوشش های اکستروژن.

لوله پلاستیکی:

لوله های پلاستیکی که بعضی اوقات از پی وی سی یا ترموپلاستیک ها ساخته می شوند از رایج ترین کاربردهای اکستروژن پلاستیک است زیرا دارای یک پروفیل استوانه ای ساده است.

عایق سیم:

بسیاری از ترموپلاستیک ها از عایق الکتریکی و پایداری حرارتی بسیار خوبی برخوردار هستند و آنها را برای عایق سیم و کابل اکسترود شده مناسب می کند.

پروفیل های پنجره و درب:

قاب های پلاستیکی درب و پنجره به دلیل پروفیل و طول مداوم بسیار مناسب اکستروژن هستند. PVC یک ماده محبوب برای این کاربرد اکسترودر است و تمام پروفیل های اکستروژن پلاستیک مربوط به اتصالات خانگی است.

برف پاک کن شیشه جلو اتومبیل:

برف پاک کن اتومبیل معمولاً اکسترود می شود. پلاستیک اکستروژن ممکن است یک ماده لاستیکی مصنوعی مانند اتیلن پروپیلن دی متیلن باشد. تیغه های کشنده دستی به روشی مشابه برف پاک کن ها کار می کنند.

اکسترودر سیلیکون

دستگاه اکسترودر سیلیکون

انواع روش های شکل دهی با استفاده ازExtruder:

به طور کلی اکستروژن یک روش فوق العاده انعطاف پذیر است که با استفاده از تکنولوژی های مناسب می تواند تولیدات زیادی را داشته باشد. روش های پراستفاده آن ها شامل موارد زیر است:

 • تولید پروفیل؛
 • تولید ورقه های بسیار نازک به روش دمشی؛
 • قالب گیری دمشی؛
 • تولید گرانولی شکل یا دانه گونه.

خرید و قیمت اکسترودر:

Extruder یک ماشینی است که ترکیبات پلاستیکی و لاستکی را ذوب کرده و به آن نیرو وارد می کند. از این وسیله در خط تولید برای شکل دهی اولیه لاستیک و پلاستیک در جهت عملیات بعدی و برای شکل دادن به محصولات نهایی استفاده می شود. در روش اکستروژن بر خلاف قالب گیری تزریقی یک قطعه با طول زیاد و سطح مقطع یکسان به وجود می آید. شما برای مشاهده کاتالوگ دستگاه اکسترودر و برای خرید اکسترودر در پتروشیمی، گیربکسی، دست دوم، دو ماردون و تک ماردون می توانید به سایت پلیمر ایران کایسا مراجعه کنید. در این مجموعه کارشناسان ما شما را راهنمایی می کنند.

سوالات متداول:

اکسترودر چیست؟ اکسترودر یا دستگاه اکستروژن پلاستیک دستگاهی است که برای تولید محصولات پلیمری و اشیا مختلف استفاده می شود. این دستگاه می تواند مواردی مانند ذوب کردن، اعمال نیرو و شکل دهی مواد اولیه پلیمر را انجام دهد.

دستگاه اکستروژن پلاستیک به چند دسته تقسیم می شود؟ در حالت کلی دستگاه های Extruder در دو دسته تک ماردونه و دو ماردونه تقسیم می شوند.